AUBURN MENíS SWIM TEAM QUALIFIES NCAA SWIMMERS AT JAMES E. MARTIN INVITATIONAL --- March 3, 2001

AUBURN MENíS SWIM TEAM QUALIFIES NCAA SWIMMERS AT JAMES E. MARTIN INVITATIONAL --- March 3, 2001

AUBURN, Ala. --- The Auburn University menís swim team had a successful day hosting the James E. Martin Invitational Saturday, qualifying swimmers for the NCAA Championships to be held March 22-24 in College Station, Texas.

Sophomore Pat Calhoun was the lone Auburn swimmer to achieve the "A" cut which automatically qualifies a swimmer for the NCAA meet. Calhoun raced to a time of 53.86 in the 100 breast to reach the cut time of 54.62.

There were nine Auburn swimmers who achieved their top "B" cut time on the day with Kevin Clements (200 individual medley, 200 breast), Nick Kozyra (100 and 200 fly) and Brandon Roberts (200 and 500 free) earning the cut in two events, while Richard Long (200 IM, 200 free, 100 free) picked up three.

A "B" cut for the NCAA meet can mean one of two things for the swimmer. If the participant already has an "A" cut in another event, a "B" cut time will qualify them for that event. If they do not have an "A" cut in another event, the "B" cut time will only be considered after other times ahead of the swimmer.

Auburn Menís NCAA A or B Cut Results
A Cut Results
Pat Calhoun         100 breast  53.86
B Cut Results
Joe Gonzales        200 IM      1:49.55
Kevin Clements      200 IM      1:49.28
                    200 breast  1:48.79
Richard Long        200 IM      1:49.93
                    200 free    1:36.63
                    100 free    44.47
Nick Kozyra         100 fly     47.85
                    200 fly     1:47.76
Brandon Roberts     200 free    1:37.20
                    500 free    4:25.86
Brad Knueven        100 breast  54.97
Jeff Somensatto     100 back    48.35
Christian Cantwell  200 fly     1:46.37
Jeremy Knowles      1650 free   15:23.08


Auburn University
                   James E. Martin Invitational - 03/03/2001
                                    Results

Event 1  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.77  A
        1:21.13  B
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Auburn University  'A'                      1:19.35    1:19.29 B
     1) vanGoethem, Eric                2) Busse, Greg
     3) Allen, Brett                    4) Haidinyak, Andy
       20.32    39.46    59.32  1:19.29
  2 Louisiana State University  'A'             1:21.46    1:21.02 B
     1) Elder, Matthew                  2) Kuhn, Ken
     3) Tanner, Will                    4) Latz, Martin
       20.81    40.92  1:01.23  1:21.02

Event 1  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.77  A
        1:21.13  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Auburn University  'A'                                       1:19.35 B
     1) Sargent, Bill                   2) Busse, Greg
     3) vanGoethem, Eric                4) Allen, Brett
       20.75    39.71    59.36  1:19.35
  2 Louisiana State University  'A'                              1:21.46
     1) Elder, Matthew                  2) Kuhn, Ken
     3) Tanner, Will                    4) Latz, Martin
       20.78    40.67  1:01.10  1:21.46
  3 University of South Carolina  'A'                            1:22.35
     1) Murphy, Ed                      2) Kramer, Mickey
     3) McCrary, Chris                  4) Leehoug, Conor
       20.82    41.43  1:01.47  1:22.35

Event 2  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:20.75  A
        4:28.57  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gayle, Matt            Lsu                  4:57.65    4:53.24
       26.01    55.15  1:24.44  1:54.23  2:24.06  2:54.22  3:24.09  3:54.15
     4:23.90  4:53.24

Event 2  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:20.75  A
        4:28.57  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rother, Bryan                Auburn                          4:31.46
       24.65    51.45  1:18.90  1:46.65  2:14.07  2:41.73  3:09.40  3:37.26
     4:04.84  4:31.46
  2 Somensatto, Jeff             Auburn                          4:32.06
       23.78    50.11  1:17.62  1:45.28  2:12.79  2:40.75  3:08.91  3:37.00
     4:04.86  4:32.06
  3 Rauch, Ricky                 Georgia Tech                    4:33.71
       25.78    53.22  1:20.84  1:48.51  2:15.92  2:43.61  3:11.58  3:39.44
     4:06.93  4:33.71
  4 Hampleman, Kirk              Auburn                          4:41.17
       25.03    52.67  1:20.89  1:49.02  2:17.35  2:46.02  3:14.70  3:43.48
     4:12.34  4:41.17
  5 Martinez, Chris              Lsu                             4:45.68
       25.22    53.05  1:21.70  1:50.59  2:19.56  2:48.92  3:18.29  3:47.77
     4:17.17  4:45.68
  6 Gayle, Matt                  Lsu                             4:57.65
       25.11    53.17  1:22.03  1:51.46  2:21.35  2:52.03  3:23.16  3:55.01
     4:26.78  4:57.65

Event 3  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:47.16  A
        1:50.37  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Jacobsson, Michael     Smu                  1:48.92    1:49.01 B
       24.05    51.37  1:23.05  1:49.01
  2 Read, Chris            Georgia              1:51.30    1:49.32 B
       24.32    52.48  1:23.67  1:49.32
  3 Gonzales, Joe          Auburn               1:52.66    1:49.55 B
       24.81    52.30  1:23.39  1:49.55
  4 Mauer, Christopher     Georgia              2:10.18    1:51.62
       23.74    52.81  1:24.15  1:51.62
  5 Oliver, Jorge          Georgia Tech         1:54.26    1:53.38
       24.63    52.92  1:27.48  1:53.38
  6 Lau, Richard           Georgia Tech         2:10.91    2:08.12
       25.55  1:00.85  1:37.23  2:08.12

Event 3  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:47.16  A
        1:50.37  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jacobsson, Michael           Smu                             1:48.92 B
       23.60    50.41  1:22.18  1:48.92
  2 Clements, Kevin              Auburn                          1:49.28 B
       24.42    51.79  1:22.56  1:49.28
  3 Long, Richard                Auburn                          1:49.93 B
       23.43    52.27  1:24.65  1:49.93
  4 Knowles, Jeremy              Auburn                          1:51.03
       24.59    52.75  1:24.94  1:51.03
  5 Read, Chris                  Georgia                         1:51.30
       23.68    51.39  1:23.67  1:51.30
  6 Gonzales, Joe                Auburn                          1:52.66
       25.08    52.99  1:25.06  1:52.66
-------------------------------------------------------------------------
  7 Fraser, Omar                 Auburn                          1:52.74
       24.11    51.40  1:25.00  1:52.74
  8 Ayer, Kevin                  Lsu                             1:53.97
       24.30    54.21  1:26.68  1:53.97
  9 Oliver, Jorge                Georgia Tech                    1:54.26
       24.46    52.60  1:27.62  1:54.26
 10 Maynor, Jeff                 Lsu                             1:54.87
       23.88    53.33  1:26.51  1:54.87
 11 Mauer, Christopher           Georgia                         2:10.18
       27.02  1:02.23  1:38.42  2:10.18
 12 Lau, Richard                 Georgia Tech                    2:10.91
       25.80  1:00.28  1:37.37  2:10.91

Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Main-Baillie, Greg     Florida State          20.53      20.58
  2 Ammons, Nnamase        Florida State          20.65      20.64
  3 Flieschman, David      Georgia                20.82      20.70
  4 Karr, Jon              Auburn                 21.05      20.94
  5 Murphy, Ed             South Carolina         20.87      21.01
  6 Ashby, Brendan         Alabama                21.06      21.17
B - Final
  7 Caron, Justin          Auburn                 21.71      20.97
  8 Kramer, Mickey         South Carolina         21.41      21.42
  9 Hillebrand, Gerrit     Auburn                 21.18      21.49
 10 Willard, Brad          Alabama                21.51      21.64
 11 Leehoug, Conor         South Carolina         21.38      21.71
C - Final
 13 Allen, Brett           Auburn                 21.88      20.77
 14 Galloway, James        Auburn                 23.72      21.30
 15 Moon, Robbie           Lsu                    21.74      21.94
 16 Smith, Jeff            Alabama                21.78      22.06
 17 Fennessy, John         Georgia Tech           23.56      23.67

Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Main-Baillie, Greg           Florida State                     20.53
  2 McCrary, Chris               South Carolina                    20.59
  3 Ammons, Nnamase              Florida State                     20.65
  4 Flieschman, David            Georgia                           20.82
  5 Murphy, Ed                   South Carolina                    20.87
  6 Karr, Jon                    Auburn                            21.05
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ashby, Brendan               Alabama                           21.06
  8 Gangloff, Mark               Auburn                            21.15
  9 Hillebrand, Gerrit           Auburn                            21.18
 10 Leehoug, Conor               South Carolina                    21.38
 11 Kramer, Mickey               South Carolina                    21.41
 12 Haidinyak, Andy              Auburn                            21.44
-------------------------------------------------------------------------
 13 Willard, Brad                Alabama                           21.51
 14 Calhoun, Pat                 Auburn                            21.66
 15 Caron, Justin                Auburn                            21.71
 16 Moon, Robbie                 Lsu                               21.74
 17 Smith, Jeff                  Alabama                           21.78
 18 Allen, Brett                 Auburn                            21.88
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hall, Adam                   Alabama                           22.34
 20 Fennessy, John               Georgia Tech                      23.56
-------------------------------------------------------------------------
 21 Galloway, James              Auburn                            23.72

Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.49  A
        1:30.11  B
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Auburn University  'A'                      1:29.80    1:28.61 B
     1) Hampleman, Kirk                 2) Calhoun, Pat
     3) Haidinyak, Andy                 4) Caron, Justin
       23.03    47.10  1:08.43  1:28.61
  2 University of Georgia  'A'                  1:28.64    1:28.78 B
     1) Fung-A-Wing, Mike               2) Holwell, Bryan
     3) Gagnon, Jason                   4) Murray, Chris
       22.85    47.97  1:09.45  1:28.78
 -- Louisiana State University  'A'             1:28.86         DQ
     1) Martinec, Evan                  2) Gluck, Steve
     3) Jotautas, Mike                  4) Kuhn, Ken
       22.88    47.66  1:09.58       DQ

Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.49  A
        1:30.11  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 University of Georgia  'A'                                   1:28.64 B
     1) Fung-A-Wing, Mike               2) Holwell, Bryan
     3) Gagnon, Jason                   4) Murray, Chris
       22.81    47.79  1:09.13  1:28.64
  2 Louisiana State University  'A'                              1:28.86 B
     1) Martinec, Evan                  2) Gluck, Steve
     3) Jotautas, Mike                  4) Kuhn, Ken
       22.49    47.33  1:08.92  1:28.86
  3 Auburn University  'A'                                       1:29.80 B
     1) Hunt, Bryce                     2) vanGoethem, Eric
     3) Haidinyak, Andy                 4) Caron, Justin
       23.50    48.29  1:09.64  1:29.80
  4 Florida State University  'A'                                1:30.42
     1) Main-Baillie, Greg              2) Nienaber, Wickus
     3) Crock, Devin                    4) Ammons, Nnamase
       23.23    48.48  1:10.16  1:30.42

Event 7  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:49.48  A
        3:56.36  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Barnes, Steve          Smu                  3:52.44    3:52.71 B
       25.41    53.79  1:23.55  1:52.35  2:25.17  2:58.79  3:26.57  3:52.71
  2 McAuliffe, Brent       Georgia              3:56.99    3:53.00 B
       25.38    53.50  1:23.77  1:53.41  2:25.88  2:59.09  3:26.55  3:53.00
  3 Jones, Tait            Auburn               4:24.93    3:57.00
       24.97    53.59  1:24.71  1:54.84  2:27.65  3:01.24  3:29.41  3:57.00
  4 Gangloff, Mark         Auburn               3:57.66    3:59.82
       25.89    54.89  1:26.16  1:56.70  2:30.61  3:04.45  3:33.07  3:59.82
  5 Nylander, Carl         Georgia Tech         4:25.29    4:00.31
       25.66    54.85  1:25.04  1:55.23  2:29.61  3:04.61  3:32.74  4:00.31
  6 Martinez, Chris        Lsu                  4:20.46    4:09.85
       26.53    56.75  1:29.03  2:00.04  2:36.34  3:13.12  3:42.00  4:09.85

Event 7  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:49.48  A
        3:56.36  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barnes, Steve                Smu                             3:52.44 B
       25.23    53.54  1:23.28  1:51.56  2:24.33  2:57.98  3:25.41  3:52.44
  2 McAuliffe, Brent             Georgia                         3:56.99
       25.69    54.37  1:25.27  1:56.18  2:29.19  3:02.40  3:29.70  3:56.99
  3 Gonzales, Joe                Auburn                          3:57.06
       25.96    55.78  1:25.69  1:54.77  2:27.84  3:01.61  3:29.91  3:57.06
  4 Gangloff, Mark               Auburn                          3:57.66
       25.52    55.13  1:26.10  1:56.24  2:30.01  3:03.53  3:31.32  3:57.66
  5 Biedrzycki, Chris            Georgia Tech                    4:14.04
       26.34    57.84  1:29.39  2:01.16  2:37.73  3:14.93  3:45.00  4:14.04
  6 Martinez, Chris              Lsu                             4:20.46
       28.00    59.51  1:33.43  2:05.82  2:43.35  3:20.77  3:51.32  4:20.46
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jones, Tait                  Auburn                          4:24.93
       27.71    58.36  1:32.79  2:06.35  2:43.84  3:22.44  3:53.96  4:24.93
  8 Nylander, Carl               Georgia Tech                    4:25.29
       28.04  1:00.51  1:36.13  2:10.04  2:47.62  3:25.27  3:56.91  4:25.29

Event 8  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.41  A
          48.83  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kozyra, Nick           Auburn                 47.85      48.07 B
       22.29    48.07
  2 Crock, Devin           Florida State          48.09      48.46 B
       22.53    48.46
  3 Laitala, David         Georgia Tech           48.79      48.88
       22.88    48.88
  4 McCrary, Chris         South Carolina         48.77      49.19
       22.89    49.19
  5 Maynor, Jeff           Lsu                    49.97      50.08
       23.22    50.08
  6 Eden, Itai             Georgia Tech           50.01      50.39
       23.59    50.39
B - Final
  7 Oliver, Jorge          Georgia Tech           50.40      50.30
       23.52    50.30
  8 Karr, Jon              Auburn                 52.84      50.92
       23.49    50.92
  9 Quina, Colin           Lsu                    52.79      52.35
       24.46    52.35
 10 Fennessy, John         Georgia Tech           53.84      53.74
       25.44    53.74
C - Final
 13 Galloway, James        Auburn                 58.03      52.13
       24.67    52.13

Event 8  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.41  A
          48.83  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kozyra, Nick                 Auburn                            47.85 B
       22.25    47.85
  2 Crock, Devin                 Florida State                     48.09 B
       22.51    48.09
  3 McCrary, Chris               South Carolina                    48.77 B
       22.68    48.77
  4 Laitala, David               Georgia Tech                      48.79 B
       22.97    48.79
  5 Maynor, Jeff                 Lsu                               49.97
       23.32    49.97
  6 Caron, Justin                Auburn                            49.98
       23.43    49.98
-------------------------------------------------------------------------
  7 Eden, Itai                   Georgia Tech                      50.01
       23.44    50.01
  8 Hunt, Bryce                  Auburn                            50.13
       23.34    50.13
  9 Oliver, Jorge                Georgia Tech                      50.40
       23.37    50.40
 10 Winchester, Zach             Alabama                           50.48
       23.50    50.48
 11 Denniston, Dave              Auburn                            50.76
       23.36    50.76
 12 Tarantino, Nick              Lsu                               50.97
       23.76    50.97
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ayer, Kevin                  Lsu                               51.78
       23.70    51.78
 14 Cantwell, Christian          Auburn                            52.08
       24.15    52.08
 15 Quina, Colin                 Lsu                               52.79
       24.79    52.79
 16 Karr, Jon                    Auburn                            52.84
       24.48    52.84
 17 Silver, David                Georgia Tech                      53.29
       24.51    53.29
 18 Fennessy, John               Georgia Tech                      53.84
       25.48    53.84
-------------------------------------------------------------------------
 19 vanGoethem, Eric             Auburn                            57.10
       26.02    57.10
 20 Moran, John                  Lsu                               57.24
       25.37    57.24
-------------------------------------------------------------------------
 21 Galloway, James              Auburn                            58.03
       27.17    58.03

Event 9  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.39  A
        1:39.28  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kintz, Nicolas         Georgia              1:38.22    1:37.25 B
       23.22    48.29  1:13.15  1:37.25
  2 Roberts, Brandon       Auburn               1:37.20    1:38.15 B
       23.15    47.83  1:13.05  1:38.15
  3 Wilcox, James          Alabama              1:38.37    1:38.30 B
       23.11    47.96  1:13.00  1:38.30
  4 Richard, JP            Alabama              1:39.02    1:39.03 B
       23.65    48.75  1:13.92  1:39.03
  5 Ashby, Brendan         Alabama              1:41.75    1:42.24
       23.59    49.80  1:15.64  1:42.24
B - Final
  7 Long, Richard          Auburn               2:08.70    1:36.63 B
       22.83    47.46  1:12.15  1:36.63
  8 Worby, Ben             Alabama              1:42.21    1:41.17
       23.31    48.70  1:14.55  1:41.17
  9 Jollands, Grant        Alabama              1:43.72    1:41.81
       24.00    49.62  1:15.62  1:41.81
 10 Rauch, Ricky           Georgia Tech         1:43.04    1:42.23
       23.50    49.19  1:15.62  1:42.23
 11 Robelot, Reed          Lsu                  1:45.24    1:45.76
       23.69    50.20  1:18.18  1:45.76
 12 Forbes, Brendan        Georgia Tech         1:43.38    2:12.53
       21.21  1:03.72  1:39.09  2:12.53

Event 9  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.39  A
        1:39.28  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Brandon             Auburn                          1:37.20 B
       22.96    47.35  1:12.21  1:37.20
  2 Kintz, Nicolas               Georgia                         1:38.22 B
       22.60    46.84  1:12.24  1:38.22
  3 Wilcox, James                Alabama                         1:38.37 B
       23.03    47.50  1:12.60  1:38.37
  4 Molari, Ricardo              Florida                         1:38.67 B
       23.49    48.27  1:13.35  1:38.67
  5 Richard, JP                  Alabama                         1:39.02 B
       23.41    48.18  1:13.39  1:39.02
  6 Kemmerling, Steve            Smu                             1:39.03 B
       23.10    48.45  1:13.72  1:39.03
-------------------------------------------------------------------------
  7 Busse, Greg                  Auburn                          1:40.31
       23.56    48.84  1:14.42  1:40.31
  8 Ashby, Brendan               Alabama                         1:41.75
       24.06    49.68  1:15.27  1:41.75
  9 Worby, Ben                   Alabama                         1:42.21
       23.50    48.94  1:15.22  1:42.21
 10 Rauch, Ricky                 Georgia Tech                    1:43.04
       23.96    49.84  1:16.47  1:43.04
 11 Weaver, Scott                Alabama                         1:43.22
       23.70    49.32  1:15.48  1:43.22
 12 Forbes, Brendan              Georgia Tech                    1:43.38
       23.95    50.34  1:16.86  1:43.38
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jollands, Grant              Alabama                         1:43.72
       23.21    48.92  1:16.10  1:43.72
 14 Robelot, Reed                Lsu                             1:45.24
       23.55    49.49  1:16.82  1:45.24
 15 Pigassou, Michael            Alabama                         1:45.40
       23.81    48.92  1:15.75  1:45.40
 16 Gayle, Matt                  Lsu                             1:52.06
       24.99    53.09  1:22.42  1:52.06
 17 Salazar, James               Georgia Tech                    2:05.33
       29.99  1:02.68  1:34.14  2:05.33
 18 Long, Richard                Auburn                          2:08.70
       20.74    59.51  1:35.33  2:08.70

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.62  A
          56.25  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Nienaber, Wickus       Florida State          55.29      54.90 B
       25.87    54.90
  2 Knueven, Brad          Auburn                 54.97      55.30 B
       25.87    55.30
  3 Stoel, Nic             Alabama                55.06      55.33 B
       25.91    55.33
  4 Gluck, Steve           Lsu                    55.27      55.40 B
       25.96    55.40
  5 Reeves, Charles        Alabama                55.94      56.26
       26.55    56.26
  6 Ayer, Kevin            Lsu                    55.52      56.38
       26.45    56.38
B - Final
  7 Calhoun, Pat           Auburn               1:00.39      53.86 A
       25.01    53.86
  8 Betts, Justin          Florida State          56.66      57.52
       26.88    57.52
  9 Hall, Adam             Alabama              1:01.31      59.82
       27.96    59.82
 10 Moon, Robbie           Lsu                  1:00.05    1:00.00
       28.07  1:00.00
 11 Galloway, James        Auburn               1:06.18    1:00.66
       28.75  1:00.66
 12 Lau, Richard           Georgia Tech         1:02.37    1:06.64
       30.42  1:06.64

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.62  A
          56.25  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knueven, Brad                Auburn                            54.97 B
       25.64    54.97
  2 Stoel, Nic                   Alabama                           55.06 B
       25.94    55.06
  3 Gluck, Steve                 Lsu                               55.27 B
       25.92    55.27
  4 Nienaber, Wickus             Florida State                     55.29 B
       26.01    55.29
  5 Ayer, Kevin                  Lsu                               55.52 B
       26.16    55.52
  6 Reeves, Charles              Alabama                           55.94 B
       26.46    55.94
-------------------------------------------------------------------------
  7 Stricker, Tal                Florida State                     56.59
       26.67    56.59
  8 Betts, Justin                Florida State                     56.66
       26.98    56.66
  9 Moon, Robbie                 Lsu                             1:00.05
       27.94  1:00.05
 10 Calhoun, Pat                 Auburn                          1:00.39
       28.32  1:00.39
 11 Hall, Adam                   Alabama                         1:01.31
       28.94  1:01.31
 12 vanGoethem, Eric             Auburn                          1:01.45
       28.03  1:01.45
-------------------------------------------------------------------------
 13 Parker, Jordan               Georgia Tech                    1:01.65
       29.19  1:01.65
 14 Karr, Jon                    Auburn                          1:02.32
       29.37  1:02.32
 15 Lau, Richard                 Georgia Tech                    1:02.37
       29.14  1:02.37
 16 Hunt, Bryce                  Auburn                          1:05.13
       30.48  1:05.13
 17 Galloway, James              Auburn                          1:06.18
       31.39  1:06.18

Event 11  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.93  A
          49.36  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Somensatto, Jeff       Auburn                 50.69      48.35 B
       23.58    48.35
  2 Hampleman, Kirk        Auburn                 51.07      49.45
       24.25    49.45
  3 Talbot-Cameron, Sc     Auburn                 54.70      49.72
       24.28    49.72
  4 Sargent, Bill          Auburn                 49.52      50.38
       24.06    50.38
  5 Tarantino, Nick        Lsu                    51.26      50.83
       24.53    50.83
  6 Magliolo, Chris        Lsu                    59.01      59.64
       28.82    59.64
B - Final
  7 Hunt, Bryce            Auburn               1:00.40      49.93
       24.62    49.93
  8 Tanner, Will           Lsu                    59.63      51.81
       25.21    51.81

Event 11  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.93  A
          49.36  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Bill                Auburn                            49.52
       23.65    49.52
  2 Somensatto, Jeff             Auburn                            50.69
       24.82    50.69
  3 Hampleman, Kirk              Auburn                            51.07
       23.81    51.07
  4 Tarantino, Nick              Lsu                               51.26
       24.88    51.26
  5 Quina, Colin                 Lsu                               54.00
       26.07    54.00
  6 Talbot-Cameron, Scott        Auburn                            54.70
       26.23    54.70
-------------------------------------------------------------------------
  7 Denniston, Dave              Auburn                            54.97
       26.78    54.97
  8 Robelot, Reed                Lsu                               57.93
       27.78    57.93
  9 Magliolo, Chris              Lsu                               59.01
       28.62    59.01
 10 Tanner, Will                 Lsu                               59.63
       30.01    59.63
 11 Hunt, Bryce                  Auburn                          1:00.40
       29.45  1:00.40

Event 12  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        6:26.62  A
        6:38.21  B
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Southern Methodist University  'A'          8:30.11    6:32.35 B
     1) Jernigan, Branden               2) Epp, Chris
     3) Kemmerling, Steve               4) Jacobsson, Michael
       22.64    47.38  1:13.08  1:39.57           2:26.47  2:51.44  3:16.63
     3:38.76  4:03.39  4:28.40  4:54.09  5:41.74  5:41.74  6:06.98  6:32.35

Event 12  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        6:26.62  A
        6:38.21  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Southern Methodist University  'A'                           8:30.11
     1) Jacobsson, Michael              2) Kemmerling, Steve
     3) Barnes, Steve                   4) Epp, Chris
       22.64    47.38  1:13.08  1:39.57           2:26.47  2:51.44  3:16.63
     3:38.76  4:03.39  4:28.40  4:54.09  5:41.74  5:41.74  6:06.98  8:30.11

Event 13  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.38  A
        1:47.51  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Salazar, James         Georgia Tech         1:51.62    1:48.98
       26.11    53.38  1:21.32  1:48.98
  2 Karr, Jon              Auburn               1:51.67    1:49.62
       25.28    53.13  1:21.80  1:49.62
  3 Dereig, Lir            South Carolina       1:50.10    1:50.76
       26.83    55.53  1:23.08  1:50.76
  4 Fraser, Omar           Auburn               1:50.33    1:54.47
       26.02    54.11  1:24.06  1:54.47
  5 Magliolo, Chris        Lsu                  2:11.91    2:10.99
       30.43  1:02.95  1:36.93  2:10.99

Event 13  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.38  A
        1:47.51  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Talbot-Cameron, Scott        Auburn                          1:46.27 B
       25.34    52.42  1:19.14  1:46.27
  2 Dereig, Lir                  South Carolina                  1:50.10
       25.72    53.03  1:21.18  1:50.10
  3 Fraser, Omar                 Auburn                          1:50.33
       25.80    53.09  1:21.44  1:50.33
  4 Salazar, James               Georgia Tech                    1:51.62
       26.07    54.00  1:23.05  1:51.62
  5 Karr, Jon                    Auburn                          1:51.67
       25.68    54.21  1:23.65  1:51.67
  6 Roberts, Brandon             Auburn                          2:00.56
       29.33    59.90  1:30.96  2:00.56
-------------------------------------------------------------------------
  7 Martinez, Chris              Lsu                             2:01.95
       28.86    59.50  1:30.85  2:01.95
  8 Magliolo, Chris              Lsu                             2:11.91
       29.91  1:02.19  1:36.60  2:11.91

Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.64  A
          44.94  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lowe, Neil             Lsu                    46.40      45.76
       21.87    45.76
  2 Sargent, Bill          Auburn                 45.22      45.94
       22.04    45.94
  3 Murphy, Ed             South Carolina         45.83      45.98
       22.31    45.98
  4 Leehoug, Conor         South Carolina         46.52      46.32
       22.30    46.32
  5 Gangloff, Mark         Auburn                 47.05      47.36
       22.44    47.36
  6 Willard, Brad          Alabama                47.05      47.39
       22.55    47.39
B - Final
  7 Flieschman, David      Georgia                47.84      46.21
       22.28    46.21
  8 Kramer, Mickey         South Carolina         47.07      47.07
       22.70    47.07
  9 Robelot, Reed          Lsu                    48.14      47.21
       22.60    47.21
 10 Pigassou, Michael      Alabama                47.22      47.42
       22.65    47.42
 11 Smith, Jeff            Alabama                48.56      48.63
       22.97    48.63
 12 Moon, Robbie           Lsu                    48.06      59.87
       27.98    59.87
C - Final
 13 Hillebrand, Gerrit     Auburn                 56.99      48.36
       22.33    48.36
 14 Hall, Adam             Alabama                48.60      48.49
       23.06    48.49
 15 Moran, John            Lsu                    51.23      51.07
       24.60    51.07
 16 Allen, Brett           Auburn                 48.92    1:02.90
       20.94  1:02.90
 -- Haidinyak, Andy        Auburn                 48.96         DQ
       20.84       DQ

Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.64  A
          44.94  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Long, Richard                Auburn                            44.47 B
       21.55    44.47
  2 Sargent, Bill                Auburn                            45.22
       21.71    45.22
  3 Latz, Martin                 Lsu                               45.50
       21.80    45.50
  4 Murphy, Ed                   South Carolina                    45.83
       22.03    45.83
  5 Tanner, Will                 Lsu                               46.35
       22.09    46.35
  6 Lowe, Neil                   Lsu                               46.40
       22.20    46.40
-------------------------------------------------------------------------
  7 Leehoug, Conor               South Carolina                    46.52
       22.53    46.52
  8 Willard, Brad                Alabama                           47.05
       22.48    47.05
  8 Gangloff, Mark               Auburn                            47.05
       22.78    47.05
 10 Kramer, Mickey               South Carolina                    47.07
       22.45    47.07
 11 Pigassou, Michael            Alabama                           47.22
       22.66    47.22
 12 Flieschman, David            Georgia                           47.84
       22.21    47.84
-------------------------------------------------------------------------
 13 Moon, Robbie                 Lsu                               48.06
       23.18    48.06
 14 Robelot, Reed                Lsu                               48.14
       23.02    48.14
 15 Silver, David                Georgia Tech                      48.38
       23.10    48.38
 16 Smith, Jeff                  Alabama                           48.56
       22.93    48.56
 17 Hall, Adam                   Alabama                           48.60
       23.57    48.60
 18 Allen, Brett                 Auburn                            48.92
       23.40    48.92
-------------------------------------------------------------------------
 19 Haidinyak, Andy              Auburn                            48.96
       23.90    48.96
 20 Moran, John                  Lsu                               51.23
       24.79    51.23
-------------------------------------------------------------------------
 21 Hillebrand, Gerrit           Auburn                            56.99
       25.83    56.99

Event 15  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:58.28  A
        2:01.82  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Clements, Kevin        Auburn               1:59.40    1:58.79 B
       27.09    57.38  1:27.96  1:58.79
  2 Caron, Justin          Auburn               2:01.03    1:58.93 B
       26.56    56.66  1:27.77  1:58.93
  3 Stricker, Tal          Florida State        2:04.67    2:00.80 B
       27.55    58.38  1:29.49  2:00.80
  4 Denniston, Dave        Auburn               2:06.11    2:01.46 B
       27.58    59.77  1:31.31  2:01.46
  5 Mauer, Christopher     Georgia              2:02.01    2:01.48 B
       27.57    58.52  1:29.76  2:01.48
  6 VanPelt, Andy          Georgia Tech         2:10.70    2:11.46
       30.49  1:04.22  1:37.58  2:11.46
B - Final
  7 Parker, Jordan         Georgia Tech         2:21.83    2:11.34
       29.97  1:03.00  1:36.78  2:11.34

Event 15  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:58.28  A
        2:01.82  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clements, Kevin              Auburn                          1:59.40 B
       27.14    57.48  1:28.29  1:59.40
  2 Caron, Justin                Auburn                          2:01.03 B
       25.73    55.43  1:28.60  2:01.03
  3 Chadsey, Ian                 Florida                         2:01.15 B
       27.79    58.35  1:29.58  2:01.15
  4 Mauer, Christopher           Georgia                         2:02.01
       27.96    58.48  1:29.66  2:02.01
  5 Stricker, Tal                Florida State                   2:04.67
       27.91    59.14  1:31.81  2:04.67
  6 Denniston, Dave              Auburn                          2:06.11
       27.84    59.95  1:33.29  2:06.11
-------------------------------------------------------------------------
  7 Nylander, Carl               Georgia Tech                    2:09.36
       29.34  1:01.64  1:35.05  2:09.36
  8 VanPelt, Andy                Georgia Tech                    2:10.70
       29.72  1:02.92  1:36.69  2:10.70
  9 Knueven, Brad                Auburn                          2:17.28
       29.94  1:04.72  1:40.37  2:17.28
 10 Parker, Jordan               Georgia Tech                    2:21.83
       31.27  1:06.43  1:44.35  2:21.83
 11 Long, Richard                Auburn                          2:32.33
       34.13  1:12.82  1:52.72  2:32.33

Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:45.46  A
        1:48.62  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mahaney, Andrew        Georgia              1:46.10    1:46.26 B
       24.46    51.48  1:18.87  1:46.26
  2 Cantwell, Christia     Auburn               1:46.63    1:46.37 B
       24.13    51.54  1:19.24  1:46.37
  3 Cover, Brandon         Georgia              1:48.00    1:48.35 B
       24.34    52.22  1:20.04  1:48.35
  4 Scannell, Brian        Georgia              1:47.03    1:48.57 B
       24.70    52.21  1:19.99  1:48.57
  5 Davis, Scot            Georgia              1:50.78    1:50.90
       25.41    53.24  1:21.50  1:50.90
  6 Jones, Tait            Auburn               1:48.86    1:50.97
       25.54    53.53  1:22.32  1:50.97
B - Final
  7 Dunham, Brian          Georgia              1:51.36    1:51.63
       25.47    54.11  1:22.63  1:51.63
  8 Maynor, Jeff           Lsu                  1:52.22    1:52.24
       25.00    53.57  1:22.68  1:52.24
  9 Hunt, Bryce            Auburn               2:07.15    1:52.41
       25.25    53.93  1:23.14  1:52.41
 10 Skaggs, Brady          Georgia Tech         1:51.96    1:55.55
       26.19    54.51  1:24.59  1:55.55

Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:45.46  A
        1:48.62  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mahaney, Andrew              Georgia                         1:46.10 B
       24.11    50.72  1:18.11  1:46.10
  2 Cantwell, Christian          Auburn                          1:46.63 B
       24.14    51.16  1:19.12  1:46.63
  3 Scannell, Brian              Georgia                         1:47.03 B
       24.35    51.66  1:18.68  1:47.03
  4 Kozyra, Nick                 Auburn                          1:47.76 B
       24.28    51.61  1:19.48  1:47.76
  5 Cover, Brandon               Georgia                         1:48.00 B
       24.06    51.33  1:19.33  1:48.00
  6 Jones, Tait                  Auburn                          1:48.86
       24.47    52.33  1:20.58  1:48.86
-------------------------------------------------------------------------
  7 Davis, Scot                  Georgia                         1:50.78
       25.06    52.79  1:21.10  1:50.78
  8 Dunham, Brian                Georgia                         1:51.36
       25.45    53.33  1:22.21  1:51.36
  9 Skaggs, Brady                Georgia Tech                    1:51.96
       24.83    52.87  1:22.52  1:51.96
 10 Maynor, Jeff                 Lsu                             1:52.22
       24.91    52.87  1:22.19  1:52.22
 11 Forbes, Brendan              Georgia Tech                    1:57.68
       26.20    55.85  1:26.75  1:57.68
 12 Gayle, Matt                  Lsu                             2:06.82
       27.33    59.23  1:32.33  2:06.82
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hunt, Bryce                  Auburn                          2:07.15
       27.25    59.49  1:33.30  2:07.15

Event 17  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:55.37  A
        3:00.63  B
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Auburn University  'A'                      3:12.20    2:58.51 B
     1) Busse, Greg                     2) vanGoethem, Eric
     3) Somensatto, Jeff                4) Long, Richard
       21.03    43.70  1:05.19  1:28.89  1:50.46  2:14.51  2:35.54  2:58.51

Event 17  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:55.37  A
        3:00.63  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Auburn University  'A'                                       3:12.20
     1) Allen, Brett                    2) Hunt, Bryce
     3) Hampleman, Kirk                 4) Denniston, Dave
       22.20    45.94  1:08.47  1:32.60  1:56.13  2:23.19  2:46.33  3:12.20
  2 University of Georgia  'A'                                   4:09.32
     1) McAuliffe, Brent                2) Mauer, Christopher
     3) Flieschman, David               4) Dunham, Brian
       26.23    54.30  1:24.53  1:58.90  2:29.61  3:03.83  3:34.24  4:09.32
 -- Southern Methodist University  'A'                                DQ
     1) Andersen, Jakob                 2) Jernigan, Branden
     3) Weghorst, Matt                  4) Epp, Chris
       21.81    45.36    57.63  1:29.10  1:49.89  2:12.72  2:33.82       DQ

Event 18  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       15:06.92  A
       15:34.12  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Knowles, Jeremy        Auburn                        15:23.08 B
       25.73    53.81  1:21.80  1:49.96  2:17.89  2:45.90  3:13.80  3:41.71
     4:09.66  4:37.47  5:05.32  5:33.59  6:29.93  6:29.93  6:58.06  7:26.08
     7:54.01  8:22.07  8:50.16  9:18.38  9:46.45 10:14.22 10:42.22 11:10.24
    11:38.21 12:06.52 12:34.68 13:02.73 13:31.02 13:59.29 14:27.56 14:55.79
    15:23.08
  2 Salinas, Leo           Georgia Tech                  15:30.84 B
       26.45    54.70  1:23.24  1:51.76  2:20.34  2:48.78  3:17.33  3:45.88
     4:14.53  4:43.12  5:11.59  5:39.99  6:36.36  6:36.36  7:04.73  7:33.03
     8:01.27  8:29.58  8:57.79  9:25.94  9:54.23 10:22.56 10:50.94 11:19.11
    11:47.43 12:15.67 12:43.97 13:12.27 13:40.60 14:08.86 14:36.96 15:04.71
    15:30.84
  3 Rother, Bryan          Auburn                        15:39.37
       25.71    53.68  1:21.74  1:49.87  2:17.15  2:45.13  3:13.49  3:42.06
     4:10.32  4:38.91  5:07.09  5:35.49  6:33.16  6:33.16  7:01.91  7:30.43
     7:59.24  8:27.71  8:56.74  9:25.47  9:54.42 10:23.31 10:52.26 11:21.27
    11:49.45 12:18.34 12:47.03 13:16.18 13:45.04 14:13.84 14:42.38 15:11.19
    15:39.37
  4 Oliver, Eduardo        Georgia Tech                  15:42.94
       26.59    54.87  1:23.67  1:52.69  2:21.64  2:50.57  3:19.40  3:48.27
     4:17.07  4:45.48  5:13.87  5:42.46  6:39.66  6:39.66  7:08.14  7:36.68
     8:05.49  8:34.03  9:02.76  9:31.57 10:00.02 10:28.63 10:57.29 11:26.21
    11:55.04 12:23.79 12:52.34 13:21.02 13:49.77 14:18.46 14:46.89 15:15.30
    15:42.94
  5 Conway, Cory           South Carolina                16:05.89
       25.97    54.47  1:23.28  1:52.13  2:21.42  2:50.63  3:19.85  3:49.23
     4:18.67  4:48.00  5:17.28  5:46.65  6:45.24  6:45.24  7:14.77  7:44.35
     8:13.84  8:43.18  9:12.94  9:42.13 10:11.56 10:41.21 11:10.80 11:40.50
    12:10.04 12:39.42 13:08.87 13:38.65 14:08.26 14:37.92 15:07.53 15:37.00
    16:05.89
  6 Longmire, Hank         Georgia Tech                  16:11.01
       26.47    55.02  1:23.79  1:52.77  2:21.89  2:50.81  3:19.93  3:48.83
     4:17.75  4:46.52  5:15.64  5:44.99  6:43.93  6:43.93  7:13.16  7:42.63
     8:12.29  8:41.74  9:11.83  9:41.80 10:11.99 10:42.18 11:12.22 11:42.02
    12:12.22 12:42.08 13:12.04 13:42.18 14:12.25 14:41.96 15:11.63 15:41.61
    16:11.01

Event 19  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.77  A
        1:21.13  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Southern Methodist University  'A'                           1:20.38 B
     1) Jernigan, Branden               2) Weghorst, Matt
     3) Jacobsson, Michael              4) Kemmerling, Steve
       20.48    39.81  1:00.08  1:20.38

Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:20.75  A
        4:28.57  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Roberts, Brandon             Auburn                          4:25.86 B
       24.56    51.41  1:18.25  1:45.21  2:11.89  2:38.43  3:05.02  3:32.02
     3:59.23  4:25.86

Event 21  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:47.16  A
        1:50.37  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Gonzales, Joe                Auburn                          1:51.16
       24.84    53.71  1:24.53  1:51.16

Event 22  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Allen, Brett                 Auburn                            20.90
       20.90    20.90

Event 23  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.49  A
        1:30.11  B
    School                                               Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Louisiana State University  'A'                              1:28.34 B
     1) Martinec, Evan                  2) Gluck, Steve
     3) Jotautas, Mike                  4) Kuhn, Ken
       22.25    47.17  1:08.69  1:28.34
  2 University of Georgia  'A'                                   1:28.95 B
     1) Fung-A-Wing, Mike               2) Holwell, Bryan
     3) Gagnon, Jason                   4) Murray, Chris
       23.19    48.25  1:09.81  1:28.95

Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.39  A
        1:39.28  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Epp, Chris                   Smu                             1:37.47 B
       23.02    47.72  1:12.53  1:37.47
  2 Andersen, Jakob              Smu                             1:39.05 B
       22.85    47.80  1:13.28  1:39.05
  3 Barnes, Steve                Smu                             1:39.77
       23.87    49.24  1:14.24  1:39.77
  4 Kemmerling, Steve            Smu                             1:40.70
       23.18    48.20  1:13.98  1:40.70

Event 25  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.62  A
          56.25  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Nienaber, Wickus             Florida State                     55.51 B
       26.03    55.51
  2 Stricker, Tal                Florida State                     55.96 B
       26.52    55.96

Event 26  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.93  A
          49.36  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Talbot-Cameron, Scott        Auburn                            50.02
       24.30    50.02

Event 27  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:58.28  A
        2:01.82  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Stoel, Nic                   Alabama                         2:00.08 B
       27.18    57.43  1:28.40  2:00.08
  2 Knueven, Brad                Auburn                          2:00.45 B
       27.37    58.16  1:28.97  2:00.45

Event 28  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:45.46  A
        1:48.62  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Cantwell, Christian          Auburn                          1:47.10 B
       24.14    51.25  1:19.35  1:47.10

Last Modified March 3, 2001
Auburn Media Relations