Licensed to Auburn University                             Hy-Tek's Meet Manager
                     ORANGE - BLUE INTRASQUAD - 10/11/2002
                                    Results

Event 1  Mixed 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Rubenstein, Ashley     Blue                            895.00
  2 Patterson, Kelsey      Orange                          819.15

Event 2  Mixed Platform Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bricker, Matt          Orange                          441.00
  2 Garcia, Caesar         Blue                            427.00

Event 3  Mixed 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Orange  'A'                                           4:07.64
     1) Hoelzer, Margaret               2) Knueven, Brad
     3) Lawless, Alessandra             4) Kidd, Matt
        31.71   1:04.84 (1:04.84)     1:35.59 (30.75)   2:12.33 (1:07.49)
        2:41.67 (29.34)   3:15.54 (1:03.21)     3:40.55 (25.01)     4:07.64 (52.10)
  2 Blue  'B'                                             4:15.64
     1) Hunt, Bryce                     2) Wheatley, Amy
     3) Haidinyak, Andy                 4) Dyszkiewicz, Magda
        29.18       59.72 (59.72)     1:36.43 (36.71)   2:17.96 (1:18.24)
        2:44.07 (26.11)     3:14.66 (56.70)     3:43.50 (28.84)   4:15.64 (1:00.98)
 -- Orange  'B'                                                DQ
     1) Moss, Jeri                      2) Duerk, Lauren
     3) Babcock, Lyle                   4) Barlow, Chad
        32.61   1:06.83 (1:06.83)     1:42.31 (35.48)   2:23.06 (1:16.23)
        2:51.16 (28.10)   3:25.62 (1:02.56)     3:52.13 (26.51)          DQ (56.38)
 -- Blue  'A'                                                  DQ
     1) Coventry, Kirsty                2) Gangloff, Mark
     3) Christianson, Demerae           4) Jones, BJ
        32.43   1:05.76 (1:05.76)     1:36.07 (30.31)   2:10.12 (1:04.36)
        2:39.12 (29.00)   3:13.16 (1:03.04)     3:38.07 (24.91)          DQ (52.62)

Event 4  Mixed 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Blue  'A'                                            10:20.00
  2 Orange  'A'                                          10:28.00

Event 5  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Kemp, Heather          Orange                         2:05.57
                  31.01     1:03.74 (32.73)     1:34.97 (31.23)     2:05.57 (30.60)
  2 Dyszkiewicz, Magda     Blue                           2:06.55
                  31.02     1:03.42 (32.40)     1:35.30 (31.88)     2:06.55 (31.25)
  3 Brown, Sally           Blue                           2:12.28
                  32.84     1:08.50 (35.66)     1:40.75 (32.25)     2:12.28 (31.53)
  4 Maxwell, Cassidy       Orange                         2:15.59
                  33.34     1:08.74 (35.40)     1:43.03 (34.29)     2:15.59 (32.56)
 -- Jones, Kelly           Blue                                DQ
                  33.29     1:09.19 (35.90)     1:44.87 (35.68)          DQ (34.54)
 -- Moss, Jeri             Orange                              DQ
                  31.46     1:05.60 (34.14)     1:39.03 (33.43)          DQ (32.20)

Event 6  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Jones, BJ              Blue                           1:58.83
                  29.66     1:01.76 (32.10)     1:31.27 (29.51)     1:58.83 (27.56)
  2 Hinz, Ryan             Orange                         1:59.83
                  29.64     1:01.33 (31.69)     1:30.57 (29.24)     1:59.83 (29.26)
  3 Kirkland, Clay         Orange                         2:02.51
                  30.09     1:02.52 (32.43)     1:32.23 (29.71)     2:02.51 (30.28)
  4 Hunt, Bryce            Blue                           2:02.92
                  30.29     1:02.51 (32.22)     1:32.87 (30.36)     2:02.92 (30.05)
  5 Cady, Kurt             Blue                           2:04.86
                  30.41     1:03.37 (32.96)     1:34.05 (30.68)     2:04.86 (30.81)
  6 Galloway, James        Orange                         2:04.90
                  30.49     1:03.89 (33.40)     1:34.81 (30.92)     2:04.90 (30.09)
  7 Slocki, Daniel         Orange                         2:05.66
                  31.38     1:04.46 (33.08)     1:35.54 (31.08)     2:05.66 (30.12)
  8 Knopf, Nate            Blue                           2:07.66
                  31.58     1:04.85 (33.27)     1:36.52 (31.67)     2:07.66 (31.14)

Event 7  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Short, Becky           Orange                           26.43
  1 Coparropa, Eileen      Blue                             26.43
  3 Anderson, Jenni        Blue                             27.56
  4 Gayle, Erin            Orange                           27.65
  5 Swander, Laura         Blue                             27.81

Event 8  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Kidd, Matt             Orange                           24.15
  2 Gibb, Derek            Orange                           24.74
  3 Hagedorn, Chris        Blue                             24.93
  4 Caron, Justin          Blue                             25.15
  5 Barry, Seth            Blue                             25.37
  6 Calhoun, Pat           Blue                             25.99

Event 9  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Coventry, Kirsty       Blue                           2:19.83
                  30.80     1:04.36 (33.56)     1:45.17 (40.81)     2:19.83 (34.66)
  2 Volcan, Erin           Orange                         2:25.75
                  38.92     1:12.02 (33.10)     1:49.84 (37.82)     2:25.75 (35.91)
  3 Duerk, Lauren          Orange                         2:26.61
                  31.42     1:08.01 (36.59)     1:46.45 (38.44)     2:26.61 (40.16)
  4 Christianson, Deme     Blue                           2:28.58
                  31.63     1:15.25 (43.62)     1:56.42 (41.17)     2:28.58 (32.16)
  5 Wheatley, Amy          Blue                           2:33.91
                  38.35     1:19.40 (41.05)     1:57.67 (38.27)     2:33.91 (36.24)
  6 Lunsman, Leslie        Orange                         2:34.26
                  39.08     1:17.47 (38.39)     1:54.00 (36.53)     2:34.26 (40.26)

Event 10  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Gangloff, Mark         Blue                           2:12.94
                  29.07     1:01.85 (32.78)     1:38.17 (36.32)     2:12.94 (34.77)
  2 Shanteau, Eric         Orange                         2:14.36
                  29.04     1:03.95 (34.91)     1:37.09 (33.14)     2:14.36 (37.27)
  3 Bovell, George         Orange                         2:16.40
                  35.05     1:10.96 (35.91)     1:46.11 (35.15)     2:16.40 (30.29)
  4 Knowles, Jeremy        Blue                           2:16.53
                  35.71     1:09.71 (34.00)     1:42.06 (32.35)     2:16.53 (34.47)
  5 Brandt, Will           Blue                           2:17.24
                  35.46     1:10.82 (35.36)     1:43.85 (33.03)     2:17.24 (33.39)
  6 Knueven, Brad          Orange                         2:18.85
                  29.73     1:03.29 (33.56)     1:43.08 (39.79)     2:18.85 (35.77)
  7 Gonzales, Joe          Blue                           2:21.50
                  37.61     1:11.45 (33.84)     1:48.20 (36.75)     2:21.50 (33.30)
  8 Van Wie, Doug          Orange                         2:26.60
                  29.77     1:13.96 (44.19)     1:51.30 (37.34)     2:26.60 (35.30)

Event 13  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Christianson, Deme     Blue                           2:26.36
                  35.44     1:15.36 (39.92)     1:51.40 (36.04)     2:26.36 (34.96)
  2 Lawless, Alessandr     Orange                         2:27.57
                  35.26     1:14.75 (39.49)     1:51.45 (36.70)     2:27.57 (36.12)
 -- Brown, Sally           Blue                                DQ
                  34.00     1:13.31 (39.31)     1:50.39 (37.08)          DQ (37.15)
 -- Hoelzer, Margaret      Orange                              DQ
                  32.67     1:09.61 (36.94)     1:44.71 (35.10)          DQ (35.07)

Event 14  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Knowles, Jeremy        Blue                           2:15.49
                  31.90     1:08.92 (37.02)     1:42.66 (33.74)     2:15.49 (32.83)
  2 Hinz, Ryan             Orange                         2:17.35
                  32.59     1:09.77 (37.18)     1:44.04 (34.27)     2:17.35 (33.31)
  3 Galloway, James        Orange                         2:21.72
                  33.87     1:12.27 (38.40)     1:46.98 (34.71)     2:21.72 (34.74)
  4 Slocki, Daniel         Orange                         2:22.63
                  32.59     1:11.90 (39.31)     1:48.33 (36.43)     2:22.63 (34.30)
  5 Gonzales, Joe          Blue                           2:23.98
                  33.69     1:12.24 (38.55)     1:47.76 (35.52)     2:23.98 (36.22)
  6 Knopf, Nate            Blue                           2:24.93
                  34.72     1:13.41 (38.69)     1:49.74 (36.33)     2:24.93 (35.19)
  7 Babcock, Lyle          Orange                         2:27.08
                  34.07     1:13.81 (39.74)     1:48.66 (34.85)     2:27.08 (38.42)

Event 15  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Coventry, Kirsty       Blue                           2:20.39
                  34.41     1:10.98 (36.57)     1:46.41 (35.43)     2:20.39 (33.98)
  2 Volcan, Erin           Orange                         2:21.98
                  35.10     1:12.54 (37.44)     1:47.47 (34.93)     2:21.98 (34.51)
  3 Moss, Jeri             Orange                         2:27.82
                  36.47     1:15.25 (38.78)     1:50.56 (35.31)     2:27.82 (37.26)
  4 Lunsman, Leslie        Orange                         2:38.23
                  37.88     1:19.38 (41.50)     1:58.24 (38.86)     2:38.23 (39.99)
 -- Hoelzer, Margaret      Orange                              DQ
                  37.15     1:15.76 (38.61)     1:50.21 (34.45)          DQ (34.81)
 -- Anderson, Jenni        Blue                                DQ
                  40.86     1:22.03 (41.17)     2:00.42 (38.39)          DQ (35.94)

Event 16  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Hunt, Bryce            Blue                           2:11.81
                  33.06     1:07.88 (34.82)     1:41.08 (33.20)     2:11.81 (30.73)
  2 Barlow, Chad           Orange                         2:12.30
                  33.15     1:08.72 (35.57)     1:41.57 (32.85)     2:12.30 (30.73)
  3 Bovell, George         Orange                         2:18.54
                  34.70     1:11.02 (36.32)     1:45.37 (34.35)     2:18.54 (33.17)
  4 Shanteau, Eric         Orange                         2:19.69
                  34.41     1:11.65 (37.24)     1:45.79 (34.14)     2:19.69 (33.90)
  5 Van Wie, Doug          Orange                         2:22.06
                  35.62     1:12.99 (37.37)     1:48.00 (35.01)     2:22.06 (34.06)
  6 Calhoun, Pat           Blue                           2:33.52
                  37.91     1:18.32 (40.41)     1:55.60 (37.28)     2:33.52 (37.92)
 -- Gonzales, Joe          Blue                                DQ
                  35.14     1:12.36 (37.22)     1:49.71 (37.35)          DQ (37.22)
 -- Brandt, Will           Blue                                DQ
                  36.89     1:15.43 (38.54)     1:51.05 (35.62)          DQ (34.24)

Event 17  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bowen, Maggie          Blue                             58.69
                  29.08       58.69 (29.61)
  2 Coparropa, Eileen      Blue                             59.25
                  29.69       59.25 (29.56)
  3 Short, Becky           Orange                         1:00.02
                  29.31     1:00.02 (30.71)
  4 Kemp, Heather          Orange                         1:00.38
                  29.35     1:00.38 (31.03)
  5 Maxwell, Cassidy       Orange                         1:02.13
                  30.13     1:02.13 (32.00)
  6 Gayle, Erin            Orange                         1:03.05
                  31.07     1:03.05 (31.98)

Event 18  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Kirkland, Clay         Orange                           53.92
                  26.35       53.92 (27.57)
  2 Haidinyak, Andy        Blue                             55.00
                  27.19       55.00 (27.81)
  3 Gibb, Derek            Orange                           56.23
                  27.54       56.23 (28.69)
  4 Barry, Seth            Blue                             56.28
                  27.32       56.28 (28.96)
  5 Cady, Kurt             Blue                             56.44
                  27.59       56.44 (28.85)
  6 Hagedorn, Chris        Blue                             56.56
                  27.53       56.56 (29.03)
  7 Slocki, Daniel         Orange                           57.17
                  27.78       57.17 (29.39)
  8 Bovell, George         Orange                           57.87
                  27.88       57.87 (29.99)

Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle WITH 100 KICK
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bowen, Maggie          Blue                           4:50.69
    30.48     1:03.86 (33.38)     1:37.69 (33.83)     2:11.91 (34.22)
    2:59.79 (47.88)     3:46.43 (46.64)     4:18.74 (32.31)     4:50.69 (31.95)
  2 Dyszkiewicz, Magda     Blue                           4:52.59
    42.67     1:31.51 (48.84)     2:05.14 (33.63)     2:39.25 (34.11)
    3:13.37 (34.12)     3:47.08 (33.71)     4:20.32 (33.24)     4:52.59 (32.27)
  3 Kemp, Heather          Orange                         5:06.79
    30.72     1:05.37 (34.65)     1:40.67 (35.30)     2:15.86 (35.19)
    2:50.89 (35.03)     3:26.13 (35.24)     4:18.68 (52.55)     5:06.79 (48.11)
  4 Lawless, Alessandr     Orange                         5:27.96
    32.24     1:07.43 (35.19)     1:43.51 (36.08)     2:20.34 (36.83)
    2:57.10 (36.76)     3:34.89 (37.79)     4:30.08 (55.19)     5:27.96 (57.88)

Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle WITH 100 KICK
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Hinz, Ryan             Orange                         4:40.13
    29.10     1:00.18 (31.08)     1:31.46 (31.28)     2:03.20 (31.74)
    2:35.87 (32.67)     3:08.77 (32.90)     3:56.90 (48.13)     4:40.13 (43.23)
  2 Jones, BJ              Blue                           4:47.74
    28.75       59.94 (31.19)     1:51.66 (51.72)     2:22.39 (30.73)
    2:54.11 (31.72)     3:46.72 (52.61)     4:18.16 (31.44)     4:47.74 (29.58)
  3 Knopf, Nate            Blue                           4:51.32
    42.28     1:31.76 (49.48)     2:05.08 (33.32)     2:38.55 (33.47)
    3:12.51 (33.96)     3:46.13 (33.62)     4:19.79 (33.66)     4:51.32 (31.53)
  4 Galloway, James        Orange                         4:52.15
    30.06     1:03.61 (33.55)     1:36.97 (33.36)     2:10.41 (33.44)
    2:43.99 (33.58)     3:17.31 (33.32)     4:06.73 (49.42)     4:52.15 (45.42)

Event 21  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Duerk, Lauren          Orange                         2:46.85
                  40.44     1:25.63 (45.19)     2:06.30 (40.67)     2:46.85 (40.55)
  2 Jones, Kelly           Blue                           2:48.40
                  41.20     1:25.54 (44.34)     2:07.51 (41.97)     2:48.40 (40.89)
  3 Wheatley, Amy          Blue                           2:53.56
                  41.54     1:26.99 (45.45)     2:09.91 (42.92)     2:53.56 (43.65)
 -- Lunsman, Leslie        Orange                              DQ
                  41.91     1:27.17 (45.26)     2:11.05 (43.88)          DQ (44.22)
 -- Swander, Laura         Blue                                DQ
                  41.39     1:26.73 (45.34)     2:07.70 (40.97)          DQ (39.08)

Event 22  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Caron, Justin          Blue                           2:33.29
                  37.10     1:18.63 (41.53)     1:55.79 (37.16)     2:33.29 (37.50)
  2 Shanteau, Eric         Orange                         2:36.78
                  36.92     1:19.32 (42.40)     1:58.06 (38.74)     2:36.78 (38.72)
  3 Knueven, Brad          Orange                         2:38.69
                  37.39     1:20.83 (43.44)     2:00.09 (39.26)     2:38.69 (38.60)
  4 Knowles, Jeremy        Blue                           2:44.53
                  39.28     1:22.81 (43.53)     2:03.47 (40.66)     2:44.53 (41.06)
 -- Van Wie, Doug          Orange                              DQ
                  45.57     1:35.16 (49.59)     2:19.47 (44.31)          DQ (44.35)
 -- Gangloff, Mark         Blue                                DQ
                  37.23     1:20.52 (43.29)     1:57.88 (37.36)          DQ (36.69)
 -- Brandt, Will           Blue                                DQ
                  36.98     1:19.39 (42.41)     1:56.04 (36.65)          DQ (36.62)

Event 23  Mixed 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Orange  'A'                                           1:40.29
     1) Short, Becky                    2) Gibb, Derek
     3) Maxwell, Cassidy                4) Kidd, Matt
                  26.80       50.26 (23.46)     1:16.83 (26.57)     1:40.29 (23.46)
  2 Blue  'A'                                             1:41.33
     1) Haidinyak, Andy                 2) Bowen, Maggie
     3) Hagedorn, Chris                 4) Coparropa, Eileen
                  24.78       51.19 (26.41)     1:15.55 (24.36)     1:41.33 (25.78)
  3 Orange  'B'                                           1:45.98
     1) Babcock, Lyle                   2) Barlow, Chad
     3) Volcan, Erin                    4) Gayle, Erin
                  27.42       52.44 (25.02)     1:19.35 (26.91)     1:45.98 (26.63)
  4 Blue  'B'                                             1:46.55
     1) Swander, Laura                  2) Anderson, Jenni
     3) Caron, Justin                   4) Barry, Seth
                  28.45       56.07 (27.62)     1:21.65 (25.58)     1:46.55 (24.90)
  5 Blue  'C'                                             1:46.70
     1) Calhoun, Pat                    2) Jones, Kelly
     3) Brown, Sally                    4) Cady, Kurt
                  26.38       53.72 (27.34)     1:21.44 (27.72)     1:46.70 (25.26)

Event 24  Mixed 25 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Babcock, Lyle          Orange                           25.00

Last Modified October 11, 2002
Auburn Media Relations