Auburn Student-Athletes Graduate in Spring Term
AUBURNTIGERSDOTCOM
AUBURNTIGERSDOTCOM

AUBURNTIGERSDOTCOM

May 11, 2006

Auburn, Ala. - A total of 57 Auburn student-athletes graduated as part of the Auburn University Spring 2006 graduating class on Thursday. The graduates represent 16 of Auburn's sport programs, including nine from football, eight from men's swimming and diving and six from baseball.

"The diversity of professional interests and academic abilities has produced a spring graduation class that adds to the tradition of Auburn and also challenges our current student-athletes," said Virgil Starks, Associate Athletic Director for Student Services. "The standard of excellence by this graduating class is a compliment to our faculty, staff and administration for the value they place on education.

"This is a special moment as it is a culmination of their efforts academically. It's a group that achieved tremendous success athletically and academically, which includes an Olympic gold medalist, NCAA and SEC Champions, Academic All-Americans and SEC Athletes of the Year."

Among the 57 graduates are one Olympic gold medalist, three NCAA individual champions, 13 All-Americans, three Academic All-Americans, one Honda Award winner (swimming), one Cliff Hare Award winner, one Algernon Sydney Sullivan Award winner, one NCAA Postgraduate Scholarship Award winner, two Southeastern Conference Athletes of the Year, six Southeastern Conference individual champions, 10 All-SEC performers and 22 SEC Academic Honor Roll recipients.

The graduates collectively hail from 20 states and five countries.

An entire list of the 2006 Spring Auburn student-athlete graduates is below.

 

2006 AUBURN SPRING GRADUATES

Baseball (6)-Jeff Boutwell (Southport, Fla.); Grant Cardwell (Mountain Brook, Ala.); Tyler Johnstone (Brampton, Ontario); Michael Meddows (Swansea, Ill.); Andrew Park (Clearwater, Fla.); Lee White (Fayetteville, Ga.)

Men's Basketball (1)-Troy Gaines (Scottsdale, Ariz.)

Women's Basketball (2)-Nitasha Brown (Daytona Beach, Fla.); Marita Payne (Melbourne, Australia)

Football (9)-Kevin Beall (Memphis, Tenn.); Cole Bennett (Dalton, Ga.); Karibi Dede (Woodbridge, Va.); Ben Grubbs (Eclectic, Ala.); Wesley Hill (Cordele, Ga.); Jamoga Ramsey (Delray Beach, Fla.); Patrick Martyn (New Orleans, La.); Tre Smith (Venice, Fla.); Carl Stewart (Alcoa, Tenn.)

Equestrian (5)-Erin Gaddy (Long Beach, Miss.); Candace Jones (Ft. Payne, Ala.); Annie Malone (Auburn, Ala.); Cassie McEnroe (Powder Springs, Ga.); Katelen Ream (Millbrook, Ala.)

Men's Golf (1)-Stuart Moore (Gainesville, Ga.)

Women's Golf (1)-Maria Martinez (Maracaibo, Venezuela)

Gymnastics (2)-Natica Johnson (Vicksburg, Miss.); Robin O'Rear (Montgomery, Ala.)

Soccer (3)-Jessica Allan (Crystal Lake, Ill.); Christina Culver (Marietta, Ga.); Kristin Stewart (Lilburn, Ga.)

Softball (1)-Lolani Alvarez (Buena Park, Calif.)

Men's Swimming & Diving (8)-Chad Barlow (Williamsburg, Va.); Derek Gibb (Petersburg, Alaska); Ryan Hinz (Fond du Lac, Wisc.); B.J. Jones (LaGrange, Ga.); Wesley Kirkland (Jacksonville, Fla.); Nathan Knopf (Louisville, Kent.); Daniel Slocki (Charlotte, N.C.); Ryan Wochomurka (Columbus, Ind.)

Women's Swimming & Diving (3)-Kirsty Coventry (Harare, Zimbabwe); Alessandra Lawless (Kenesaw, Ga.); Caroline Rush (Louisville, Kent.) Women's Tennis (1)-Evan Epps (Birmingham, Ala.)

Men's Track & Field (4)-Alex Amodeo (Grand Rapids, Mich.); Christopher George (Burnsville, Minn.); Andrew Heath (Marrietta, Ga.); James Morgan (Columbus, Ga.)

Women's Track & Field (4)-Kareen Gayle (Jamaica); Angela Homan (Spencerville, Ohio); Jovanee Jarrett (Hanover, Jamaica); Dawn Morgan (Salem, Ore.)

Volleyball (2)-Tiffany Darling (Stockton, Calif.); Laura Hastings (Greshman, Okla.)

Operation Follow Through (4)-Men's Basketball, Jeff Moore (Birmingham, Ala.); Football, Fred Baxter (Brundidge, Ala.), Monreko Crittenden (Montgomery, Ala.); Men's Swimming, Andy Haidinyak (Houston, Texas)