Bulldog Invite Last Chance Meet
Licensed to Auburn University       Hy-Tek's Meet Manager 3/2/2003 06:27 PM
            Bulldog Invite Last Chance Meet - 2/28/2003 to 3/2/2003
                                    Results

Event 1  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       16:27.53  A
       16:57.15  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Ali             JR Georgia             16:36.00   16:40.97 B
       28.01    57.64  1:27.54  1:57.42  2:27.31  2:57.34  3:27.44  3:57.57
     4:27.56  4:57.66  5:27.85  5:58.12  6:28.52  6:59.03  7:29.55  7:59.94
     8:30.21  9:00.88  9:31.66 10:02.45 10:33.13 11:03.61 11:34.32 12:05.06
    12:35.67 13:06.65 13:37.44 14:08.14 14:38.99 15:09.73 15:40.63 16:11.12
    16:40.97
  2 James, Debbie             SR Georgia             17:28.00   17:29.13
       28.97    59.46  1:30.43  2:01.81  2:33.09  3:04.62  3:36.31  4:08.16
     4:39.98  5:11.60  5:42.93  6:14.59  6:46.26  7:17.91  7:49.73  8:21.56
     8:53.40  9:25.31  9:57.17 10:29.18 11:01.32 11:33.45 12:05.73 12:38.01
    13:10.22 13:42.70 14:15.04 14:47.67 15:19.92 15:52.34 16:24.82 16:57.20
    17:29.13
 -- Johnson, Audrey              UK                  17:51.64        SCR

Event 2  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       15:01.39  A
       15:28.43  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, John T.               Alabama             15:23.01   15:25.75 B
       24.60    51.54  1:19.02  1:46.66  2:14.31  2:42.09  3:10.03  3:37.89
     4:05.69  4:33.56  5:01.33  5:29.29  5:57.36  6:25.50  6:53.71  7:21.77
     7:50.07  8:18.30  8:46.69  9:14.86  9:43.00 10:11.45 10:39.83 11:08.38
    11:37.20 12:06.03 12:34.72 13:03.47 13:32.26 14:00.82 14:29.61 14:58.31
    15:25.75
  2 Thomas, Jason                UT                  15:42.09   15:34.14
       26.36    54.52  1:22.74  1:51.04  2:19.38  2:47.62  3:16.02  3:44.42
     4:12.62  4:41.05  5:09.43  5:37.46  6:05.69  6:33.99  7:02.38  7:30.83
     7:59.51  8:28.09  8:56.70  9:25.46  9:53.94 10:22.47 10:51.20 11:19.55
    11:48.05 12:16.59 12:45.14 13:13.75 13:42.57 14:10.48 14:39.00 15:07.12
    15:34.14
  3 Mendoza, Miguel           SO Georgia             15:36.00   15:40.74
       25.71    53.06  1:21.12  1:49.02  2:17.13  2:45.38  3:13.47  3:41.63
     4:09.80  4:38.15  5:06.39  5:34.77  6:03.43  6:31.83  7:00.44  7:29.33
     7:58.10  8:26.99  8:56.31  9:25.46  9:54.50 10:23.20 10:52.17 11:21.10
    11:50.07 12:19.18 12:48.37 13:17.51 13:46.69 14:15.59 14:44.38 15:12.83
    15:40.74
 -- Taylor, Cole              FR Georgia                   NT        SCR
 -- Keyes, Bret                  UK                  16:40.73        SCR

Event 3  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.03  A
        1:33.76  B
    School                                            Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
 -- University of Tennessee  'A'                      1:33.99         DQ
     1) Terveer, Abbi                   2) Hall, Bethany
     3) Ternent, Taryn                  4) Naparlo, Courtney
       23.72    47.08  1:10.51       DQ

Event 3  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.03  A
        1:33.76  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 University of Tennessee  'A'                      1:33.10    1:33.99
     1) Terveer, Abbi                   2) Hall, Bethany
     3) Ternent, Taryn                  4) Naparlo, Courtney
       23.79    47.35  1:11.05  1:33.99
  2 University of Georgia  'A'                        1:30.47    1:34.50
     1) Hupman, Christie FR             2) Kearns, Paige JR
     3) Hardt, Julie JR                 4) Arsenault, Sam SO
       23.44    47.54  1:10.93  1:34.50

Event 5  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.71  A
        4:54.28  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Williams, Ali             JR Georgia              5:09.21    4:50.34 B
       27.71    56.63  1:25.65  1:54.80  2:24.10  2:53.45  3:23.04  3:52.57
     4:22.08  4:50.34
  2 Chapman, Anna                Fla                  4:53.02    4:52.65 B
       27.54    56.72  1:26.04  1:55.55  2:25.13  2:54.77  3:24.14  3:54.05
     4:23.66  4:52.65
  3 Rose, Rebecca             JR Georgia              4:58.97    4:52.89 B
       27.89    57.10  1:26.43  1:55.84  2:24.87  2:53.95  3:23.57  3:53.48
     4:23.69  4:52.89
  4 James, Debbie             SR Georgia              5:10.33    5:03.50
     4:33.02  5:03.50

Event 5  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.71  A
        4:54.28  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chapman, Anna                Fla                  4:49.50    4:53.02 B
       27.73    56.50  1:25.71  1:55.31  2:24.93  2:54.13  3:23.71  3:53.57
     4:23.46  4:53.02
  2 Rose, Rebecca             JR Georgia              4:49.60    4:58.97
       27.22    56.12  1:25.48  1:55.29  2:25.10  2:55.06  3:25.97  3:56.78
     4:28.10  4:58.97
  3 Wilson, Becky                Georgia              4:55.00    5:02.42
       27.58    56.98  1:26.91  1:57.19  2:27.93  2:58.62  3:29.51  4:00.66
     4:32.04  5:02.42
  4 Williams, Ali             JR Georgia              4:52.70    5:09.21
       29.57  1:00.79  1:32.29  2:03.44  2:34.73  3:05.99  3:36.95  4:08.02
     4:39.04  5:09.21
  5 Hall, Bethany                UT                   5:20.00    5:09.67
       28.40    59.05  1:30.08  2:01.52  2:33.32  3:04.55  3:36.42  4:07.96
     4:39.43  5:09.67
  6 James, Debbie             SR Georgia              4:55.00    5:10.33
       29.11    59.63  1:30.89  2:02.50  2:34.20  3:05.76  3:37.30  4:08.82
     4:39.64  5:10.33
  7 Johnson, Audrey              UK                   5:11.85    5:11.50
       29.29  1:00.05  1:31.42  2:02.94  2:34.24  3:05.72  3:37.16  4:08.65
     4:40.31  5:11.50
 -- Ecott, Kim                   Fla                  5:00.00        SCR

Event 6  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.72  A
        4:27.51  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Keyes, Bret                  UK                   4:48.17    4:53.82
       25.05    52.68  1:21.14  1:50.71  2:20.80  2:51.36  3:21.99  3:52.80
     4:23.53  4:53.82
 -- Kaufmann, Scott              Fla                  4:23.00        SCR
 -- Hartley, Brian               Fla                  4:23.50        SCR

Event 7  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:00.76  A
        2:04.38  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Brown, Sally                 Auburn               2:05.02    2:03.59 B
       28.61    59.33  1:35.39  2:03.59
  2 DeScenza, Mary            FR Georgia              2:03.40    2:04.84
       27.49    58.35  1:37.01  2:04.84
  3 Ertter, Lindsey           SO Georgia              2:04.30    2:04.94
       28.71  1:01.65  1:36.14  2:04.94
  4 Gettel, Lauren            FR Georgia              2:05.50    2:06.98
       28.19    59.69  1:38.04  2:06.98
  5 Maguire, Michelle            GA Tech              2:09.00    2:12.11
       28.92  1:01.33  1:41.23  2:12.11
 -- Buck, Steph               SR Georgia              2:05.90        SCR

Event 8  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.71  A
        1:49.91  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Cady, Kurt                   Auburn               1:49.60    1:49.03 B
       23.63    51.72  1:23.18  1:49.03
  2 Faltraco, Joey               UK                   1:50.52    1:49.85 B
       23.58    50.05  1:23.76  1:49.85
  3 Brandt, Will                 Auburn               2:02.20    1:50.17
       24.57    53.89  1:23.50  1:50.17
  4 Worby, Ben                   Alabama              1:53.97    1:51.30
       23.96    52.99  1:24.33  1:51.30

Event 8  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.71  A
        1:49.91  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cady, Kurt                   Auburn               1:50.00    1:49.60 B
       23.11    51.33  1:23.33  1:49.60
  2 Faltraco, Joey               UK                   1:50.25    1:50.52
       23.88    50.68  1:24.34  1:50.52
  3 Worby, Ben                   Alabama              1:50.42    1:53.97
       24.36    53.61  1:26.63  1:53.97
  4 Owen, Matt                FR Georgia              1:58.00    1:55.07
       24.70    53.17  1:30.12  1:55.07
  5 Salyards, Kyle            JR Georgia              1:49.57    1:57.10
       25.64    56.93  1:28.33  1:57.10
  6 Brandt, Will                 Auburn               1:51.00    2:02.20
       27.06    59.60  1:33.19  2:02.20
  7 Manley, Steven               UK                   1:50.47    2:12.46
       28.02  1:03.05  1:41.17  2:12.46
 -- Babcock, Lyle                Auburn               1:50.50        SCR
 -- Wolling, Eddie               UK                   2:03.87        SCR

Event 9  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.89  A
          23.57  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hupman, Christie          FR Georgia                23.75      23.58
  2 Bastak, Ashleigh             Usc                    23.56      23.65
  3 Hendrick, Heidi              Ndame                  24.11      23.85
  4 Trivett, Jamie               VA Tech                24.57      24.15
  5 Steffan, Mary                Ndame                  25.39      25.48

Event 9  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.89  A
          23.57  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bastak, Ashleigh             Usc                    23.30      23.56 B
  2 Mabry, Neka               JR Georgia                23.00      23.61
  3 Hupman, Christie          FR Georgia                23.50      23.75
  4 Terveer, Abbi                UT                     23.89      24.00
  5 Hendrick, Heidi              Ndame                  23.51      24.11
  6 Wallis, Moeko                GA Tech                24.14      24.14
  7 Trivett, Jamie               VA Tech                23.46      24.57
  8 McLean, JoAnna               UK                     23.99      24.75
-------------------------------------------------------------------------
  9 Athayde, Titiana             UT                     24.30      25.18
 10 Vukmanic, Jill               GA Tech                25.38      25.28
 11 Steffan, Mary                Ndame                  25.30      25.39
 12 Conway, Laura             FR Georgia                25.50      26.27
 13 Naparlo, Courtney            UT                     23.42      27.72
 -- Woodruff, Christine          Clemson                23.24        SCR
 -- Blevins, Jessica             UT                     24.23        SCR
 -- Lundy, Danielle              UT                     25.93        SCR
 -- Burtch, Jenna                Clemson                23.50        SCR

Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 McCrary, Chris               Usc                    20.19      20.44
  2 Tsagarakis, Apostolis        Alabama                20.55      20.51
  3 Moore, Casey                 VA Tech                20.87      20.68
  4 Hagedorn, Chris              Auburn                 20.68      20.79
  5 Erasmus, Darren              Alabama                21.12      20.92
  6 Ashby, Brendan               Alabama                20.79      20.93
  7 McDaniel, Cameron            UT                     20.81      20.95
  8 Gasparovich, Clay            UK                     20.95      21.04
  9 Murphy, Ed                   Usc                    21.09      21.14

Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCrary, Chris               Usc                    20.07      20.19 B
  2 Tsagarakis, Apostolis        Alabama                19.96      20.55
  3 Bitsakis, Spiros             Alabama                20.25      20.63
  4 Hagedorn, Chris              Auburn                 20.90      20.68
  5 Ashby, Brendan               Alabama                20.70      20.79
  6 McDaniel, Cameron            UT                     20.30      20.81
  7 Moore, Casey                 VA Tech                20.32      20.87
  8 Gustafson, Tyler             UT                     21.14      20.92
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gasparovich, Clay            UK                     20.53      20.95
 10 Murphy, Ed                   Usc                    20.72      21.09
 11 Erasmus, Darren              Alabama                20.89      21.12
 11 Margalis, Robert          SO Georgia                21.50      21.12
 13 Alleyne, Damian           FR Georgia                21.30      21.65
 14 Farnham, Daniel              UK                     20.83      24.27
 15 Cruz, Daniel                 UK                     21.23      25.49
 16 Barros, Fernando             UK                     20.18      28.98

Event 11  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:39.12  A
        3:45.69  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
  1 University of Georgia  'A'                        3:45.00    3:54.34
     1) Arsenault, Sam SO               2) Poewe, Sarah FR
     3) Hardt, Julie JR                 4) Harm, Tricia FR
       28.50    57.98  1:27.64  2:02.56  2:29.50  2:59.94  3:25.76  3:54.34

Event 12  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:12.44  A
        3:18.21  B
    School                                            Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
 -- Virginia Tech  'A'                                4:17.05         DQ
       24.27    49.94  1:14.65  1:44.18  2:06.39  2:32.43  2:53.60       DQ

Event 12  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:12.44  A
        3:18.21  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 University of Georgia  'A'                        3:13.78    3:25.06
     1) Lenyk, Scott SO                 2) Margalis, Robert SO
     3) Owen, Matt FR                   4) Brado, Matt SR
       25.12    51.47  1:18.30  1:48.55  2:12.62  2:40.01  3:01.75  3:25.06
  2 Virginia Tech  'A'                                3:15.24    4:17.05
     1) Tozer, Steve                    2) Piekarski, Joey
     3) Moore, Casey                    4) Frahm, Anders
       35.43  1:10.87  1:39.88  2:12.77  2:43.12  3:19.69  3:47.37  4:17.05

Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:40.46  A
        1:43.47  B
    School                                            Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 University of Tennessee  'A'                      1:44.11    1:44.73
     1) Fessel, Jacque                  2) Naparlo, Courtney
     3) Athayde, Titiana                4) Terveer, Abbi
       25.81    57.02  1:21.25  1:44.73

Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:40.46  A
        1:43.47  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 University of Tennessee  'A'                      1:42.96    1:44.11
     1) Fessel, Jacque                  2) Brannock, Nicole
     3) Athayde, Titiana                4) Naparlo, Courtney
       25.77    55.88  1:21.20  1:44.11
 -- Clemson University  'A'                           1:41.65        SCR

Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.21  A
        1:29.82  B
    School                                            Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 University of Kentucky  'A'                       1:29.27    1:27.95 B
     1) Barros, Fernando                2) Watkins, Roger
     3) Cruz, Daniel                    4) Farnham, Daniel
       22.61    46.88  1:08.40  1:27.95
  2 University of Georgia  'A'                        1:28.64    1:28.24 B
       23.20    47.23  1:08.57  1:28.24

Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.21  A
        1:29.82  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 University of Georgia  'A'                        1:28.64    1:28.64 B
     1) Osborn, Peter SO                2) Gardner, Scott JR
     3) Verhoef, Peter FR               4) Laban, Josh SO
       23.21    47.71  1:08.99  1:28.64
  2 Virginia Tech  'A'                                1:28.49    1:28.99 B
     1) Tozer, Steve                    2) Furlong, Kevin
     3) Piantadosi, Brian               4) Lindburg, Christian
       23.75    47.61  1:09.38  1:28.99
  3 University of Kentucky  'A'                       1:28.06    1:29.27 B
     1) Barros, Fernando                2) Watkins, Roger
     3) Cruz, Daniel                    4) Farnham, Daniel
       22.79    47.36  1:09.27  1:29.27

Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.12  A
        4:22.77  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Yevak, Katie              SO Georgia              4:18.44    4:20.30 B
       27.49    58.34  1:32.12  2:05.21  2:41.58  3:18.90  3:50.38  4:20.30
  2 Moore, Brennan               UK                   4:21.70    4:27.74
       28.20  1:00.31  1:32.26  2:04.31  2:44.62  3:25.31  3:56.77  4:27.74
 -- Casaru, Catalina             Alabama              4:19.55        SCR

Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.29  A
        3:54.10  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 McAuliffe, Brent          JR Georgia              3:58.28    3:56.22
       24.53    52.85  1:23.53  1:54.08  2:27.33  3:01.40  3:29.54  3:56.22

Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.29  A
        3:54.10  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 McAuliffe, Brent          JR Georgia              3:53.92    3:58.28
       25.05    53.49  1:23.18  1:53.45  2:27.13  3:01.12  3:30.36  3:58.28
  2 Nilson, Matt                 UK                   4:03.54    4:11.63
       25.17    53.37  1:25.43  1:57.37  2:33.04  3:09.82  3:40.89  4:11.63
 -- Salyards, Kyle            JR Georgia              3:59.00        SCR

Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          54.14  A
          55.76  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Seland, Casey                Fla                    55.14      55.47 B
       26.33    55.47
  2 Bouvron, Christel            Ndame                  56.15      55.67 B
       26.20    55.67
  3 Breece-Rodriguez, Gracie     UT                     56.07      55.71 B
       26.71    55.71
  4 Fessel, Jacque               UT                     56.03      55.79
       26.65    55.79
  5 McLaughlin, Jen              VA Tech                56.77      56.15
       27.13    56.15
  6 Vogel, Randi                 UT                   1:03.34      58.16
       27.62    58.16
  7 Roberts, Amy                 UT                     59.31      59.09
       27.90    59.09
  8 Hall, Bethany                UT                     59.39    1:01.32
       28.41  1:01.32

Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          54.14  A
          55.76  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Seland, Casey                Fla                    55.01      55.14 B
       26.00    55.14
  2 Fessel, Jacque               UT                     58.50      56.03
       26.38    56.03
  3 Breece-Rodriguez, Gracie     UT                     56.90      56.07
       26.75    56.07
  4 Bouvron, Christel            Ndame                  54.57      56.15
       26.30    56.15
  5 Correia, Maritza          SR Georgia                56.50      56.29
       26.65    56.29
  6 McLaughlin, Jen              VA Tech                55.67      56.77
       26.57    56.77
  7 Thorburn, Linn            JR Georgia                56.50      56.86
       27.03    56.86
  8 Mabry, Neka               JR Georgia                57.70      56.88
       27.01    56.88
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siegele, Jessica             UK                     57.31      57.26
       26.55    57.26
 10 Bassi, Noelle                UT                     56.53      57.71
       27.52    57.71
 11 Athayde, Titiana             UT                     57.50      58.82
       27.25    58.82
 12 Gettel, Lauren            FR Georgia                58.00      59.28
       27.98    59.28
 13 Roberts, Amy                 UT                   1:00.11      59.31
       28.08    59.31
 14 Hall, Bethany                UT                     58.23      59.39
       27.48    59.39
 15 Kearns, Paige             JR Georgia                59.00    1:01.30
       28.36  1:01.30
 16 Vogel, Randi                 UT                     56.50    1:03.34
       29.70  1:03.34
-------------------------------------------------------------------------
 -- Huff, Mandy                  Fla                    55.90        SCR
 -- Poewe, Sarah              FR Georgia                57.80        SCR
 -- Ecott, Kim                   Fla                    57.80        SCR
 -- Trivett, Jamie               VA Tech                59.54        SCR
 -- Johnston, Emily              UK                     57.88        SCR
 -- Johnson, Audrey              UK                   1:02.24        SCR

Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.34  A
          48.76  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Fulton, Josh                 UT                     48.47      48.06 B
       22.44    48.06
  2 Tsagarakis, Apostolis        Alabama                49.71      48.49 B
       22.71    48.49
  3 Piantadosi, Brian            VA Tech                50.69      49.51
       22.60    49.51
  4 Babcock, Lyle                Auburn                 49.76      49.64
       23.15    49.64
  5 Schmidt, Jonathan         FR Georgia                50.10      49.95
       23.16    49.95
  6 Cover, Brandon            JR Georgia                51.85      50.50
       23.21    50.50
  7 Winchester, Zach             Alabama                51.07      50.92
       23.26    50.92
  8 Gasparovich, Clay            UK                     56.37      51.13
       23.67    51.13
  9 Stibrich, Nathan          FR Georgia                52.57      51.15
       23.72    51.15
 10 Hagedorn, Chris              Auburn                 50.98      51.46
       24.00    51.46
 11 Nilson, Matt                 UK                     57.85      51.74
       24.49    51.74
 12 Nettling, Billy              UK                     52.54      52.64
       24.89    52.64

Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.34  A
          48.76  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fulton, Josh                 UT                     48.16      48.47 B
       22.57    48.47
  2 Frahm, Anders                VA Tech                48.57      48.83
       22.91    48.83
  3 Margalis, Robert          SO Georgia                49.72      49.48
       23.29    49.48
  4 Tsagarakis, Apostolis        Alabama                47.73      49.71
       23.32    49.71
  5 Babcock, Lyle                Auburn                 49.00      49.76
       23.32    49.76
  6 Schmidt, Jonathan         FR Georgia                49.40      50.10
       23.13    50.10
  7 Cruz, Daniel                 UK                     48.45      50.40
       23.69    50.40
  8 Piantadosi, Brian            VA Tech                48.84      50.69
       23.15    50.69
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hagedorn, Chris              Auburn                 50.00      50.98
       23.70    50.98
 10 Winchester, Zach             Alabama                49.91      51.07
       23.71    51.07
 11 Cover, Brandon            JR Georgia                50.28      51.85
       24.18    51.85
 12 Nettling, Billy              UK                     53.49      52.54
       24.80    52.54
 13 Stibrich, Nathan          FR Georgia                51.00      52.57
       24.25    52.57
 14 Verhoef, Peter            FR Georgia                48.03      52.95
       25.20    52.95
 15 Gasparovich, Clay            UK                     50.79      56.37
       26.17    56.37
 16 Nilson, Matt                 UK                     51.22      57.85
       26.89    57.85
-------------------------------------------------------------------------
 -- Moore, Casey                 VA Tech                51.05        SCR
 -- Watkins, Roger               UK                     51.29        SCR
 -- Barros, Fernando             UK                     49.16        SCR

Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.49  A
        1:50.71  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Brown, Sally                 Auburn               1:49.60    1:48.88 B
       25.59    53.50  1:21.41  1:48.88
  2 Bowden, Katie                Usc                  1:51.16    1:50.43 B
       26.35    54.21  1:22.51  1:50.43
  3 Grams, Beth               FR Georgia              1:51.82    1:51.49
       26.26    54.67  1:23.04  1:51.49
  4 Margalis, Stephanie          Usc                  1:52.50    1:52.06
       26.29    54.39  1:23.33  1:52.06
  5 Wilson, Becky                Georgia              1:57.05    1:52.41
       26.73    54.98  1:23.71  1:52.41
  6 Hendrick, Heidi              Ndame                1:51.28    1:52.89
       25.98    54.28  1:23.46  1:52.89
  7 Skaggs, Haley                Usc                  1:53.21    1:55.00
       26.71    55.78  1:25.08  1:55.00

Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.49  A
        1:50.71  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Sally                 Auburn               1:48.37    1:49.60 B
       26.32    54.16  1:22.08  1:49.60
  2 Chapman, Anna                Fla                  1:50.00    1:51.08
       26.03    53.85  1:22.49  1:51.08
  3 Bowden, Katie                Usc                  1:50.26    1:51.16
       25.75    54.11  1:22.74  1:51.16
  4 Hendrick, Heidi              Ndame                1:50.09    1:51.28
       25.42    53.52  1:22.08  1:51.28
  5 Grams, Beth               FR Georgia              1:52.00    1:51.82
       26.75    54.94  1:23.36  1:51.82
  6 Margalis, Stephanie          Usc                  1:50.23    1:52.50
       26.90    55.31  1:24.12  1:52.50
  7 Skaggs, Haley                Usc                  1:50.24    1:53.21
       26.90    55.46  1:23.98  1:53.21
  8 Wallis, Moeko                GA Tech              1:55.13    1:54.85
       26.53    54.98  1:24.55  1:54.85
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harm, Tricia              FR Georgia              1:51.80    1:55.70
       27.32    56.70  1:26.23  1:55.70
 10 Wilson, Becky                Georgia              1:53.00    1:57.05
       27.50    57.16  1:27.36  1:57.05
 11 Steffan, Mary                Ndame                1:57.56    1:58.99
       27.41    57.46  1:28.22  1:58.99
 -- Weiman, Candace              Alabama              1:50.51        SCR
 -- Poleska, Anne                Alabama              1:48.75        SCR
 -- Hall, Bethany                UT                   1:50.85        SCR
 -- Grant, Anna                  Alabama              1:50.32        SCR
 -- Rose, Rebecca             JR Georgia              1:49.60        SCR
 -- Williams, Ali             JR Georgia              1:54.00        SCR
 -- Maguire, Michelle            GA Tech              1:56.00        SCR
 -- Markou, Eleonora             Alabama              1:49.95        SCR
 -- Vogel, Randi                 UT                   1:52.90        SCR

Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.39  A
        1:39.28  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Gustafson, Tyler             UT                   1:39.00    1:39.15 B
       23.17    48.25  1:13.85  1:39.15
  2 Cady, Kurt                   Auburn               1:39.37    1:43.68
       23.19    48.83  1:15.90  1:43.68
  3 Faltraco, Joey               UK                   1:41.72    1:44.37
       23.66    49.67  1:16.89  1:44.37
  4 Keyes, Bret                  UK                   1:46.64    1:44.54
       24.04    50.34  1:17.50  1:44.54

Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.39  A
        1:39.28  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gustafson, Tyler             UT                   1:39.06    1:39.00 B
       23.09    48.35  1:13.95  1:39.00
  2 Cady, Kurt                   Auburn               1:39.50    1:39.37
       23.60    49.03  1:14.36  1:39.37
  3 Owen, Matt                FR Georgia              1:39.07    1:39.40
       24.08    49.68  1:14.94  1:39.40
  4 Alleyne, Damian           FR Georgia              1:38.80    1:40.91
       24.52    50.57  1:15.91  1:40.91
  5 Faltraco, Joey               UK                   1:41.50    1:41.72
       24.29    50.26  1:15.89  1:41.72
  6 Keyes, Bret                  UK                   1:46.34    1:46.64
       23.88    49.99  1:17.94  1:46.64
  7 Manley, Steven               UK                   1:36.68    1:52.39
       26.03    54.35  1:23.40  1:52.39
  8 Farnham, Daniel              UK                   1:40.34    1:56.08
       26.14    56.01  1:26.52  1:56.08
-------------------------------------------------------------------------
 -- Southon, Franck              Alabama              1:39.19        SCR
 -- Gherghel, Stefan             Alabama              1:37.35        SCR
 -- Willcox, James               Alabama              1:37.40        SCR

Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:02.07  A
        1:03.93  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Graham, Laura                UK                   1:03.40    1:03.38 B
       30.03  1:03.38
  2 Huff, Mandy                  Fla                  1:03.53    1:03.56 B
       29.86  1:03.56
  3 Pate, Virginia            JR Georgia              1:03.57    1:03.96
       30.16  1:03.96
  4 Wheatley, Amy                Auburn               1:04.17    1:04.53
       30.43  1:04.53
  5 Trahan, Kendra               UK                   1:06.10    1:05.69
       30.96  1:05.69
  6 Jones, Kelly                 Auburn               1:05.14    1:06.29
       31.36  1:06.29
  7 Wit, Cassie                  UK                   1:10.99    1:12.14
       34.52  1:12.14

Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:02.07  A
        1:03.93  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Graham, Laura                UK                   1:03.49    1:03.40 B
       29.80  1:03.40
  2 Huff, Mandy                  Fla                  1:03.80    1:03.53 B
       29.78  1:03.53
  3 Pate, Virginia            JR Georgia              1:03.57    1:03.57 B
       30.00  1:03.57
  4 Wheatley, Amy                Auburn               1:03.61    1:04.17
       30.20  1:04.17
  5 Commander, Shantel           UK                   1:04.25    1:05.05
       30.72  1:05.05
  6 Jones, Kelly                 Auburn               1:04.02    1:05.14
       30.84  1:05.14
  7 Burke, Kelly                 VA Tech              1:04.23    1:05.68
       30.91  1:05.68
  8 Trahan, Kendra               UK                   1:05.45    1:06.10
       31.37  1:06.10
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brannock, Nicole             UT                   1:05.21    1:07.03
       31.52  1:07.03
 10 Naparlo, Courtney            UT                   1:07.43    1:08.86
       32.36  1:08.86
 11 Wit, Cassie                  UK                   1:14.62    1:10.99
       33.73  1:10.99
 -- Lundy, Danielle              UT                   1:06.03        SCR

Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.30  A
          55.92  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Gardner, Scott            JR Georgia                59.98      54.35 B
       25.47    54.35
  2 Reeves, Charles              Alabama                54.91      55.10 B
       25.69    55.10
  3 Parsley, Jeff             FR Georgia                55.89      55.42 B
       26.33    55.42
  4 Huston, Kiel                 UT                     56.66      56.32
       26.58    56.32
  5 Martinez, Frank           SR Georgia                56.76      56.50
       26.75    56.50
  6 Piekarski, Joey              VA Tech                57.16      56.53
       26.61    56.53
  7 McDaniel, Cameron            UT                     58.15      57.87
       26.60    57.87
  8 Buslepp, Brandon             Usc                    58.57      58.30
       27.24    58.30
  9 Wolling, Eddie               UK                   1:00.51    1:00.49
       28.00  1:00.49

Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.30  A
          55.92  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brandt, Will                 Auburn                 55.28      54.21 A
       25.26    54.21
  2 Reeves, Charles              Alabama                54.83      54.91 B
       25.65    54.91
  3 Parsley, Jeff             FR Georgia                55.59      55.89 B
       25.99    55.89
  4 Huston, Kiel                 UT                     56.00      56.66
       26.61    56.66
  5 Martinez, Frank           SR Georgia                57.00      56.76
       26.95    56.76
  6 Piekarski, Joey              VA Tech                56.31      57.16
       26.45    57.16
  7 McDaniel, Cameron            UT                     56.80      58.15
       26.97    58.15
  8 Buslepp, Brandon             Usc                    57.03      58.57
       27.44    58.57
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gardner, Scott            JR Georgia                54.79      59.98
       26.07    59.98
 10 Wolling, Eddie               UK                   1:00.08    1:00.51
       28.06  1:00.51
 -- Chadsey, Ian                 Fla                    55.50        SCR
 -- Margalis, Robert          SO Georgia                57.80        SCR

Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          55.15  A
          56.80  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Siegele, Jessica             UK                   1:06.04      56.30 B
       27.21    56.30
  2 Peterson, Katy               VA Tech                57.26      57.53
       27.81    57.53
  3 Breece-Rodriguez, Gracie     UT                     58.20      58.19
       28.53    58.19
  4 McLean, JoAnna               UK                   1:06.78      58.23
       27.97    58.23
  5 Trivett, Jamie               VA Tech              1:00.83      59.45
       28.33    59.45

Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          55.15  A
          56.80  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeScenza, Mary            FR Georgia                56.20      57.26
       28.49    57.26
  1 Peterson, Katy               VA Tech                56.41      57.26
       27.65    57.26
  3 Poewe, Sarah              FR Georgia                59.00      57.64
       28.03    57.64
  4 Breece-Rodriguez, Gracie     UT                     57.35      58.20
       28.95    58.20
  5 Vogel, Randi                 UT                     56.35      58.67
       28.66    58.67
  6 Trivett, Jamie               VA Tech                59.95    1:00.83
       29.23  1:00.83
  7 Ternent, Taryn               UT                     58.34    1:01.19
       29.73  1:01.19
  8 Siegele, Jessica             UK                     56.51    1:06.04
       31.71  1:06.04
-------------------------------------------------------------------------
  9 McLean, JoAnna               UK                     56.99    1:06.78
       31.48  1:06.78
 -- Mabry, Neka               JR Georgia                56.15        SCR
 -- Blevins, Jessica             UT                     59.23        SCR
 -- Wallace, Jordan           FR Georgia                55.20        SCR
 -- Hupman, Christie          FR Georgia                59.00        SCR

Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.72  A
          49.15  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Lenyk, Scott              SO Georgia                51.56      50.80
       24.92    50.80
  2 Berquist, Darron             UK                     53.82      53.62
       25.92    53.62

Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.72  A
          49.15  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lindburg, Christian          VA Tech                49.25      50.03
       24.40    50.03
  2 Lenyk, Scott              SO Georgia                50.58      51.56
       25.31    51.56
  3 Berquist, Darron             UK                     52.01      53.82
       25.96    53.82
  4 Moore, Casey                 VA Tech                53.84      54.72
       25.73    54.72
 -- Osborn, Peter             SO Georgia                49.07        SCR
 -- Ulrich, Claudio              Fla                    48.45        SCR
 -- Barros, Fernando             UK                     51.14        SCR

Event 27  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.70  A
        2:01.23  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Brennan               UK                   2:04.89    2:00.96 B
       28.62    58.55  1:29.58  2:00.96
  2 Peterson, Katy               VA Tech              2:02.96    2:02.20
       28.75    59.51  1:30.76  2:02.20

Event 27  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.70  A
        2:01.23  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Katy               VA Tech              2:01.30    2:02.96
       29.04  1:00.09  1:31.69  2:02.96
  2 Moore, Brennan               UK                   2:00.46    2:04.89
       29.29  1:00.04  1:32.43  2:04.89
  3 Roberts, Amy                 UT                   2:07.11    2:07.55
       30.29  1:02.19  1:35.10  2:07.55
 -- Casaru, Catalina             Alabama              1:59.28        SCR
 -- Vogel, Randi                 UT                   2:04.31        SCR

Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Underhill, Colin          JR Georgia              1:57.25    1:46.90 B
       25.61    52.43  1:19.42  1:46.90
  2 Lenyk, Scott              SO Georgia              1:47.39    1:47.55
       25.78    52.80  1:20.11  1:47.55

Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lenyk, Scott              SO Georgia              1:49.00    1:47.39
       25.80    52.55  1:19.98  1:47.39
  2 Osborn, Peter             SO Georgia              1:46.28    1:47.65
       25.21    52.17  1:19.70  1:47.65
  3 Underhill, Colin          JR Georgia                   NT    1:57.25
       27.25    56.78  1:27.00  1:57.25
  4 Berquist, Darron             UK                   1:53.96    1:57.41
       27.31    57.00  1:27.33  1:57.41
 -- Verhoef, Peter            FR Georgia              1:47.10        SCR
 -- Moore, Casey                 VA Tech              1:57.12        SCR
 -- Frahm, Anders                VA Tech              1:46.78        SCR
 -- Southon, Franck              Alabama              1:48.61        SCR
 -- Ulrich, Claudio              Fla                  1:45.10        SCR

Event 29  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.63  A
          51.11  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Brown, Sally                 Auburn                 50.75      50.93 B
       24.70    50.93
  1 Hupman, Christie          FR Georgia                50.90      50.93 B
       24.44    50.93
  3 Hendrick, Heidi              Ndame                  51.16      51.63
       24.90    51.63
  4 Bowden, Katie                Usc                    51.61      51.74
       25.37    51.74
  5 Bastak, Ashleigh             Usc                    51.64      52.06
       25.19    52.06
  6 Trivett, Jamie               VA Tech                57.87      53.66
       25.53    53.66
  7 Steffan, Mary                Ndame                  56.92      54.57
       26.26    54.57

Event 29  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.63  A
          51.11  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Sally                 Auburn                 51.88      50.75 B
       24.45    50.75
  2 Hupman, Christie          FR Georgia                51.50      50.90 B
       24.54    50.90
  3 Hendrick, Heidi              Ndame                  51.05      51.16
       24.63    51.16
  4 Bowden, Katie                Usc                    51.86      51.61
       25.52    51.61
  5 Bastak, Ashleigh             Usc                    51.07      51.64
       24.65    51.64
  6 Skaggs, Haley                Usc                    51.16      52.15
       24.75    52.15
  7 Margalis, Stephanie          Usc                    52.03      53.14
       25.66    53.14
  8 Ternent, Taryn               UT                     52.10      53.31
       25.56    53.31
-------------------------------------------------------------------------
  9 Steffan, Mary                Ndame                  55.55      56.92
       26.73    56.92
 10 Trivett, Jamie               VA Tech                52.09      57.87
       26.95    57.87
 -- Terveer, Abbi                UT                     52.50        SCR
 -- Wilson, Becky                Georgia                53.00        SCR
 -- Burtch, Jenna                Clemson                51.50        SCR
 -- Vukmanic, Jill               GA Tech                55.03        SCR
 -- Blevins, Jessica             UT                     52.80        SCR
 -- McLean, JoAnna               UK                     52.93        SCR
 -- Wallis, Moeko                GA Tech                52.47        SCR

Event 30  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.64  A
          44.94  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 McCrary, Chris               Usc                    45.22      45.34
       21.48    45.34
  2 Gustafson, Tyler             UT                     47.66      45.54
       21.80    45.54
  3 Murphy, Ed                   Usc                    45.91      45.93
       21.86    45.93
  4 McDaniel, Cameron            UT                     57.12      46.09
       21.67    46.09
  5 Piantadosi, Brian            VA Tech                46.18      46.47
       22.17    46.47
  6 Hagedorn, Chris              Auburn                 46.66      46.90
       22.30    46.90

Event 30  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.64  A
          44.94  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCrary, Chris               Usc                    45.09      45.22
       21.51    45.22
  2 Manley, Steven               UK                     45.66      45.41
       21.77    45.41
  3 Murphy, Ed                   Usc                    45.37      45.91
       22.16    45.91
  4 Piantadosi, Brian            VA Tech                45.71      46.18
       21.90    46.18
  5 Tozer, Steve                 VA Tech                46.18      46.47
       22.10    46.47
  6 Hagedorn, Chris              Auburn                 46.50      46.66
       22.09    46.66
  7 Gustafson, Tyler             UT                     45.18      47.66
       22.82    47.66
  8 Stibrich, Nathan          FR Georgia                47.00      48.45
       22.86    48.45
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keyes, Bret                  UK                        NT      48.62
       23.21    48.62
 10 Moore, Casey                 VA Tech                45.27      53.59
       23.56    53.59
 11 McDaniel, Cameron            UT                     45.50      57.12
       20.70    57.12
 -- Bitsakis, Spiros             Alabama                44.65        SCR
 -- Farnham, Daniel              UK                     44.25        SCR
 -- Laban, Josh               SO Georgia                45.45        SCR
 -- Lenyk, Scott              SO Georgia                47.10        SCR
 -- Watkins, Roger               UK                     45.91        SCR
 -- Lindburg, Christian          VA Tech                45.00        SCR
 -- Erasmus, Darren              Alabama                44.89        SCR
 -- Furlong, Kevin               VA Tech                47.53        SCR
 -- Gasparovich, Clay            UK                     46.13        SCR
 -- Ashby, Brendan               Alabama                45.83        SCR
 -- Barros, Fernando             UK                     45.14        SCR

Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.23  A
        2:18.25  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Pate, Virginia            JR Georgia              2:16.94    2:17.31 B
       31.91  1:06.37  1:41.47  2:17.31
  2 Graham, Laura                UK                   2:17.82    2:18.01 B
       31.97  1:07.02  1:42.62  2:18.01
  3 Wheatley, Amy                Auburn               2:20.46    2:19.06
       31.12  1:05.84  1:42.06  2:19.06
  4 Burke, Kelly                 VA Tech              2:19.93    2:19.11
       32.60  1:07.39  1:42.81  2:19.11
  5 Huff, Mandy                  Fla                  2:20.41    2:20.40
       30.91  1:05.81  1:42.72  2:20.40
  6 Lunsmann, Leslie             Auburn               2:20.89    2:22.24
       31.64  1:07.87  1:44.77  2:22.24
  7 Wit, Cassie                  UK                   2:37.98    2:36.96
       36.13  1:15.97  1:57.06  2:36.96

Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.23  A
        2:18.25  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pate, Virginia            JR Georgia              2:17.23    2:16.94 B
       31.83  1:06.23  1:41.04  2:16.94
  2 Graham, Laura                UK                   2:18.65    2:17.82 B
       31.95  1:07.52  1:42.57  2:17.82
  3 Burke, Kelly                 VA Tech              2:19.24    2:19.93
       32.40  1:07.47  1:43.25  2:19.93
  4 Huff, Mandy                  Fla                  2:15.90    2:20.41
       31.48  1:07.10  1:43.52  2:20.41
  5 Wheatley, Amy                Auburn               2:16.67    2:20.46
       31.82  1:07.18  1:43.26  2:20.46
  6 Lunsmann, Leslie             Auburn               2:18.00    2:20.89
       31.70  1:07.12  1:43.62  2:20.89
  7 Commander, Shantel           UK                   2:16.10    2:21.28
       32.51  1:07.94  1:44.18  2:21.28
  8 Trahan, Kendra               UK                   2:20.95    2:21.85
       32.19  1:07.77  1:44.38  2:21.85
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wit, Cassie                  UK                   2:35.94    2:37.98
       36.02  1:15.64  1:56.74  2:37.98
 -- Lundy, Danielle              UT                   2:23.15        SCR
 -- Jones, Kelly                 Auburn               2:17.82        SCR
 -- Brannock, Nicole             UT                   2:22.31        SCR

Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.68  A
        2:01.21  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Parsley, Jeff             FR Georgia              2:00.85    2:00.21 B
       27.21    57.84  1:28.82  2:00.21
  2 Martinez, Frank           SR Georgia              2:04.39    2:02.90
       27.89    58.62  1:30.01  2:02.90
 -- Huston, Kiel                 UT                   2:14.27         DQ
       26.54    56.50  1:42.65       DQ

Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.68  A
        2:01.21  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parsley, Jeff             FR Georgia              2:00.50    2:00.85 B
       27.53    58.23  1:29.01  2:00.85
  2 Martinez, Frank           SR Georgia              2:03.00    2:04.39
       27.83    58.80  1:30.73  2:04.39
  3 Piekarski, Joey              VA Tech              2:00.28    2:06.48
       28.28    59.73  1:31.96  2:06.48
  4 Buslepp, Brandon             Usc                  2:03.95    2:07.10
       28.85  1:01.20  1:34.08  2:07.10
  5 Huston, Kiel                 UT                   2:02.53    2:14.27
       30.08  1:03.67  1:38.55  2:14.27
  6 Wolling, Eddie               UK                   2:11.58    2:16.32
       30.21  1:04.34  1:40.31  2:16.32
 -- Chadsey, Ian                 Fla                  1:59.29        SCR
 -- Brandt, Will                 Auburn               2:00.00        SCR

Event 33  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.98  A
        2:02.54  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Yevak, Katie              SO Georgia              1:59.29    1:58.37 A
       27.42    57.81  1:28.38  1:58.37
  2 Seland, Casey                Fla                  2:00.49    2:00.33 B
       28.29    58.56  1:29.41  2:00.33
  3 Thorburn, Linn            JR Georgia              2:08.79    2:00.36 B
       27.83    58.43  1:29.39  2:00.36
  4 Bassi, Noelle                UT                   1:59.78    2:01.59 B
       27.77    58.67  1:29.98  2:01.59
  5 Grams, Beth               FR Georgia              2:03.86    2:03.70
       27.42    58.59  1:30.52  2:03.70

Event 33  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.98  A
        2:02.54  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yevak, Katie              SO Georgia              1:59.34    1:59.29 B
       27.29    57.90  1:28.58  1:59.29
  2 Bassi, Noelle                UT                   1:59.28    1:59.78 B
       27.41    57.54  1:28.41  1:59.78
  3 Seland, Casey                Fla                  2:00.20    2:00.49 B
       27.72    57.91  1:28.58  2:00.49
  4 Grams, Beth               FR Georgia              2:05.17    2:03.86
       27.98    59.42  1:31.12  2:03.86
  5 Johnston, Emily              UK                   2:02.73    2:04.15
       28.57  1:00.42  1:32.10  2:04.15
  6 Thorburn, Linn            JR Georgia              2:01.35    2:08.79
       29.97  1:02.83  1:35.82  2:08.79
  7 Johnson, Audrey              UK                   2:11.50    2:15.17
       31.30  1:05.78  1:40.51  2:15.17
 -- Williams, Ali             JR Georgia              2:02.28         DQ
       28.46  1:00.89  1:39.42       DQ
 -- McLaughlin, Jen              VA Tech              2:03.26        SCR
 -- Buck, Steph               SR Georgia              2:01.24        SCR
 -- How, Lisa                    Fsu                  2:00.68        SCR
 -- Ecott, Kim                   Fla                  2:04.00        SCR
 -- Bouvron, Christel            Ndame                2:02.28        SCR

Event 34  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Babcock, Lyle                Auburn               1:48.37    1:48.01 B
       24.53    52.24  1:19.91  1:48.01
  2 Cady, Kurt                   Auburn               1:48.66    1:48.91
       23.88    51.71  1:19.95  1:48.91
  3 Schmidt, Jonathan         FR Georgia              1:52.20    1:49.52
       24.12    51.91  1:20.75  1:49.52
  4 Stibrich, Nathan          FR Georgia              1:55.97    1:54.99
       24.97    53.91  1:24.02  1:54.99
 -- Fulton, Josh                 UT                   2:05.95         DQ
       22.67    48.90

Event 34  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Babcock, Lyle                Auburn               1:48.00    1:48.37
       24.49    52.65  1:19.98  1:48.37
  2 Cady, Kurt                   Auburn               1:48.00    1:48.66
       24.45    51.90  1:19.76  1:48.66
  3 Frahm, Anders                VA Tech              1:48.15    1:50.08
       24.17    51.63  1:20.11  1:50.08
  4 Schmidt, Jonathan         FR Georgia              1:50.00    1:52.20
       24.59    53.58  1:22.77  1:52.20
  5 Nettling, Billy              UK                   1:57.64    1:55.35
       26.37    55.59  1:25.06  1:55.35
  6 Stibrich, Nathan          FR Georgia              1:54.00    1:55.97
       25.39    55.00  1:25.24  1:55.97
  7 Fulton, Josh                 UT                   1:52.89    2:05.95
       27.43  1:00.06  1:33.29  2:05.95
 -- Mahaney, Andrew           JR Georgia              1:45.70        SCR
 -- Verhoef, Peter            FR Georgia              1:51.30        SCR
 -- Nilson, Matt                 UK                   1:48.86        SCR
 -- Winchester, Zach             Alabama              1:51.41        SCR
 -- Lam, Randy                JR Georgia              1:45.80        SCR
 -- Cover, Brandon            JR Georgia              1:48.82        SCR

Event 37  Women 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
       16:27.53  A
       16:57.15  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Ali             JR Georgia                   NT   16:48.87 B
       28.30    58.28  1:28.71  1:58.96  2:29.47  2:59.84  3:30.29  4:00.95
     4:31.58  5:02.16  5:32.82  6:03.45  6:34.32  7:04.88  7:35.56  8:06.27
     8:37.05  9:07.85  9:38.60 10:09.25 10:39.87 11:10.31 11:41.04 12:11.76
    12:42.45 13:13.19 13:44.03 14:14.91 14:45.49 15:16.68 15:47.40 16:18.66
    16:48.87
  2 Chapman, Anna                Fla                       NT   16:51.58 B
       27.91    57.58  1:27.60  1:58.12  2:28.52  2:58.87  3:29.11  3:59.57
     4:30.00  5:00.62  5:31.55  6:02.39  6:33.05  7:03.77  7:34.86  8:05.90
     8:36.97  9:07.72  9:38.73 10:09.88 10:40.86 11:12.02 11:43.08 12:14.01
    12:45.18 13:16.03 13:47.21 14:18.02 14:49.26 15:20.28 15:51.27 16:21.96
    16:51.58

Event 38  Men 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
       15:01.39  A
       15:28.43  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Taylor, Cole              FR Georgia                   NT   15:32.38
       25.95    54.01  1:22.00  1:50.17  2:18.65  2:46.78  3:15.15  3:43.30
     4:11.56  4:39.68  5:07.67  5:35.43  6:03.59  6:31.71  6:59.99  7:28.17
     7:56.42  8:24.62  8:53.14  9:21.59  9:50.12 10:18.74 10:47.13 11:15.85
    11:44.62 12:13.35 12:42.18 13:11.04 13:40.05 14:08.93 14:37.23 15:05.35
    15:32.38
  2 Mendoza, Miguel           SO Georgia                   NT   15:33.27
       26.98    55.89  1:24.84  1:53.76  2:22.52  2:51.17  3:19.87  3:48.26
     4:16.82  4:45.01  5:13.20  5:41.44  6:09.77  6:37.98  7:06.09  7:34.06
     8:02.05  8:30.21  8:58.38  9:26.48  9:54.75 10:23.18 10:51.60 11:20.11
    11:48.82 12:17.07 12:45.59 13:13.96 13:42.38 14:10.59 14:39.01 15:06.61
    15:33.27

Event 40  Men 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
        1:18.47  A
        1:20.82  B
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 Virginia Tech  'A'                                     NT    1:28.96
     1) Lindburg, Christian             2) Moore, Casey
     3) Piantadosi, Brian               4) Piekarski, Joey
       20.18    43.67  1:06.51  1:28.96

Event 41  Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:45.71  A
        4:54.28  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rose, Rebecca             JR Georgia                   NT    4:57.33
       27.57    56.97  1:26.58  1:55.86  2:25.37  2:55.22  3:25.18  3:55.78
     4:26.77  4:57.33
  2 Vogel, Randi                 UT                        NT    5:04.35
       27.71    58.52  1:29.59  2:00.39  2:30.93  3:01.99  3:32.82  4:03.69
     4:34.51  5:04.35

Event 44  Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:46.71  A
        1:49.91  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brandt, Will                 Auburn                    NT    1:50.08
       24.51    53.35  1:23.30  1:50.08

Event 45  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.89  A
          23.57  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Athayde, Titiana             UT                        NT      24.81
  2 Vukmanic, Jill               GA Tech                   NT      25.03

Event 46  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Laban, Josh               SO Georgia                   NT      20.30 B
  2 Lindburg, Christian          VA Tech                   NT      20.45
  3 Ashby, Brendan               Alabama                   NT      20.93
  4 Parsley, Jeff             FR Georgia                   NT      21.00
 -- Barros, Fernando             UK                        NT        SCR

Event 48  Men 400 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
        3:12.44  A
        3:18.21  B
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Georgia  'A'                             NT    3:13.76 B
     1) Osborn, Peter SO                2) Gardner, Scott JR
     3) Verhoef, Peter FR               4) Brado, Matt SR
       24.15    49.50  1:13.86  1:42.92  2:04.47  2:30.17  2:50.85  3:13.76

Event 49  Women 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
        1:40.46  A
        1:43.47  B
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clemson University  'A'                                NT    1:42.70 B
     1) Kroeger, Lindsey                2) Commons, Mandy
     3) Humes, Courtney                 4) Thieler, Elise
       26.32    55.11  1:19.55  1:42.70
 -- Virginia Tech  'A'                                     NT         DQ
     1) Peterson, Katy                  2) Burke, Kelly
     3) McLaughlin, Jen                 4) Trivett, Jamie
       27.17    56.70  1:21.73       DQ

Event 50  Men 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
        1:27.21  A
        1:29.82  B
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Georgia  'A'                             NT    1:28.18 B
     1) Osborn, Peter SO                2) Gardner, Scott JR
     3) Verhoef, Peter FR               4) Laban, Josh SO
       23.28    47.51  1:08.70  1:28.18
 -- University of Kentucky  'A'                            NT         DQ
     1) Barros, Fernando                2) Watkins, Roger
     3) Cruz, Daniel                    4) Farnham, Daniel
       22.60    47.32  1:08.90       DQ

Event 53  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          54.14  A
          55.76  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Buck, Steph               SR Georgia                   NT      55.31 B
       26.22    55.31
  2 Bouvron, Christel            Ndame                     NT      55.58 B
       26.06    55.58
  3 McLaughlin, Jen              VA Tech                   NT      56.16
       26.46    56.16
  4 Grams, Beth               FR Georgia                   NT      57.28
       26.83    57.28

Event 54  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          47.34  A
          48.76  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Frahm, Anders                VA Tech                   NT      48.28 B
       22.61    48.28
  2 Fulton, Josh                 UT                        NT      48.64 B
       22.55    48.64

Event 55  Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:47.49  A
        1:50.71  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bowden, Katie                Usc                       NT    1:52.73
       26.29    54.67  1:23.72  1:52.73

Event 56  Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:36.39  A
        1:39.28  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cady, Kurt                   Auburn                    NT    1:38.16 B
       22.48    47.00  1:12.40  1:38.16

Event 57  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:02.07  A
        1:03.93  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Graham, Laura                UK                        NT    1:04.16
       30.34  1:04.16

Event 58  Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          54.30  A
          55.92  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Reeves, Charles              Alabama                   NT      54.86 B
       25.69    54.86

Event 59  Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          55.15  A
          56.80  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hupman, Christie          FR Georgia                   NT    1:00.28
       29.14  1:00.28

Event 60  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          47.72  A
          49.15  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
 -- Barros, Fernando             UK                        NT         DQ
       28.11    58.64  1:29.74       DQ

Event 63  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:57.70  A
        2:01.23  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Casaru, Catalina             Alabama                   NT    2:00.08 B
       28.68    58.70  1:29.14  2:00.08
  2 Moore, Brennan               UK                        NT    2:01.44
       28.50    58.58  1:29.69  2:01.44

Event 65  Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          49.63  A
          51.11  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brown, Sally                 Auburn                    NT      51.64
       24.68    51.64

Event 66  Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          43.64  A
          44.94  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Watkins, Roger               UK                        NT      45.74
       21.72    45.74
  2 Stibrich, Nathan          FR Georgia                   NT      47.46
       22.43    47.46

Event 67  Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:14.23  A
        2:18.25  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Commander, Shantel           UK                        NT    2:17.58 B
       31.54  1:06.85  1:42.31  2:17.58
  2 Jones, Kelly                 Auburn                    NT    2:17.70 B
       31.43  1:06.48  1:41.98  2:17.70
  3 Huff, Mandy                  Fla                       NT    2:19.14
       31.55  1:07.09  1:42.51  2:19.14
  4 Lunsmann, Leslie             Auburn                    NT    2:19.83
       31.77  1:07.32  1:43.41  2:19.83
  5 Wheatley, Amy                Auburn                    NT    2:20.51
       31.81  1:07.27  1:43.61  2:20.51

Event 68  Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:57.68  A
        2:01.21  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brandt, Will                 Auburn                    NT    1:58.66 B
       27.47    57.76  1:28.38  1:58.66

Event 69  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:58.98  A
        2:02.54  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Buck, Steph               SR Georgia                   NT    1:59.27 B
       26.93    56.92  1:28.11  1:59.27
  2 Thorburn, Linn            JR Georgia                   NT    1:59.59 B
       27.61    57.67  1:28.13  1:59.59
  3 Bassi, Noelle                UT                        NT    1:59.96 B
       27.77    57.89  1:28.38  1:59.96
  4 Johnston, Emily              UK                        NT    2:03.01
       28.16    59.12  1:30.60  2:03.01

Event 70  Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mahaney, Andrew           JR Georgia                   NT    1:45.13 B
       24.08    50.57  1:17.53  1:45.13
  2 Lam, Randy                JR Georgia                   NT    1:46.41 B
       23.70    50.13  1:17.63  1:46.41
  3 Underhill, Colin          JR Georgia                   NT    1:49.26
       23.96    51.16  1:18.86  1:49.26

Event 72  Men 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
        2:55.06  A
        3:00.31  B
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Kentucky  'A'                            NT    2:58.54 B
     1) Farnham, Daniel                 2) Barros, Fernando
     3) Cruz, Daniel                    4) Manley, Steven
       21.05    44.70  1:05.23  1:28.85  1:50.18  2:14.12  2:34.75  2:58.54

Event 73  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Furlong, Kevin               VA Tech                   NT      21.56

Event 74  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.89  A
          23.57  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Woodruff, Christine          Clemson                   NT      23.78

Event 75  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.21  A
        1:29.82  B
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 Virginia Tech  'A'                                     NT    1:28.65 B
     1) Tozer, Steve                    2) Furlong, Kevin
     3) Frahm, Anders                   4) Lindburg, Christian
       23.76    47.52  1:08.60  1:28.65

Event 76  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.64  A
          44.94  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Barros, Fernando             UK                        NT      44.89 B
       21.01    44.89

Event 77  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.98  A
        2:02.54  B
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Seland, Casey                Fla                       NT    2:00.54 B
       28.11    58.64  1:29.74  2:00.54

Last Modified March 2, 2003
Auburn Media Relations