James E. Martin Invitational

Licensed to Auburn University           Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2005 06:12 PM
                    James E. Martin Invitational - 3/4/2005
                                    Results

Event 2  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Livnat, Shai              20 Unattached-SE        4:36.69    4:29.54
                  24.65       51.68 (27.03)     1:19.34 (27.66)     1:46.73 (27.39)
        2:14.18 (27.45)     2:41.19 (27.01)     3:08.38 (27.19)     3:35.66 (27.28)
        4:02.59 (26.93)     4:29.54 (26.95)

Event 2  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Livnat, Shai              20 Unattached-SE             NT    4:36.69
                  24.77       51.94 (27.17)     1:19.63 (27.69)     1:47.48 (27.85)
        2:15.24 (27.76)     2:43.45 (28.21)     3:11.45 (28.00)     3:39.83 (28.38)
        4:08.41 (28.58)     4:36.69 (28.28)
  2 Callahan, Andrew A        18 Unattached-SE             NT    4:49.57
                  25.71       53.54 (27.83)     1:21.74 (28.20)     1:50.66 (28.92)
        2:19.65 (28.99)     2:48.95 (29.30)     3:18.71 (29.76)     3:48.95 (30.24)
        4:19.06 (30.11)     4:49.57 (30.51)
 -- Knopf, Nate D             22 Auburn-SE                 NT         DQ

Event 3  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.69  A
        1:49.89  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Schneider, Joey A         20 Auburn-SE            1:47.38    1:47.87 B
                  23.73       50.86 (27.13)     1:22.98 (32.12)     1:47.87 (24.89)
  2 Osborne, Sean M           20 Auburn-SE            1:51.52    1:49.61 B
                  24.38       52.87 (28.49)     1:23.72 (30.85)     1:49.61 (25.89)

Event 3  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.69  A
        1:49.89  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schneider, Joey A         20 Auburn-SE                 NT    1:47.38 B
                  22.68       49.30 (26.62)     1:21.02 (31.72)     1:47.38 (26.36)
  2 Van Wie, Doug P           20 Auburn-SE                 NT    1:50.56
                  24.78       52.11 (27.33)     1:25.18 (33.07)     1:50.56 (25.38)
  3 Osborne, Sean M           20 Auburn-SE                 NT    1:51.52
                  24.36       53.19 (28.83)     1:24.57 (31.38)     1:51.52 (26.95)
  4 Wojt, Lucas               22 Auburn Aquatics-SE        NT    2:00.37
                  25.87       56.26 (30.39)     1:31.22 (34.96)     2:00.37 (29.15)

Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Pascale, Joe R            21 Auburn-SE              20.08      20.10 B

Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pascale, Joe R            21 Auburn-SE                 NT      20.08 B

Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.72  A
        1:29.32  B
    Team                                              Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Auburn University-SE  'B'                         1:40.97    1:27.67 B
     1) Van Wie, Doug P 20              2) Cady, Kurt W 21
     3) Bousquet, Fred T 23             4) Goodrich, Scott S 18
                  21.97       47.04 (25.07)     1:07.61 (20.57)     1:27.67 (20.06)

Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.72  A
        1:29.32  B
    Team                                                 Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Auburn University-SE  'B'                              NT    1:40.97
     1) Barlow, Chad R 22               2) Osborne, Sean M 20
     3) Wochomurka, Ryan C 21           4) Goodrich, Scott S 18
                  23.46       50.80 (27.34)     1:15.74 (24.94)     1:40.97 (25.23)
  2 Auburn University-SE  'A'                              NT    1:52.57
     1) Pascale, Joe R 21               2) Knopf, Nate D 22
     3)                                 4) Slocki, Daniel A 20
                  28.93     1:04.02 (35.09)     1:27.87 (23.85)     1:52.57 (24.70)

Event 7  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.29  A
        3:54.10  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wojt, Lucas               22 Auburn Aquatics-SE   4:13.39    3:51.08 B
                  24.84       53.10 (28.26)     1:22.31 (29.21)     1:51.53 (29.22)
        2:24.83 (33.30)     2:58.62 (33.79)     3:25.33 (26.71)     3:51.08 (25.75)
  2 Johnson, Mark D           20 Auburn-SE            4:01.26    3:54.03 B
                  23.90       51.46 (27.56)     1:21.58 (30.12)     1:51.24 (29.66)
        2:25.29 (34.05)     3:00.20 (34.91)     3:28.08 (27.88)     3:54.03 (25.95)

Event 7  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.29  A
        3:54.10  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Mark D           20 Auburn-SE                 NT    4:01.26
                  24.69       52.99 (28.30)     1:23.38 (30.39)     1:52.91 (29.53)
        2:28.02 (35.11)     3:04.10 (36.08)     3:32.48 (28.38)     4:01.26 (28.78)
  2 Wojt, Lucas               22 Auburn Aquatics-SE        NT    4:13.39
                  26.83       58.39 (31.56)     1:31.16 (32.77)     2:02.86 (31.70)
        2:38.44 (35.58)     3:14.58 (36.14)     3:44.73 (30.15)     4:13.39 (28.66)

Event 8  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.25  A
          48.66  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Barnier, Romain O         28 Auburn Aquatics-SE     54.59      47.67 B
                  21.83       47.67 (25.84)
  2 Barlow, Chad R            22 Auburn-SE              53.65      48.47 B
                  22.48       48.47 (25.99)

Event 8  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.25  A
          48.66  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barlow, Chad R            22 Auburn-SE                 NT      53.65
                  25.20       53.65 (28.45)
  2 Barnier, Romain O         28 Auburn Aquatics-SE        NT      54.59
                  25.49       54.59 (29.10)

Event 9  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.19  A
        1:39.07  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Connell, Rory E           19 Auburn-SE            1:36.79    1:36.08 A
                  22.61       46.90 (24.29)     1:11.38 (24.48)     1:36.08 (24.70)

Event 9  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.19  A
        1:39.07  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Connell, Rory E           19 Auburn-SE                 NT    1:36.79 B
                  22.37       46.47 (24.10)     1:11.24 (24.77)     1:36.79 (25.55)
  2 Lundquist, Bryan J        19 Auburn-SE                 NT    1:38.18 B
                  22.41       47.28 (24.87)     1:12.54 (25.26)     1:38.18 (25.64)

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.00  A
          55.62  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Shanteau, Eric L          21 Auburn-SE              55.32      55.73
                  26.33       55.73 (29.40)
  2 Callahan, Andrew A        18 Unattached-SE        1:00.74    1:00.80
                  28.80     1:00.80 (32.00)

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.00  A
          55.62  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shanteau, Eric L          21 Auburn-SE                 NT      55.32 B
                  26.20       55.32 (29.12)
  2 Callahan, Andrew A        18 Unattached-SE             NT    1:00.74
                  28.70     1:00.74 (32.04)

Event 11  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.85  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wochomurka, Ryan C        21 Auburn-SE              52.42      48.29 B
                  23.29       48.29 (25.00)
  2 Botha, Jarryd             19 Florida State-FL       49.31      49.34
                  23.95       49.34 (25.39)
  3 Shanteau, Eric L          21 Auburn-SE              51.74      53.73
                  26.34       53.73 (27.39)

Event 11  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.85  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Botha, Jarryd             19 Florida State-FL          NT      49.31
                  23.85       49.31 (25.46)
  2 Shanteau, Eric L          21 Auburn-SE                 NT      51.74
                  25.08       51.74 (26.66)
  3 Wochomurka, Ryan C        21 Auburn-SE                 NT      52.42
                  25.50       52.42 (26.92)

Event 13  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       15:05.87  A
       15:33.04  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Young, Kyle A             18 Florida State-FL          NT   15:16.42 B
                  24.79       51.83 (27.04)     1:19.21 (27.38)     1:46.73 (27.52)
        2:14.24 (27.51)     2:41.86 (27.62)     3:09.62 (27.76)     3:37.32 (27.70)
        4:05.02 (27.70)     4:32.97 (27.95)     5:00.66 (27.69)     5:28.41 (27.75)
        5:56.24 (27.83)     6:24.05 (27.81)     6:51.81 (27.76)     7:19.66 (27.85)
        7:47.51 (27.85)     8:15.53 (28.02)     8:43.54 (28.01)     9:11.61 (28.07)
        9:39.54 (27.93)    10:07.86 (28.32)    10:35.86 (28.00)    11:04.37 (28.51)
       11:32.64 (28.27)    12:00.85 (28.21)    12:29.34 (28.49)    12:57.71 (28.37)
       13:26.12 (28.41)    13:54.15 (28.03)    14:22.40 (28.25)    14:50.08 (27.68)
       15:16.42 (26.34)

Event 14  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hunt, Bryce B             22 Auburn Aquatics-SE   1:48.07    1:49.59
                  25.94       53.40 (27.46)     1:21.37 (27.97)     1:49.59 (28.22)
  2 Bovell, Nick E            18 Unattached-SE        1:57.90    1:52.04
                  26.25       54.41 (28.16)     1:23.34 (28.93)     1:52.04 (28.70)

Event 14  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hunt, Bryce B             22 Auburn Aquatics-SE        NT    1:48.07
                  26.21       53.54 (27.33)     1:20.75 (27.21)     1:48.07 (27.32)
  2 Bovell, Nick E            18 Unattached-SE             NT    1:57.90
                  27.99       57.83 (29.84)     1:27.85 (30.02)     1:57.90 (30.05)

Event 15  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.53  A
          44.83  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Barnier, Romain O         28 Auburn Aquatics-SE     51.89      44.10 B
                  20.97       44.10 (23.13)
  2 Goodrich, Scott S         18 Auburn-SE              44.96      44.67 B
                  21.36       44.67 (23.31)

Event 15  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.53  A
          44.83  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pascale, Joe R            21 Auburn-SE                 NT      44.62 B
                  21.88       44.62 (22.74)
  2 Goodrich, Scott S         18 Auburn-SE                 NT      44.96
                  21.58       44.96 (23.38)
  3 Barnier, Romain O         28 Auburn Aquatics-SE        NT      51.89
                  24.74       51.89 (27.15)

Event 17  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Jones, BJ S               22 Auburn-SE            1:58.32    1:47.94 B
                  24.40       51.95 (27.55)     1:20.10 (28.15)     1:47.94 (27.84)
  2 Slocki, Daniel A          20 Auburn-SE            2:03.08    1:53.07
                  25.20       53.57 (28.37)     1:23.15 (29.58)     1:53.07 (29.92)
  3 Hunt, Bryce B             22 Auburn Aquatics-SE   1:55.89    1:59.44
                  25.76       55.83 (30.07)     1:27.19 (31.36)     1:59.44 (32.25)

Event 17  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cady, Kurt W              21 Auburn-SE                 NT    1:46.86 B
                  24.31       51.78 (27.47)     1:18.96 (27.18)     1:46.86 (27.90)
  2 Hunt, Bryce B             22 Auburn Aquatics-SE        NT    1:55.89
                  25.72       55.19 (29.47)     1:24.96 (29.77)     1:55.89 (30.93)
  3 Jones, BJ S               22 Auburn-SE                 NT    1:58.32
                  25.73       55.69 (29.96)     1:26.90 (31.21)     1:58.32 (31.42)
  4 Slocki, Daniel A          20 Auburn-SE                 NT    2:03.08
                  27.52       59.06 (31.54)     1:30.82 (31.76)     2:03.08 (32.26)

Event 18  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:54.21  A
        2:59.43  B
    Team                                              Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
 -- Auburn University-SE  'A'                         3:19.04         DQ
     1) Bousquet, Fred T 23             2) Bovell, George R 21
     3) Wochomurka, Ryan C 21           4) Schneider, Joey A 20
                  20.43       43.29 (43.29)     1:03.61 (20.32)     1:26.60 (43.31)
        1:46.98 (20.38)     2:09.72 (43.12)     2:47.06 (37.34)        DQ (1:08.67)

Event 18  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:54.21  A
        2:59.43  B
    Team                                                 Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Auburn University-SE  'A'                              NT    3:19.04
     1) Jones, BJ S 22                  2) Connell, Rory E 19
     3) Slocki, Daniel A 20             4) Cady, Kurt W 21
                  22.58       46.95 (46.95)     1:11.60 (24.65)     1:39.44 (52.49)
        2:04.68 (25.24)     2:32.20 (52.76)     2:54.21 (22.01)     3:19.04 (46.84)

Event 104  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pascale, Joe R            21 Auburn-SE                 NT      20.28 B

Event 106  Men 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
        1:26.72  A
        1:29.32  B
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Auburn University-SE  'A'                              NT    1:27.56 B
     1) Van Wie, Doug P 20              2) Osborne, Sean M 20
     3) Bousquet, Fred T 23             4) Goodrich, Scott S 18
                  22.32       47.53 (25.21)     1:08.14 (20.61)     1:27.56 (19.42)

Event 109  Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:36.19  A
        1:39.07  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schneider, Joey A         20 Auburn-SE                 NT    1:36.94 B
                  22.59       46.94 (24.35)     1:11.87 (24.93)     1:36.94 (25.07)

Event 115  Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          43.53  A
          44.83  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Botha, Jarryd             19 Florida State-FL          NT      45.61
                  21.63       45.61 (23.98)