AUBURN MEN QUALIFY THREE MORE FOR NCAA'S- March 4, 2000

AUBURN MEN QUALIFY THREE MORE FOR NCAA'S- March 4, 2000

Auburn, Ala.- In the final meet of the year, before NCAA's, the Auburn men's swim team provisionally qualified three more individuals for NCAA's during the James E. Martin Invitational held today in the Martin Aquatics Center.

Sophomore Brandon Roberts recorded a B-standard time in the 500-yard freestyle with a time of 4:27.93. Sophomore Eric vanGoethem provisionally qualified in the 200-yard breaststroke with 2:02.10, while Andy Haidinyak also swam a B-cut time of 1:48.67 in the 200-yard butterfly.

Auburn will not compete again until the NCAA Championships in Minneapolis, Minnesota, March 23-25. The Tigers finished their season with a record of 6-1, and 5-0 in the SEC, and also won their fourth consecutive SEC title.

Auburn will host the NCAA Zone B Diving Championships March 10-11.

                           JAMES E MARTIN INVITATIONAL
                        AUBURN UNIVERSITY   MARCH 4, 2000

                           Complete Meet Results-Yards


Men 50  Free
Sponsor: TIME TRIALS

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1050       STRATMAN, JOH              UGA              20.01
  2     1020       FLANAGAN, KEVIN            FSU              20.29
  3     1024       KOSTOWICZ, JAMES           UF               20.31
  4     1023       MARSHBURN, JOEY            FSU              20.64
  5     1005       SARGENT, BILL              AU               20.68
  6     1022       AMMONS, NNAMNSE            FSU              20.73
  7     1019       MORA, NELSON               FSU              21.16
  8     1031       DYE, ROSS                  GT               21.24
  9     1035       HERSKO, JOSH               GT               21.27
 10     1040       MCQUINN, TRAVIS            GT               21.53

Men 50  Free

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1020       FLANAGAN, KEVIN            FSU           20.45    20.26
  2     1024       KOSTOWICZ, JAMES           UF            20.63    20.47
  3     1028       FLOWERS, MATT              UF            20.49    20.54
  4     1023       MARSHBURN, JOEY            FSU           20.78    20.65
  5     1021       MAIN-BAILLIE, GREG         FSU           20.56    20.69
  6     1014       GAYLE, JACK                UGA           20.95    20.70
* B-Finals
  7     1022       AMMONS, NNAMNSE            FSU           21.03    20.53
  8     1031       DYE, ROSS                  GT            21.49    21.17
  9     1036       HUNTER, ERIC               GT            21.71    21.77

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  4     1056       AZRAD, OREN                UA               20.59

Men 100  Free
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1025       MOLARI, RICO               UF            45.77    45.95
  2     1043       OLIVER, JORGE              GT            48.09    46.22
  3     1014       GAYLE, JACK                UGA           46.37    46.33
  4     1030       CAMPBELL, MARK             GT            48.36    46.82
  5     1007       GOUCHER, NICK              AU            51.91    48.60
  6     1065       HILLEBRAND, GERRIT         UN-AU         49.31    48.63

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1028       FLOWERS, MATT              UF               45.71
  3     1024       KOSTOWICZ, JAMES           UF               46.10
  5     1026       GRAHAM, BJ                 UF               46.72
  6     1057       JOLLANDS, MARK             UA               47.14
  7     1061       RICHARD, J.P.              UA               47.31
  9     1036       HUNTER, ERIC               GT               48.20
 13     1041       NOZAR, JAMES               GT               56.42
  -     1064       WALSHAW, GLEN              UA                 DQ

Men 200  Free
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1008       BOYLE, NATE                AU          1:37.38  1:37.56
               22.38       47.03     1:12.15     1:37.56
  2     1025       MOLARI, RICO               UF          1:40.74  1:39.51
               23.19       48.23     1:13.76     1:39.51
  3     1007       GOUCHER, NICK              AU          1:59.71  1:44.13
               24.13       50.38     1:17.20     1:44.13
  4     1046       SILVER, DAVID              GT          1:58.53  1:44.95
               23.67       49.95     1:17.26     1:44.95

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1061       RICHARD, J.P.              UA             1:40.28
               23.27       48.53     1:14.29     1:40.28
  4     1030       CAMPBELL, MARK             GT             1:43.67
               23.11     1:43.67     1:17.14     1:43.67
  5     1058       JOLLANDS, GRANT            UA             1:48.07
               23.68       50.54     1:19.35     1:48.07
  6     1029       AYALON, SHILO              GT             1:48.53
               24.69     1:48.53     1:20.95     1:48.53

Men 200  Free
Sponsor: TIME TRIALS
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1008       BOYLE, NATE                AU             1:37.74
               22.86       47.84     1:12.84     1:37.74

Men 500  Free
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1003       ROBERTS, BRANDON           AU          4:29.71  4:27.93
               24.25       51.12     1:18.16     1:45.20
             2:12.13     2:39.13     3:06.35     3:33.94
             4:01.26     4:27.93

Men 1650  Free
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1029       AYALON, SHILO              GT            15:22.13
               25.01       52.79     1:20.89     1:49.12
             2:17.13     2:45.18     3:13.42     3:41.80
             4:10.32     4:38.58     5:06.55     5:34.67
             6:02.88     6:31.09     6:59.31     7:27.63
             7:56.02     8:24.16     8:52.65     9:21.17
             9:49.07    10:16.92    10:44.78    11:12.94
            11:40.95    12:08.57    12:36.22    13:04.19
            13:31.74    13:59.44    14:27.42    14:55.29
            15:22.13
  2     1045       SAZINAS, LEO               GT            15:28.06
               25.32       53.05     1:21.24     1:49.40
             2:17.54     2:45.72     3:13.95     3:42.14
             4:10.69     4:38.98     5:07.30     5:35.47
             6:03.71     6:32.09     7:00.39     7:28.70
             7:57.29     8:25.77     8:54.19     9:22.65
             9:50.90    10:19.27    10:47.67    11:15.71
            11:44.02    12:12.39    12:40.84    13:09.40
            13:38.24    14:06.58    14:34.77    15:02.32
            15:28.06

Men 100  Back
Sponsor: TIME TRIALS
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1001       KOZYRA, NICK               AU               51.77

Men 100  Back
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1005       SARGENT, BILL              AU            49.72    49.83
  2     1037       LAITALA, DAVID             GT            57.05    51.50
  3     1004       TARANTINO, NICK            UN-AU         52.89    51.80
  4     1044       SALAZAR, JAMES             GT          1:00.24    52.59

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1006       SOMENSATTO, JEFF           AU               49.97
  3     1043       OLIVER, JORGE              GT               51.30
  4     1056       AZRAD, OREN                UA               52.59
  6     1012       FRASER, OMAR               AU               56.18
  7     1046       SILVER, DAVID              GT               57.03

Men 200  Back
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1012       FRASER, OMAR               AU          1:51.04  1:49.15
               25.65       52.95     1:20.88     1:49.15
  2     1003       ROBERTS, BRANDON           AU          1:59.18  1:50.32
               26.20       54.25     1:22.39     1:50.32
  3     1001       KOZYRA, NICK               AU          2:11.01  1:54.21
               26.86       55.72     1:24.71     1:54.21
  4     1038       LENYK, SCOTT               GT          1:51.38  1:59.75
               25.66       52.86     1:27.95     1:59.75

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  3     1056       AZRAD, OREN                UA             1:52.43
               26.40       54.84     1:24.04     1:52.43
  4     1044       SALAZAR, JAMES             GT             1:52.67
               25.89       53.59     1:22.84     1:52.67
  6     1039       LONGMIRE, HANK             GT             1:59.27
               27.59       57.43     1:28.32     1:59.27

Men 100  Breast
Sponsor: TIME TRIALS
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1048       TSUJI, TOMONORI            GT               55.45

Men 100  Breast
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1048       TSUJI, TOMONORI            GT            55.33    55.51
  2     1018       BETTS, JUSTIN              FSU           57.43    57.31

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1016       MAURER, CHRIS              UGA              56.82
  3     1060       REEVES, CHARLES            UA               57.26
  5     1033       FOSTER, ROBBIE             GT               58.61
  6     1040       MCQUINN, TRAVIS            GT               58.73

Men 200  Breast
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1002       VAN GOETHEM, ERIC          AU          2:04.90  2:02.10
               26.59       57.23     1:29.18     2:02.10
  2     1048       TSUJI, TOMONORI            GT          2:02.59  2:02.66
               27.87       59.36     1:31.28     2:02.66
  3     1027       CHADSEY, IAN               UF          2:03.07  2:02.90
               27.72       59.07     1:31.00     2:02.90

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1062       STOEL, NIC                 UA             2:01.47
               26.83     2:01.47     1:29.11     2:01.47
  5     1033       FOSTER, ROBBIE             GT             2:14.46
               28.29     2:14.46     1:36.56     2:14.46
  6     1040       MCQUINN, TRAVIS            GT             2:14.75
               28.14     2:14.75     1:38.76     2:14.75
  7     1018       BETTS, JUSTIN              FSU            2:17.39
               30.00     2:17.39     1:40.99     2:17.39
  8     1031       DYE, ROSS                  GT             2:34.08
               26.78     2:34.08     1:48.70     2:34.08

Men 100  Fly
Sponsor: TIME TRIALS
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1010       CANTWELL, CHRISTIAN        AU               48.79
  2     1013       HULL, CARTER               AU               48.96
  3     1051       GAGNON, JASON              UGA              49.19
  4     1026       GRAHAM, BJ                 UF               49.90
  5     1028       FLOWERS, MATT              UF               51.77

Men 100  Fly
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1013       HULL, CARTER               AU            48.55    48.36
  2     1037       LAITALA, DAVID             GT            49.49    48.76
  3     1001       KOZYRA, NICK               AU            51.13    49.39
  4     1026       GRAHAM, BJ                 UF            49.75    49.68
  5     1017       CROCK, DEVIN               FSU           50.20    50.91
* B-Finals
  7     1004       TARANTINO, NICK            UN-AU         51.77    51.44
  8     1047       SKAGGS, BRADY              GT            51.95    52.15
  9     1041       NOZAR, JAMES               GT            52.69    52.50

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1015       ARMOND, RICHIE             UGA              49.04
  5     1059       WILSIE, MATT               UA               50.17
  8     1063       WINCHESTER, ZACH           UA               51.40
  9     1064       WALSHAW, GLEN              UA               51.47
 13     1010       CANTWELL, CHRISTIAN        AU               54.17
 14     1034       GERSBACH, CHARLIE          GT               54.55
 15     1011       HAIDINYAK, ANDY            AU               56.16

Men 200  Fly
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1010       CANTWELL, CHRISTIAN        AU          1:49.19  1:47.76
               24.12       51.83     1:19.84     1:47.76
  2     1019       MORA, NELSON               FSU         1:49.10  1:48.10
               24.27       51.38     1:19.24     1:48.10
  3     1011       HAIDINYAK, ANDY            AU          1:49.69  1:48.67
               23.47       50.92     1:19.49     1:48.67
  4     1042       NYLANDER, CARL             GT          1:54.27  1:53.11
               25.09       53.61     1:22.98     1:53.11

 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1001       KOZYRA, NICK               AU             1:48.67
               24.17       51.82     1:19.87     1:48.67
  6     1034       GERSBACH, CHARLIE          GT             1:54.53
               25.45       54.29     1:24.31     1:54.53
  7     1047       SKAGGS, BRADY              GT             1:56.76
               24.81       54.32     1:24.97     1:56.76
  8     1032       FENNESSY, JOHN             GT             1:59.45
               25.40       55.09     1:26.37     1:59.45

Men 200  IM
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1042       NYLANDER, CARL             GT             1:53.26
               24.82       53.14     1:26.52     1:53.26
  2     1058       JOLLANDS, GRANT            UA             1:54.36
               24.15       52.59     1:27.30     1:54.36
  3     1007       GOUCHER, NICK              AU             1:57.32
               24.94       54.37     1:30.38     1:57.32

Men 400  IM
 PL    Meet ID       Name                 Yr  Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1057       JOLLANDS, MARK             UA             4:06.98
               25.24       55.04     1:26.49     1:56.86
             2:34.38     3:13.46     3:40.02     4:06.98

Men 200  R-Free
 PL    Meet ID       Name                     Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     3004       UGA A                      UGA         1:19.81  1:19.13
 MURRAY, CHRIS-     GAGNON, JASON-     GRIFFIN, JAMES-    STRATMAN, JOH-
      19.75              39.73              59.61            1:19.13

 PL    Meet ID       Name                     Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  2     3005       FSU A                      FSU            1:21.08
 FLANAGAN, KEVIN-   MAIN-BAILLIE   -   AMMONS, NNAMNSE-   MARSHBURN, JOEY-
      20.61              40.95            1:01.31            1:21.08

Men 400  R-Free
Sponsor: TIME TRIALS
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3007       AUBURN UNIVERSITY A        AU             3:03.04
 BOYLE, NATE-       ROBERTS, B.-       HAIDINYAK, ANDY-   SARGENT, BILL-
      21.56              45.41            1:07.47            1:31.80
    1:53.71            2:17.56            2:38.88            3:03.04

Men 400  R-Free
 PL    Meet ID       Name                     Team           Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
  -     3006       UNIV OF ALABAMA A          UA                 DQ
 WALSHAW, GLEN-     RICHARD, J.P.-     JOLLANDS, MARK-    JOLLANDS, GRANT-

Men 400  R-Medley
 PL    Meet ID       Name                     Team        Prelims   Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     3003       UGA A                      UGA         3:26.61  3:26.71
 FANG-A-WING, M.-   SELLARS, JIM-      SHADE, PARKER-     STRATMAN, JOH-
      23.30              48.78            1:15.09            1:45.39
    2:07.51            2:33.99            2:58.54            3:26.71

Last Modified March 4, 2000
Auburn Media Relations