Auburn Swimmers have solid start to season at War Eagle Invitational Swim Meet.

AUBURN SWIMMERS HAVE SOLID START TO SEASON AT WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET.

AUBURN---Auburn Men's and Women's Swimming teams dominated the first day of the War Eagle Invitational Swim Meet. The meet is being held at the James E. Martin Aquatic Center in Auburn, Ala., and draws swimmers from area club teams. Three out of four events tonight were won by Auburn swimmers.

Individual event winners included junior Kevin Clements in the 400-yard individual medley (3:58.05), sophomore Megan Riddle in the 400-yard IM (4:31.83), and senior Brook Monroe in the 500-yard freestyle (4:59.77).

The women held all but one of the top ten spots in the 400 IM. The men also held the majority of the top fifteen swims in both the 400-yard IM and the 500-yard freestyle. One challenger was 17-year-old B.J. Jones of Southern Crescent Aquatic Team, who out-touched Auburn's James Galloway to win the 500-yard free in 4:32.10, and finished third in the 400-yard IM.

The swimmers are in heavy training as they just get their season rolling. "They're at the a stage in their training where they are conditioning a lot. I think this has been their best week yet," said Assistant Coach Ralph Crocker.

The meet is a good opportunity for the team to get a feel for where the freshmen are going to fit in. "We've seen how they can train, it's fun to watch them put a race together -- especially the new folks," said Crocker. "It is good for them to interact with their teammates. It has been very positive so far."

Auburn University                                          Meet Manager Pg 1
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards


Event 1  Women 11-12  200  IM

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  -     1217       DICKERSON, APRIL       11  CBF            2:49.80        -
               35.37     1:18.07     2:11.30     2:49.80
  -     1043       HUGUELET, KELLY        12  SCAT           3:02.18        -
               45.41     1:31.81     2:21.60     3:02.18
  -     1071       DERIDDER, CASEY        11  SCAT           3:03.42        -
               41.47     1:26.36     2:21.13     3:03.42
  -     1395       WILSON, Brittany       11  AUB            3:10.46        -
               45.54     1:33.34     2:27.81     3:10.46
  -     1408       COURTNEY, KRISTIN      12  AUB            3:10.56        -
               40.17     1:26.37     2:24.83     3:10.56

Event 2  Men 11-12  200  IM

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1115       ISON, Matthew          12  MYB            2:12.46        -
               28.85     1:01.15     1:40.44     2:12.46
  2     1252       GRIFFIN, GRAHAM        11  GCAC           2:39.81        -
               36.14     1:17.80     2:04.14     2:39.81
  3     1108       REYNOLDS, Sam          12  MYB            2:40.83        -
               36.94     1:17.29     2:04.12     2:40.83
  4     1132       HAMBY, CHRISTOPHE      12  MYB            2:40.91        -
               33.18     1:12.92     2:02.40     2:40.91
  5     1117       FORTE, Steve           12  MYB            2:42.94        -
               33.74     1:15.52     2:05.27     2:42.94
  6     1444       CANADY, CHARLES        11  CAD            2:43.85        -
               35.85     1:20.26     2:08.61     2:43.85
  7     1430       APLIN, CHIP            11  TCS            2:45.31        -
               37.19     1:21.58     2:07.61     2:45.31
  8     1183       STOGNER, TYLER         12  CBF            2:53.08        -
               37.88     1:19.37     2:11.26     2:53.08
  9     1260       ROSSICK, GEORGE        11  GCAC           3:04.08        -
               39.54     1:27.58     2:22.50     3:04.08
 10     1078       FERGUSON, IAIN         11  SCAT           3:09.28        -
               48.17     1:35.56     2:30.58     3:09.28

Event 4  Men 13-14  400  IM

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1447       EL-AMIN, MUJAHID       14  CAD            4:23.62        -
               27.00       58.89     1:32.33     2:06.03
             2:43.99     3:22.17     3:53.28     4:23.62
  2     1089       JONES, LINCOLN         14  SCAT           4:26.27        -
               26.82       58.48     1:32.93     2:05.76
             2:45.79     3:25.07     3:56.23     4:26.27

Auburn University                                          Meet Manager Pg 2
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

  3     1076       REDMON, JOSEPH         13  SCAT           4:31.36        -
               27.28       59.22     1:33.89     2:07.25
             2:46.97     3:26.76     3:58.81     4:31.36
  4     1445       WOODBERRY, DARRYL      14  CAD            4:45.08        -
               27.73       59.07     1:35.57     2:11.41
             2:57.04     3:40.82     4:13.70     4:45.08
  5     1441       LITTLE, JASON          14  CAD            4:48.47        -
               28.75     1:03.85     1:41.89     2:18.89
             3:01.15     3:42.69     4:16.63     4:48.47
  6     1355       MIDDLETON, Adam        13  AUB            5:08.97        -
               32.18     1:10.32     1:50.06     2:29.39
             3:15.00     4:00.88     4:35.21     5:08.97
  7     1112       DOUGLAS, Chris         14  MYB            5:13.92        -
               34.02     1:17.11     1:57.20     2:36.68
             3:20.16     4:04.05     4:40.79     5:13.92

Event 6  Men  400  IM

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1527       CLEMENTS, Kevin        20  AU             3:58.05        -
               26.06       55.41     1:26.00     1:55.53
             2:29.49     3:03.79     3:31.81     3:58.05
  2     1514       GALLOWAY, James        20  AU             3:58.19        -
               26.22       55.27     1:25.73     1:55.55
             2:29.72     3:04.07     3:32.10     3:58.19
  3     1088       JONES, B.J.            17  SCAT           4:06.21        -
               25.45       55.09     1:26.53     1:57.61
             2:34.78     3:11.83     3:39.79     4:06.21
  4     1515       GANGLOFF, Mark         18  AU             4:07.51        -
               27.50       58.73     1:30.80     2:02.30
             2:38.09     3:12.73     3:41.07     4:07.51
  5     1541       ROTHER, Bryan          21  AU             4:08.53        -
               25.84       55.22     1:28.12     2:00.65
             2:37.94     3:15.18     3:42.59     4:08.53
  6     1546       MOREAU, LIONEL         24  AU             4:08.58        -
               26.20       56.97     1:28.80     1:59.82
             2:35.07     3:11.85     3:40.82     4:08.58
  7     1547       BARNIER, ROMAN         24  AU             4:09.00        -
               25.65       55.21     1:27.74     1:59.42
             2:36.14     3:13.60     3:42.78     4:09.00
  8     1510       CARON, Justin          20  AU             4:12.07        -
               26.55       57.72     1:31.40     2:05.67
             2:39.35     3:14.36     3:43.99     4:12.07
  9     1513       FRASER, Omar           20  AU             4:12.64        -
               26.22       56.21     1:27.82     1:59.57
             2:36.64     3:13.37     3:43.96     4:12.64
 10     1530       KNUEVEN, Brad          19  AU             4:12.96        -
               26.75       57.73     1:30.92     2:03.40
             2:38.56     3:14.04     3:44.34     4:12.96
 11     1512       DENNISTON, Dave        22  AU             4:16.09        -

Auburn University                                          Meet Manager Pg 3
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

               25.98       58.24     1:32.21     2:06.15
             2:40.82     3:16.00     3:47.91     4:16.09
 12     1520       JONES, Tait            18  AU             4:18.46        -
               27.32       58.47     1:32.16     2:05.14
             2:41.35     3:18.23     3:48.63     4:18.46
 13     1526       VANGOETHEM, Eric       21  AU             4:24.26        -
               26.33       57.54     1:34.28     2:08.66
             2:45.29     3:22.61     3:53.42     4:24.26
 14     1509       CALHOUN, Pat           19  AU             4:24.56        -
               28.32     1:01.02     1:36.58     2:11.20
             2:46.67     3:23.01     3:54.31     4:24.56
 15     1255       KEDROWSKI, CRAIG       16  GCAC           4:25.62        -
               28.03     1:00.86     1:34.38     2:07.94
             2:46.11     3:25.19     3:55.71     4:25.62
 16     1540       KOZYRA, Nick           19  AU             4:25.86        -
               26.46       57.47     1:31.94     2:06.08
             2:46.34     3:25.24     3:57.09     4:25.86
 17     1241       ODOM, LANDON           18  CBF            4:27.46        -
               27.57     1:00.09     1:35.07     2:08.88
             2:47.09     3:25.73     3:57.36     4:27.46
 18     1548       QUEVEDO, OSWALDO       24  AU             4:34.55        -
               25.54       56.13     1:32.24     2:07.20
             2:48.98     3:31.69     4:03.82     4:34.55
 19     1428       DALBY, JASON           18  AUB            4:34.70        -
               27.05       58.01     1:31.72     2:05.78
             2:47.20     3:29.44     4:03.32     4:34.70
 20     1442       LITTLE, BRANDON        17  CAD            4:41.31        -
               28.09     1:00.03     1:36.86     2:12.27
             2:53.24     3:35.98     4:08.84     4:41.31
 21     1107       REYNOLDS, Ben          15  MYB            4:41.48        -
               29.40     1:03.53     1:40.30     2:16.27
             2:56.04     3:37.15     4:10.05     4:41.48
 22     1258       DEMENT, ELLIOTT        16  GCAC           4:41.96        -
               29.38     1:02.00     1:37.31     2:11.94
             2:54.12     3:36.28     4:09.03     4:41.96
 23     1296       MEADOWS, SAM           16  SMAC           4:44.82        -
               29.58     1:04.81     1:42.09     2:18.32
             3:00.54     3:42.44     4:14.37     4:44.82
 24     1067       MORTIMER, CHASE        15  SCAT           4:45.22        -
               30.28     1:06.14     1:42.05     2:17.85
             2:59.54     3:41.03     4:13.76     4:45.22
 25     1098       BELLEW, MATTHEW        15  MYB            4:53.86        -
               28.89     1:03.99     1:41.79     2:19.16
             3:01.26     3:43.92     4:19.35     4:53.86
 26     1318       MCHUGH, Davis          17  TCS            4:55.97        -
               29.24     1:04.97     1:42.33     2:21.52
             3:05.45     3:51.53     4:24.70     4:55.97
 27     1153       BALDWIN, BENJAMIN      15  HURR           6:07.43        -
               40.51     1:29.66     2:14.81     2:58.76
             3:49.36     4:43.42     5:27.20     6:07.43
  -     1522       LONG, Richard          18  AU                 DQ         -

Auburn University                                          Meet Manager Pg 4
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

               38.89     1:08.36     1:40.49     2:12.69
             2:47.09     3:21.83     3:49.60     4:15.63

Event 8  Men 11-12  500  Free

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1115       ISON, Matthew          12  MYB            5:23.51        -
               29.53     1:01.88     1:35.08     2:08.28
             2:40.73     3:13.75     3:46.85     4:19.20
             4:51.64     5:23.51
  2     1444       CANADY, CHARLES        11  CAD            6:23.90        -
               33.98     1:12.19     1:48.68     2:27.02
             3:06.14     3:46.10     4:25.33     5:06.76
             5:46.80     6:23.90
  3     1213       WARD, JEREMY           12  CBF            6:26.57        -
               33.01     1:10.20     1:49.35     2:28.44
             3:08.70     3:48.21     4:28.11     5:09.21
             5:49.26     6:26.57
  4     1252       GRIFFIN, GRAHAM        11  GCAC           6:34.10        -
               34.87     1:14.08     1:54.65     2:35.39
             3:15.95     3:56.88     4:37.82     5:18.16
             5:57.36     6:34.10
  5     1117       FORTE, Steve           12  MYB            6:43.55        -
               34.12     1:13.27     1:54.14     2:35.36
             3:17.76     3:59.01     4:40.67     5:22.95
             6:05.06     6:43.55
  6     1430       APLIN, CHIP            11  TCS            7:00.27        -
               34.85     1:15.77     1:58.87     2:42.63
             3:25.33     4:10.01     4:54.35     5:37.69
             6:20.83     7:00.27
  7     1132       HAMBY, CHRISTOPHE      12  MYB            7:12.87        -
               34.40     1:16.36     2:01.30     2:46.50
             3:31.27     4:17.60     5:04.10     5:49.72
             6:33.74     7:12.87
  8     1078       FERGUSON, IAIN         11  SCAT           7:46.17        -
               39.14     1:23.59     2:10.88     2:58.79
             3:48.09     4:36.46     5:26.08     6:13.51
             7:02.00     7:46.17

Event 10  Men 13-14  500  Free

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1089       JONES, LINCOLN         14  SCAT           4:57.13        -
               26.52       56.23     1:27.05     1:57.37
             2:27.39     2:57.19     3:27.36     3:57.90
             4:28.26     4:57.13
  2     1114       HUNTER, Bryant         14  MYB            5:08.63        -
               27.24       58.21     1:30.04     2:01.71
             2:33.49     3:05.16     3:36.65     4:07.66

Auburn University                                          Meet Manager Pg 5
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

             4:38.59     5:08.63
  3     1445       WOODBERRY, DARRYL      14  CAD            5:11.58        -
               27.85       57.89     1:28.14     1:59.07
             2:30.42     3:02.63     3:35.19     4:07.86
             4:40.14     5:11.58
  4     1076       REDMON, JOSEPH         13  SCAT           5:12.22        -
               26.80       57.20     1:29.39     2:01.58
             2:31.99     3:03.95     3:36.43     4:08.97
             4:42.16     5:12.22
  5     1447       EL-AMIN, MUJAHID       14  CAD            5:12.97        -
               28.07       59.18     1:30.34     2:01.25
             2:33.12     3:05.25     3:37.78     4:10.00
             4:42.62     5:12.97
  6     1464       BURNETTE, JASON        13  FRR            5:19.17        -
               28.66     1:01.07     1:33.04     2:05.71
             2:37.49     3:09.51     3:42.16     4:14.81
             4:47.18     5:19.17
  7     1441       LITTLE, JASON          14  CAD            5:24.52        -
               28.35       59.57     1:31.71     2:04.32
             2:37.56     3:11.18     3:44.55     4:18.22
             4:52.20     5:24.52
  8     1361       TOFFALETTI, David      13  AUB            5:26.98        -
               28.71     1:01.12     1:34.50     2:07.90
             2:41.65     3:15.46     3:49.01     4:22.40
             4:55.83     5:26.98
  9     1355       MIDDLETON, Adam        13  AUB            5:53.87        -
               33.80     1:10.15     1:46.37     2:22.50
             2:58.20     3:34.08     4:09.12     4:44.70
             5:20.08     5:53.87
 10     1280       ROBERTS, ERIC          14  WAVE           5:55.80        -
               31.17     1:06.60     1:43.30     2:20.48
             2:56.99     3:33.57     4:10.17     4:46.10
             5:22.16     5:55.80
 11     1474       TYLER, JOEY            13  PYSL           6:00.09        -
               30.19     1:04.06     1:40.38     2:16.84
             2:53.18     3:30.02     4:08.09     4:46.38
             5:24.36     6:00.09
 12     1253       CAHILL, RONAN          14  GCAC           6:04.35        -
               32.00     1:07.50     1:44.38     2:21.89
             2:59.42     3:36.62     4:14.68     4:52.61
             5:29.78     6:04.35
 13     1066       LUCAK, THOMAS          13  SCAT           6:06.22        -
               31.68     1:08.50     1:45.58     2:23.31
             2:59.56     3:36.60     4:14.00     4:52.69
             5:30.96     6:06.22

Auburn University                                          Meet Manager Pg 6
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards


Event 12  Men  500  Free

 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1088       JONES, B.J.            17  SCAT           4:32.10        -
               25.00       52.50     1:20.47     1:48.45
             2:16.25     2:44.05     3:11.55     3:39.22
             4:06.68     4:32.10
  2     1514       GALLOWAY, James        20  AU             4:32.17        -
               25.28       52.96     1:20.70     1:48.52
             2:16.14     2:43.66     3:11.20     3:38.65
             4:06.08     4:32.17
  3     1527       CLEMENTS, Kevin        20  AU             4:32.84        -
               25.35       52.82     1:20.46     1:48.30
             2:16.27     2:43.73     3:11.54     3:39.21
             4:06.47     4:32.84
  4     1522       LONG, Richard          18  AU             4:35.35        -
               25.02       52.97     1:20.99     1:48.97
             2:16.93     2:44.48     3:12.57     3:40.69
             4:08.47     4:35.35
  5     1541       ROTHER, Bryan          21  AU             4:41.79        -
               25.98       53.94     1:22.09     1:50.61
             2:19.35     2:47.90     3:16.93     3:45.52
             4:13.80     4:41.79
  6     1542       BUSSE, Greg            21  AU             4:45.65        -
               24.55       52.11     1:20.61     1:49.53
             2:18.97     2:48.87     3:18.23     3:47.44
             4:17.13     4:45.65
  7     1532       CANTWELL, Christian    20  AU             4:51.00        -
               27.23       56.41     1:26.04     1:55.56
             2:24.92     2:54.59     3:23.87     3:53.57
             4:22.88     4:51.00
  8     1524       SARGENT, Bill          20  AU             4:52.80        -
               25.79       55.13     1:25.08     1:54.69
             2:24.39     2:53.96     3:23.68     3:53.45
             4:22.99     4:52.80
  9     1523       ROBERTS, Brandon       21  AU             4:53.24        -
               26.56       55.62     1:25.57     1:55.31
             2:25.62     2:54.79     3:24.54     3:54.58
             4:23.90     4:53.24
 10     1520       JONES, Tait            18  AU             4:57.09        -
               27.86       57.36     1:27.46     1:58.02
             2:28.51     2:58.22     3:27.98     3:57.94
             4:27.68     4:57.09
 11     1529       HAIDINYAK, Andy        20  AU             4:57.58        -
               26.28       55.35     1:25.39     1:55.98
             2:26.53     2:56.98     3:27.63     3:59.33
             4:30.57     4:57.58
 12     1255       KEDROWSKI, CRAIG       16  GCAC           5:00.10        -
               27.07       57.21     1:27.36     1:57.83

Auburn University                                          Meet Manager Pg 7
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

             2:27.89     2:58.74     3:28.98     3:59.33
             4:29.97     5:00.10
 13     1519       HUNT, Bryce            18  AU             5:03.89        -
               27.15       56.57     1:26.53     1:56.87
             2:27.44     2:58.16     3:29.45     4:00.61
             4:32.27     5:03.89
 14     1518       HILLEBRAND, Gerrit     19  AU             5:05.70        -
               25.38       54.77     1:25.94     1:57.21
             2:28.32     2:59.99     3:31.56     4:04.33
             4:36.33     5:05.70
 15     1465       BURNETTE, LANDON       16  FRR            5:06.54        -
               27.19       56.83     1:26.95     1:57.39
             2:28.41     2:59.63     3:31.35     4:03.65
             4:35.54     5:06.54
 16     1521       KARR, Jon              20  AU             5:08.79        -
               25.71       55.05     1:25.51     1:56.36
             2:27.89     2:59.89     3:32.38     4:04.77
             4:37.33     5:08.79
 17     1296       MEADOWS, SAM           16  SMAC           5:11.53        -
               27.55       58.01     1:29.68     2:01.58
             2:33.69     3:05.46     3:37.36     4:09.29
             4:41.11     5:11.53
 18     1442       LITTLE, BRANDON        17  CAD            5:12.62        -
               26.67       56.25     1:27.00     1:58.40
             2:30.47     3:03.12     3:36.06     4:08.69
             4:41.60     5:12.62
 19     1214       WARD, CHRIS            15  CBF            5:14.65        -
               26.53       56.26     1:27.47     1:59.46
             2:30.74     3:03.88     3:37.68     4:09.48
             4:42.57     5:14.65
 20     1067       MORTIMER, CHASE        15  SCAT           5:20.43        -
               30.07     1:02.96     1:36.21     2:09.36
             2:42.11     3:14.33     3:46.64     4:19.07
             4:50.98     5:20.43
 21     1463       BISHOP, BRETT          18  UNDC           5:20.50        -
               27.84       58.55     1:30.34     2:02.89
             2:36.28     3:09.53     3:43.23     4:16.77
             4:50.51     5:20.50
 22     1511       CROTTY, Jim            18  UNAU           5:21.54        -
               27.60       58.92     1:31.35     2:04.24
             2:37.08     3:10.57     3:43.37     4:16.75
             4:49.68     5:21.54
 23     1458       APONTE, MANNY          18  UNDC           5:22.33        -
               26.83       56.29     1:26.84     1:58.63
             2:30.91     3:03.45     3:37.41     4:12.28
             4:47.67     5:22.33
 24     1528       ALLEN, Brett           18  UNAU           5:24.57        -
               26.40       55.91     1:27.73     2:00.03
             2:33.12     3:07.82     3:42.61     4:17.22
             4:51.43     5:24.57
 25     1320       SAMS, Will             17  ASC            5:26.08        -

Auburn University                                          Meet Manager Pg 8
               WAR EAGLE INVITATIONAL SWIM MEET - AUBURN AQUATICS
                JAMES E. MARTIN AQUATICS CENTER - NOV. 3-5, 2000

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

               27.68       59.96     1:32.63     2:05.75
             2:38.90     3:12.82     3:46.75     4:20.43
             4:53.69     5:26.08
 26     1054       SCHREINER, GEORGE      16  SCAT           5:29.68        -
               27.97       59.77     1:32.86     2:06.28
             2:39.99     3:14.28     3:49.40     4:24.07
             4:58.05     5:29.68
 27     1318       MCHUGH, Davis          17  TCS            5:52.61        -
               29.02     1:03.55     1:39.13     2:16.22
             2:52.17     3:29.01     4:06.72     4:44.55
             5:21.66     5:52.61
 28     1368       MIDDLETON, Aaron       10  AUB            6:28.82        -
               34.27     1:13.01     1:53.04     2:31.99
             3:12.48     3:52.86     4:32.26     5:12.81
             5:52.89     6:28.82
 29     1153       BALDWIN, BENJAMIN      15  HURR           6:44.29        -
               35.78     1:15.70     1:57.96     2:40.25
             3:20.81     4:01.55     4:43.62     5:23.89
             6:04.28     6:44.29
 30     1242       ESNEAULT, RICKY         9  RCA            7:19.49        -
               34.75     1:15.94     2:00.31     2:46.00
             3:32.28     4:19.73     5:07.53     5:51.84
             6:38.90     7:19.49

Last Modified November 3, 2000
Auburn Media Relations