AUBURN SWIMMING AND DIVING DEFEAT ALABAMA IN HOME OPENER -- Nov. 16, 2001

AUBURN SWIMMING AND DIVING DEFEAT ALABAMA IN HOME OPENER -- Nov. 16, 2001

AUBURN, Ala. -- Auburn swimming and diving started off the home season on the right track here Friday night with the No. 4 AU women defeating No. 19 Alabama 173-90 and the No. 5 Tiger men taking No. 18 Alabama 174-85.

The Auburn women upped their record to 2-0 (1-0 SEC) in dual meets this season while the men claim their first dual meet of the season and stand at 1-0 (1-0 SEC).

Friday night the Tigers honored their seniors with eight being recognized including Abby Hochella, Christian Cantwell, Kevin Clements, Kirk Hampleman, Jon Karr, Brandon Roberts, Bryan Rother and Eric vanGoethem.

The Tigers started off the meet in fine fashion taking first and second places in the 200-yard medley relay in both the menís and womenís events.

Continuing to control the meet, the Tiger women swept the 1000 freestyle with Magda Dyszkiewicz in first (9:50.93), Heather Kemp in second (10:12.54) and Megan Riddle taking third (10:29.22).

In the 200 free, Auburn captured the top three spots with Maggie Bowen in first (1:49.23), Cassidy Maxwell in second and Becky Short in third. Taylor Spivey earned first in the 100 back for the Tigers with a season-best time of 55.60.

Sophomore Laura Swander placed first in the 100 breast (1:02.88), freshman Margaret Hoelzer finished first in the 200 fly (2:01.00), Eileen Coparropa earned first in the 100 free (49.88) and Short took top honors in the 50 free (23.09).

Hoelzer took her second event of the night in the 200 back with a time of 2:00.26. The trio of Magda Dyszkiewicz (4:52.96), Margaret Hoelzer and Abby Hochella went one, two, three in the 500 freestyle.

The womenís team kept the pressure on throughout the meet taking first place in every swimming event, except the 200 breast, including sweeping the 200 free, 1000 free, the 500 free and the 200 medley relay.

On the menís side, the Tigers claimed first in 11 out of the 14 swimming events which included Kevin Clements in the 1000 free (9:18.05), freshman B.J. Jones in the 200 free (1:39.71), Kirk Hampleman in the 100 back (49.33), Pat Calhoun in the 100 breast (55.54) and Eric vanGoethem in the 50 free (20.88).

In the 100 breast, Auburn showed its dominance taking the first, second and fourth spots and claimed second, third and fourth in the 200 fly (Cantwell, Nick Kozyra and Jeremy Knowles).

Auburn divers Caesar Garcia and Matt Bricker dominated the boards taking first (319.20) and second (290.93) on the 3-meter respectively. The duo also took second and third on the 1-meter diving as Bricker placed second (204.30) and Garcia third (196.40).

Freshmen Matt Kidd and Ryan Wochomurka claimed first (44.82) and second (45.61) in the 100 freestyle. Wochomurka also placed second (20.97) to Senior Eric vanGoethem in the 50 free.

In the menís 200 backstroke event, Bryce Hunt came from behind in the last fifty to claim victory for the Tigers (1:48.15). Auburn went on to sweep the field in the 200 breaststroke as Kevin Clements, Justin Caron and Pat Calhoun finished first, second and third.

James Galloway had a very big night for the Tigers as he won both the 500 freestyle (4:28.47) and the 400 Individual medley (3:55.94).

''I was very pleased with the meet overall,'' head coach David Marsh said. ''I was looking for the team to respond to the excitement of the weekend and I think they did.

''With senior recognition tonight, Christian (Cantwell), Kirk (Hampleman), Kevin (Clements), Brandon (Roberts) and Eric (vanGoethem) really had an outstanding meet. Eric is in his best form ever for this time of the year and we saw a lot to build on.

''The women had some truly outstanding swims tonight. Eileen (Coparropa) is well ahead of where she was in 2001 and she was an SEC record holder. Margaret Hoelzer continues to improve and Taylor Spivey and Magda Dyszkiewicz are really regaining their 2001 form.''

Both Auburn menís and womenís teams will be back in action Nov. 30 - Dec. 1 when they travel to Austin, Texas, for the All-American Invitational.

Auburn University
                    AUBURN - ALABAMA DUAL MEET - 11/16/2001
                                    Results

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Auburn University  'A'                                 NT    1:41.81
     1) Spivey, Taylor SO               2) Swander, Laura SO
     3) Christianson, Demerae SO        4) Coparropa, Eileen SO
       26.36    54.44  1:19.41  1:41.81
  2 Auburn University  'B'                                 NT    1:44.95
     1) Anderson, Jenni FR              2) Jones, Kelly FR
     3) Lawless, Alessandra FR          4) Maxwell, Cassidy JR
       27.01    56.09  1:22.15  1:44.95
  3 University of Alabama  'A'                             NT    1:45.62
     1) King, Michele SO                2) Poleska, Anne SO
     3) Kosta, Irini FR                 4) Anderson, Lisa SO
       26.91    56.08  1:21.59  1:45.62
  4 Auburn University  'C'                                 NT   x1:48.23
     1) Hoelzer, Margaret FR            2) Hochella, Abby SR
     3) Gayle, Erin SO                  4) King, Brittany SO
       26.74    57.10  1:24.21  1:48.23
  5 University of Alabama  'B'                             NT    1:50.47
     1) Ross, Ann SO                    2) Green, Belinda SR
     3) Casaru, Catalina SO             4) McGriffin, Liz SO
       28.00    59.10  1:24.87  1:50.47

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Auburn University  'B'                                 NT    1:30.43
     1) Hampleman, Kirk SR              2) Calhoun, Patrick JR
     3) Kozyra, Nicholas JR             4) Kidd, Matt FR
       23.16    48.25  1:10.20  1:30.43
  2 Auburn University  'A'                                 NT    1:31.61
     1) Karr, Jon SR                    2) Brandt, Will FR
     3) Cantwell, Christian SR          4) vanGoethem, Eric SR
       23.76    49.19  1:11.34  1:31.61
  3 University of Alabama  'A'                             NT    1:31.96
     1) Proffitt, Jordie SO             2) Reeves, Charles JR
     3) Gherghel, Stefan FR             4) Ashby, Brendan SO
       23.43    49.36  1:11.42  1:31.96
  4 University of Alabama  'B'                             NT    1:39.11
     1) Mueller, Evan FR                2) Hall, Adam SO
     3) Smith, Jeff SO                  4) Willard, Brad SO
       25.93    52.75  1:17.60  1:39.11

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyszkiewicz, Magda        SO Auburn                    NT    9:50.93
       27.49    56.30  1:25.56  1:54.91  2:24.31  2:53.95  3:23.46  3:53.01
     4:22.73  4:52.60  5:22.50  5:52.36  6:52.14  6:52.14  7:22.02  7:51.97
     8:22.00  8:52.18  9:22.25  9:50.93
  2 Kemp, Heather             SO Auburn                    NT   10:12.54
       27.89    57.39  1:27.45  1:58.05  2:28.51  2:59.11  3:29.76  4:00.57
     4:31.35  5:02.15  5:32.81  6:03.66  7:06.08  7:06.08  7:37.37  8:08.68
     8:39.65  9:10.72  9:42.06 10:12.54
  3 Riddle, Megan             JR Auburn                    NT   10:29.22
       28.63    59.24  1:30.13  2:01.35  2:32.53  3:03.73  3:35.19  4:06.77
     4:38.45  5:10.30  5:41.98  6:13.58  7:17.33  7:17.33  7:49.13  8:21.05
     8:53.03  9:25.03  9:57.31 10:29.22
  4 Miatto, Renta             JR Alabama                   NT   11:02.27
       29.96  1:01.97  1:34.55  2:07.56  2:40.64  3:13.74  3:47.31  4:20.80
     4:54.41  5:28.22  6:01.80  6:35.49  7:43.12  7:43.12  8:16.83  8:50.23
     9:23.36  9:56.41 10:29.48 11:02.27
  5 Davidson, Katy            SR Alabama                   NT   11:06.27
       29.82  1:02.68  1:36.80  2:09.90  2:43.59  3:17.31  3:51.20  4:24.46
     4:58.59  5:32.59  6:05.67  6:39.28  7:46.12  7:46.12  8:19.77  8:53.10
     9:26.65 10:00.19 10:33.76 11:06.27

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clements, Kevin           SR Auburn                    NT    9:18.05
       25.67    53.52  1:21.51  1:49.64  2:17.87  2:46.08  3:14.41  3:42.74
     4:11.10  4:39.34  5:07.35  5:35.58  6:31.58  6:31.58  6:59.38  7:27.13
     7:54.96  8:22.75  8:50.69  9:18.05
  2 Southon, Franck           FR Alabama                   NT    9:25.47
       25.70    53.53  1:21.71  1:49.85  2:18.00  2:46.15  3:14.66  3:42.80
     4:11.39  4:39.50  5:07.61  5:35.76  6:32.47  6:32.47  7:01.12  7:29.78
     7:58.77  8:27.75  8:56.80  9:25.47
  3 Jollands, Grant           SR Alabama                   NT    9:40.28
       26.12    54.31  1:22.93  1:51.75  2:20.73  2:49.79  3:18.68  3:47.80
     4:16.93  4:46.19  5:15.55  5:44.79  6:43.46  6:43.46  7:12.75  7:42.08
     8:11.65  8:41.46  9:11.36  9:40.28
 -- Knopf, Nate               FR Auburn                    NT   X9:27.33
       26.61    54.97  1:23.51  1:52.22  2:20.84  2:49.75  3:18.27  3:46.89
     4:15.53  4:43.99  5:12.39  5:40.91  6:37.96  6:37.96  7:06.63  7:34.94
     8:03.05  8:31.20  8:59.40  9:27.33
 -- Rother, Bryan             SR Auburn                    NT   X9:32.07
       26.17    54.55  1:22.81  1:51.31  2:20.14  2:48.87  3:17.46  3:46.34
     4:15.38  4:43.92  5:12.76  5:41.91  6:39.99  6:39.99  7:08.91  7:37.70
     8:06.84  8:36.05  9:04.58  9:32.07

Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bowen, Maggie             JR Auburn                    NT    1:49.23
       25.90    53.65  1:21.53  1:49.23
  2 Maxwell, Cassidy          JR Auburn                    NT    1:50.11
       25.97    53.81  1:22.01  1:50.11
  3 Short, Becky              SO Auburn                    NT    1:52.53
       26.29    54.68  1:23.79  1:52.53
  4 Anderson, Lisa            SO Alabama                   NT    1:56.99
       27.36    57.02  1:27.19  1:56.99
  5 King, Brittany            SO Auburn                    NT   x1:58.48
       27.81    58.22  1:28.52  1:58.48
  6 Kerr, Kelly               JR Alabama                   NT    2:09.44
       29.80  1:02.22  1:36.03  2:09.44
  7 McCreless, Holly          JR Alabama                   NT    2:12.88
       30.52  1:03.73  1:38.16  2:12.88

Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jones, BJ                 FR Auburn                    NT    1:39.71
       23.84    49.40  1:14.97  1:39.71
  2 Wilcox, James             SO Alabama                   NT    1:39.72
       23.91    49.33  1:14.83  1:39.72
  3 Pigassou, Michael         SO Alabama                   NT    1:40.08
       24.03    49.69  1:14.55  1:40.08
  4 Roberts, Brandon          SR Auburn                    NT    1:40.65
       23.79    49.08  1:14.74  1:40.65
  5 Hunt, Bryce               SO Auburn                    NT    1:41.99
       24.34    49.98  1:15.85  1:41.99
  6 Worby, Ben                SO Alabama                   NT    1:42.79
       24.31    50.18  1:16.40  1:42.79
  7 Goucher, Nick             JR Auburn                    NT   x1:42.99
       24.45    50.33  1:16.51  1:42.99
  8 Flamion, Chris            FR Alabama                   NT   x1:44.12
       24.50    50.60  1:16.67  1:44.12

Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Spivey, Taylor            SO Auburn                    NT      55.60
       27.20    55.60
  2 King, Michele             SO Alabama                   NT      57.83
       28.28    57.83
  3 Anderson, Jenni           FR Auburn                    NT      57.95
       28.48    57.95
  4 Coventry, Kirsty          FR Auburn                    NT      58.03
       28.69    58.03
  5 Ross, Ann                 SO Alabama                   NT      58.93
       28.70    58.93
  6 McGriffin, Liz            SO Alabama                   NT    1:01.55
       29.70  1:01.55
  7 Kerr, Kelly               JR Alabama                   NT   x1:06.20
       31.81  1:06.20

Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hampleman, Kirk           SR Auburn                    NT      49.33
       24.29    49.33
  2 Karr, Jon                 SR Auburn                    NT      50.94
       24.82    50.94
  3 Proffitt, Jordie          SO Alabama                   NT      50.96
       24.77    50.96
  4 Wochomurka, Ryan          FR Auburn                    NT      51.79
       24.96    51.79
  5 Ashby, Brendan            SO Alabama                   NT      52.74
       25.52    52.74

Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Swander, Laura            SO Auburn                    NT    1:02.88
       29.57  1:02.88
  2 Warriner, Marcy           SR Alabama                   NT    1:03.21
       29.61  1:03.21
  3 Jones, Kelly              FR Auburn                    NT    1:03.63
       30.01  1:03.63
  4 Poleska, Anne             SO Alabama                   NT    1:04.16
       30.24  1:04.16
  5 Green, Belinda            SR Alabama                   NT    1:06.47
       31.80  1:06.47
  6 Sugimori, Flavia          SO Alabama                   NT   x1:07.25
       32.39  1:07.25
  7 Hochella, Abby            SR Auburn                    NT    1:07.98
       32.33  1:07.98
  8 West, Kellie              FR Auburn                    NT   x1:09.06
       31.95  1:09.06

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Calhoun, Patrick          JR Auburn                    NT      55.54
       26.06    55.54
  2 Gangloff, Mark            SO Auburn                    NT      56.30
       26.50    56.30
  3 Reeves, Charles           JR Alabama                   NT      56.71
       26.59    56.71
  4 Brandt, Will              FR Auburn                    NT      57.26
       26.92    57.26
  5 Mueller, Evan             FR Alabama                   NT    1:01.19
       28.33  1:01.19
  6 Hall, Adam                SO Alabama                   NT    1:01.33
       28.17  1:01.33
 -- Knueven, Brad             JR Auburn                    NT     X57.98
       27.34    57.98

Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoelzer, Margaret         FR Auburn                    NT    2:01.00
       28.13    59.09  1:29.47  2:01.00
  2 Bowen, Maggie             JR Auburn                    NT    2:01.34
       27.85    58.82  1:30.05  2:01.34
  3 Casaru, Catalina          SO Alabama                   NT    2:01.82
       27.59    58.56  1:30.22  2:01.82
  4 Christianson, Demerae     SO Auburn                    NT    2:06.35
       28.33    59.81  1:32.79  2:06.35
  5 Lawless, Alessandra       FR Auburn                    NT   x2:06.63
       28.75  1:00.85  1:33.45  2:06.63

Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gherghel, Stefan          FR Alabama                   NT    1:45.25
       24.20    51.75  1:18.65  1:45.25
  2 Cantwell, Christian       SR Auburn                    NT    1:48.99
       24.56    52.70  1:20.96  1:48.99
  3 Kozyra, Nicholas          JR Auburn                    NT    1:51.80
       25.35    53.82  1:22.36  1:51.80
  4 Knowles, Jeremy           SO Auburn                    NT    1:53.30
       25.74    54.94  1:23.60  1:53.30
  5 Hinz, Ryan                FR Auburn                    NT   x1:53.96
       25.55    53.61  1:23.03  1:53.96
  6 Flamion, Chris            FR Alabama                   NT    1:54.39
       26.61    56.35  1:25.12  1:54.39
  7 Jollands, Grant           SR Alabama                   NT    1:55.13
       25.17    53.91  1:23.89  1:55.13

Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Short, Becky              SO Auburn                    NT      23.09
  2 Kosta, Irini              FR Alabama                   NT      23.76
  3 Warriner, Marcy           SR Alabama                   NT      24.18
  4 Gayle, Erin               SO Auburn                    NT      24.51
  5 Anderson, Jenni           FR Auburn                    NT      24.53
  6 King, Michele             SO Alabama                   NT      24.98

Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 vanGoethem, Eric          SR Auburn                    NT      20.88
  2 Wochomurka, Ryan          FR Auburn                    NT      20.97
  3 Pigassou, Michael         SO Alabama                   NT      21.33
  4 Ashby, Brendan            SO Alabama                   NT      21.38
  5 Caron, Justin             JR Auburn                    NT      21.45
  6 Willard, Brad             SO Alabama                   NT      22.21
  7 Smith, Jeff               SO Alabama                   NT     x22.22

Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bassham, Lane             SO Alabama                   NT     286.28
  2 Rubenstein, Ashley        SO Auburn                    NT     272.70
  3 Bortenlanger, Katherine   JR Alabama                   NT     269.85
  4 Patterson, Lainee         JR Alabama                   NT     210.00
  5 Korth, Rachel             FR Auburn                    NT     208.80
  6 Mitias, Miranda           FR Alabama                   NT    x206.85

Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Stewart            FR Alabama                   NT     307.50
  2 Bricker, Matt             FR Auburn                    NT     306.45
  3 Garcia, Caesar            SO Auburn                    NT     294.60
  4 DiGiacco, Anthony         SO Alabama                   NT     240.53
 -- Sivulka, Andrew           SO Auburn                    NT    X283.95

Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Coparropa, Eileen         SO Auburn                    NT      49.88
       24.30    49.88
  2 Short, Becky              SO Auburn                    NT      50.95
       24.61    50.95
  3 Kosta, Irini              FR Alabama                   NT      52.07
       25.36    52.07
  4 Anderson, Lisa            SO Alabama                   NT      52.43
       25.19    52.43
  5 Ross, Ann                 SO Alabama                   NT      52.98
       25.67    52.98
  6 King, Brittany            SO Auburn                    NT      53.81
       26.01    53.81
  7 Kemp, Heather             SO Auburn                    NT     x54.39
       26.74    54.39

Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kidd, Matt                FR Auburn                    NT      44.82
       21.44    44.82
  2 Wochomurka, Ryan          FR Auburn                    NT      45.61
       22.34    45.61
  3 Pigassou, Michael         SO Alabama                   NT      45.97
       21.96    45.97
  4 Wilcox, James             SO Alabama                   NT      46.99
       22.93    46.99
  5 Ashby, Brendan            SO Alabama                   NT      47.01
       22.75    47.01
  6 vanGoethem, Eric          SR Auburn                    NT      47.45
       22.80    47.45
  7 Willard, Brad             SO Alabama                   NT     x48.98
       23.34    48.98
 -- Goucher, Nick             JR Auburn                    NT     X47.36
       23.18    47.36

Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoelzer, Margaret         FR Auburn                    NT    2:00.26
       29.29  1:00.35  1:30.33  2:00.26
  2 Casaru, Catalina          SO Alabama                   NT    2:01.85
       29.32    59.99  1:30.66  2:01.85
  3 Coventry, Kirsty          FR Auburn                    NT    2:03.17
       29.45  1:00.56  1:32.19  2:03.17
  4 Spivey, Taylor            SO Auburn                    NT    2:03.19
       29.39  1:00.14  1:31.58  2:03.19
  5 Lawless, Alessandra       FR Auburn                    NT   x2:12.08
       31.44  1:05.15  1:38.70  2:12.08
  6 McGriffin, Liz            SO Alabama                   NT    2:12.97
       30.75  1:04.33  1:38.83  2:12.97
  7 Kerr, Kelly               JR Alabama                   NT    2:20.03
       32.64  1:07.93  1:44.00  2:20.03

Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hunt, Bryce               SO Auburn                    NT    1:48.15
       26.53    54.22  1:21.22  1:48.15
  2 Southon, Franck           FR Alabama                   NT    1:49.39
       26.13    53.72  1:21.34  1:49.39
  3 Proffitt, Jordie          SO Alabama                   NT    1:52.12
       26.99    55.27  1:24.14  1:52.12
  4 Karr, Jon                 SR Auburn                    NT    1:54.11
       26.54    55.24  1:24.87  1:54.11
  5 Gonzales, Joe             JR Auburn                    NT    1:54.81
       27.12    55.43  1:24.90  1:54.81
 -- Talbot, Scott             SO Auburn                    NT   X1:52.69
       26.74    54.82  1:24.03  1:52.69

Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poleska, Anne             SO Alabama                   NT    2:15.23
       31.16  1:06.03  1:40.47  2:15.23
  2 Jones, Kelly              FR Auburn                    NT    2:17.89
       31.89  1:06.84  1:42.39  2:17.89
  3 Swander, Laura            SO Auburn                    NT    2:19.99
       31.48  1:07.27  1:43.82  2:19.99
  4 Warriner, Marcy           SR Alabama                   NT    2:22.65
       31.95  1:07.89  1:44.75  2:22.65
  5 Green, Belinda            SR Alabama                   NT    2:22.82
       33.31  1:10.19  1:46.58  2:22.82
  6 Sugimori, Flavia          SO Alabama                   NT   x2:23.25
       33.98  1:10.55  1:47.24  2:23.25
  7 West, Kellie              FR Auburn                    NT    2:35.42
       34.96  1:14.45  1:54.87  2:35.42

Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clements, Kevin           SR Auburn                    NT    2:02.76
       28.59  1:00.14  1:31.53  2:02.76
  2 Caron, Justin             JR Auburn                    NT    2:04.33
       28.47  1:00.92  1:32.75  2:04.33
  3 Calhoun, Patrick          JR Auburn                    NT    2:07.13
       28.39  1:00.90  1:33.86  2:07.13
  4 Brandt, Will              FR Auburn                    NT   x2:07.19
       29.08  1:01.95  1:34.91  2:07.19
  5 Worby, Ben                SO Alabama                   NT    2:08.22
       28.67  1:01.72  1:34.65  2:08.22
  6 Reeves, Charles           JR Alabama                   NT    2:08.24
       28.50  1:01.17  1:34.74  2:08.24
  7 Mueller, Evan             FR Alabama                   NT    2:09.74
       29.21  1:02.19  1:35.70  2:09.74
  8 Hall, Adam                SO Alabama                   NT   x2:18.78
       29.78  1:04.78  1:41.46  2:18.78

Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyszkiewicz, Magda        SO Auburn                    NT    4:52.96
       27.57    56.45  1:25.64  1:55.36  2:25.21  2:54.73  3:24.33  3:54.23
     4:24.16  4:52.96
  2 Hoelzer, Margaret         FR Auburn                    NT    5:04.42
       28.74    59.87  1:30.79  2:01.97  2:32.12  3:02.55  3:32.93  4:03.52
     4:34.07  5:04.42
  3 Hochella, Abby            SR Auburn                    NT    5:06.41
       28.23    58.64  1:29.26  2:00.10  2:31.12  3:02.30  3:33.03  4:04.21
     4:35.34  5:06.41
  4 Miatto, Renta             JR Alabama                   NT    5:17.73
       29.05  1:00.46  1:32.42  2:04.72  2:36.72  3:08.77  3:40.93  4:13.36
     4:45.86  5:17.73
  5 Davidson, Katy            SR Alabama                   NT    5:31.77
       30.28  1:02.95  1:36.28  2:10.47  2:44.32  3:18.05  3:51.73  4:25.42
     4:59.10  5:31.77

Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Galloway, James           JR Auburn                    NT    4:28.47
       25.13    52.39  1:20.09  1:47.57  2:14.43  2:41.31  3:08.06  3:35.10
     4:02.13  4:28.47
  2 Jones, BJ                 FR Auburn                    NT    4:31.44
       25.11    52.45  1:19.61  1:47.31  2:14.65  2:42.00  3:09.39  3:36.81
     4:04.54  4:31.44
  3 Wilcox, James             SO Alabama                   NT    4:35.16
       25.16    52.62  1:20.34  1:48.09  2:16.08  2:44.35  3:12.59  3:40.97
     4:09.17  4:35.16
  4 Roberts, Brandon          SR Auburn                    NT    4:35.20
       25.60    52.91  1:20.52  1:48.46  2:16.49  2:44.60  3:12.26  3:40.59
     4:08.46  4:35.20
  5 Flamion, Chris            FR Alabama                   NT    4:43.16
       26.57    54.86  1:23.30  1:52.21  2:21.08  2:50.00  3:18.52  3:47.48
     4:15.78  4:43.16

Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Christianson, Demerae     SO Auburn                    NT      56.80
       26.18    56.80
  2 Maxwell, Cassidy          JR Auburn                    NT      57.86
  3 King, Michele             SO Alabama                   NT      57.99
       26.93    57.99
  4 Poleska, Anne             SO Alabama                   NT      58.32
       27.19    58.32
  5 Swander, Laura            SO Auburn                    NT      58.86
       27.46    58.86
  6 Coventry, Kirsty          FR Auburn                    NT     x59.02
       28.09    59.02
  7 McCreless, Holly          JR Alabama                   NT    1:12.62
       32.98  1:12.62

Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gherghel, Stefan          FR Alabama                   NT      48.61
       23.22    48.61
  2 Cantwell, Christian       SR Auburn                    NT      49.33
       23.33    49.33
  3 Kozyra, Nicholas          JR Auburn                    NT      49.99
       23.38    49.99
  4 Kidd, Matt                FR Auburn                    NT      50.45
       23.46    50.45
  5 Proffitt, Jordie          SO Alabama                   NT      51.24
       23.96    51.24
  6 Smith, Jeff               SO Alabama                   NT      55.24
       25.65    55.24

Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bassham, Lane             SO Alabama                   NT     303.00
  2 Bortenlanger, Katherine   JR Alabama                   NT     284.63
  3 Rubenstein, Ashley        SO Auburn                    NT     253.05
  4 Mitias, Miranda           FR Alabama                   NT     229.86
  5 Korth, Rachel             FR Auburn                    NT     222.38
  6 Patterson, Lainee         JR Alabama                   NT    x191.10

Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Garcia, Caesar            SO Auburn                    NT     319.20
  2 Bricker, Matt             FR Auburn                    NT     290.93
  3 Smith, Stewart            FR Alabama                   NT     275.85
  4 DiGiacco, Anthony         SO Alabama                   NT     248.03
 -- Sivulka, Andrew           SO Auburn                    NT    X301.28

Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Casaru, Catalina          SO Alabama                   NT    4:21.52
       28.49  1:00.64  1:33.85  2:06.36  2:44.06  3:20.82  3:51.71  4:21.52
  2 Green, Belinda            SR Alabama                   NT    4:42.91
       30.62  1:05.24  1:41.97  2:17.60  2:56.45  3:35.74  4:10.09  4:42.91
 -- Bowen, Maggie             JR Auburn                    NT   X4:16.81
       28.37  1:00.37  1:32.78  2:04.70  2:41.27  3:17.80  3:47.78  4:16.81
 -- Maxwell, Cassidy          JR Auburn                    NT   X4:25.34
       27.96  1:00.52  1:36.08  2:11.28  2:48.10  3:25.95  3:56.22  4:25.34

Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Worby, Ben                SO Alabama                   NT    3:59.83
       25.75    55.17  1:26.58  1:56.99  2:30.61  3:04.61  3:32.81  3:59.83
  2 Jollands, Grant           SR Alabama                   NT    4:04.77
       25.57    54.63  1:24.87  1:54.54  2:30.41  3:07.48  3:36.66  4:04.77
 -- Galloway, James           JR Auburn                    NT   X3:55.94
       25.83    54.90  1:26.45  1:56.91  2:29.48  3:02.43  3:29.91  3:55.94
 -- Hampleman, Kirk           SR Auburn                    NT   X3:57.22
       25.53    54.82  1:24.62  1:53.68  2:27.80  3:02.18  3:30.32  3:57.22
 -- Knowles, Jeremy           SO Auburn                    NT   X4:03.31
       26.19    56.87  1:27.81  1:58.64  2:33.48  3:08.45  3:36.36  4:03.31
 -- Gonzales, Joe             JR Auburn                    NT   X4:08.05
       26.85    57.08  1:28.65  1:59.77  2:34.98  3:11.16  3:39.97  4:08.05

Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 University of Alabama  'A'                             NT    1:35.30
     1) Kosta, Irini FR                 2) Anderson, Lisa SO
     3) Ross, Ann SO                    4) Warriner, Marcy SR
       23.94    47.68  1:11.60  1:35.30
 -- Auburn University  'A'                                 NT   X1:33.67
     1) Coparropa, Eileen SO            2) Short, Becky SO
     3) Coventry, Kirsty FR             4) Gayle, Erin SO
       22.89    46.03  1:09.99  1:33.67
 -- Auburn University  'C'                                 NT   X1:35.38
     1) Bowen, Maggie JR                2) Kemp, Heather SO
     3) Dyszkiewicz, Magda SO           4) Hochella, Abby SR
       23.81    47.13  1:11.36  1:35.38
 -- Auburn University  'B'                                 NT   X1:38.13
     1) King, Brittany SO               2) Jones, Kelly FR
     3) Spivey, Taylor SO               4) Anderson, Jenni FR
       24.61    48.93  1:13.53  1:38.13

Event 32  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 University of Alabama  'A'                             NT    6:40.74
     1) Wilcox, James SO                2) Pigassou, Michael SO
     3) Southon, Franck FR              4) Gherghel, Stefan FR
       24.14    50.00  1:15.68  1:40.78  2:04.12  2:29.84  2:55.46  3:21.56
     3:44.77  4:10.27  4:36.16  5:01.66  5:49.32  5:49.32  6:15.21  6:40.74
 -- Auburn University  'A'                                 NT   X6:44.00
     1) Clements, Kevin SR              2) Jones, BJ FR
     3) Kidd, Matt FR                   4) Galloway, James JR
       24.24    49.99  1:15.62  1:40.69  2:03.87  2:29.61  2:55.97  3:21.58
     3:44.57  4:10.71  4:37.26  5:03.17  5:52.36  5:52.36  6:18.51  6:44.00
 -- Auburn University  'B'                                 NT   X6:50.99
     1) Hinz, Ryan FR                   2) Roberts, Brandon SR
     3) Hunt, Bryce SO                  4) Wochomurka, Ryan FR
       24.36    49.74  1:15.25  1:40.75  2:04.44  2:30.43  2:56.80  3:22.59
     3:46.45  4:12.67  4:39.80  5:07.42  5:56.98  5:56.98  6:23.97  6:50.99
 -- University of Alabama  'B'                             NT         DQ
     1) Flamion, Chris FR               2) Worby, Ben SO
     3) Willard, Brad SO                4) Jollands, Grant SR
       24.71    51.18  1:17.64  1:43.67  2:07.23  2:34.39  3:03.22  3:31.45
     3:55.81  4:23.57  4:52.70  5:22.29  6:13.02  6:13.02  6:41.20       DQ

Last Modified November 16, 2001
Auburn Media Relations