Skip to main content Skip to footer
AUinRio

All-Time Olympians

1928 Olympics - Amsterdam, Netherlands
Wilbur Hutsell Track & Field United States Coach
Snitz Snider Track & Field United States 400m
1932 Olympics - Los Angeles, United States
Percy Beard Track & Field United States 110m hurdles
1948 Olympics - London, England
Whitney Overton Track & Field United States Steeplechase
1952 Olympics - Helsinki, Finland
Jim Dillion Track & Field United States Discus
1976 Olympics - Montreal, Canada
Bill Forrester Swimming United States 200m Fly
Harvey Glance Track & Field United States 100m, 400m Relay
Willie Smith Track & Field United States 400m Relay (alt)
1980 Olympics - Moscow, Soviet Union
Bill Forrester Swimming United States 200m Fly
Stanley Floyd Track & Field United States 100m, 400m Relay
Rowdy Gaines Swimming United States 100m Free, 200m Free
Harvey Glance Track & Field United States 100m, 400m Relay
Per Johansson Swimming Sweden 100m Free
Willie Smith Track & Field United States 400m, 1600m Relay
James Walker Track & Field Untied States 400m hurdles
1984 Olympics - Los Angeles, United States
Reita Clanton Handball United States Handball
Rowdy Gaines Swimming United States 100m Free, 400m FR, 400m MR
Harvey Glance Track & Field United States 400m Relay (alt)
Steve Griffiths Track & Field Jamaica 1600m Relay
Per Johansson Swimming Sweden 100m Free, 400m FR, 400m MR
Jose Rocha Diving Mexico Platform Diving
Mel Rosen Track & Field United States Coach
Willie Smith Track & Field United States 1600m Relay (alt)
John Tuttle Track & Field United States Marathon
1988 Olympics - Seoul, South Korea
Brian Abshire Track & Field United States Steeplechase
Per Johansson Swimming Sweden 50m Free, 100m Free, 400m Free
1992 Olympics - Barcelona, Spain
Charles Barkley Basketball United States Basketball
Yoav Bruck Swimming Israel 50m Free, 100m Free
Juliet Campbell Track & Field Jamaica 400m, 1600m Relay
Mel Rosen Track & Field United States Coach
Craig Hepburn Track & Field Bahamas Long Jump
Carolyn Jones Basketball United States Basketball
Samuel Matete Track & Field Zambia 400m Hurdles
Vickie Orr Basketball United States Basketball
1996 Olympics - Atlanta, United States
Charles Barkley Basketball United States Basketball
Ruthie Bolton-Holifield Basketball United States Basketball
Yoav Bruck Swimming Israel 50m Free, 100m Free, 400m MR
Juliet Campbell Track & Field Jamaica 400m, 1600m Relay
Reita Clanton Handball United States Handball - Assistant Coach
Lacena Golding-Clarke Track & Field Jamaica Long Jump
John Hargis Swimming United States 100m Fly, 400m MR
Victor Houston Track & Field Barbados Decathlon
David Marsh Swimming United States Assistant Coach
Samuel Matete Track & Field Zambia 400m Hurdles
Nick Shackell Swimming Great Britain 100m Free, 400m FR, 400m MR
Scott Tucker Swimming United States 400m FR
Eithan Urback Swimming Israel 100m Back
2000 Olympics - Sydney, Australia
Sanjay Ayre Track & Field Jamaica 1600m Relay
Romain Barnier Swimming France 100m Free, 400m FR
Ruthie Bolton-Holifield Basketball United States Basketball
Yoav Bruck Swimming Israel 50m Free, 100m Free, 400m FR, 400m MR
Fred Bousquet Swimming France 400m FR, 400m MR
George Bovell Swimming Trinidad & Tobago 100m Free, 200m IM, 400m IM
Pat Calhoun Swimming United States 100m Breast
Juliet Campbell Track & Field Jamaica 200m
Reita Clanton Handball United States Handball - Head Coach
Eileen Coparropa Swimming Panama 50m Free, 100m Free
Kirsty Coventry Swimming Zimbabwe 50m Free, 100m Free, 100m Back, 200m IM
Elva Goulbourne Track & Field Jamaica Long Jump
Lacena Golding-Clarke Track & Field Jamaica Long Jump
Brett Hawke Swimming Australia 50m Free
Victor Houston Track & Field Barbados 400m Hurdles
Matt Kidd Swimming Great Britain 400m FR
Jeremy Knowles Swimming Bahamas 200m Breast, 200m IM, 400m IM
Jana Kolukanova Swimming Estonia 50m Free
David Marsh Swimming United States Assistant Coach
Gabor Mate Track & Field Hungary Discus
Samuel Matete Track & Field Zambia 400m Hurdles
Coby Miller Track & Field United States 200m
Avard Moncur Track & Field Bahamas 400m, 1600m Relay
Rada Owen Swimming United States 200m Free, 800m FR
Oswaldo Quevedo Swimming Venezuela 100m Fly, 400m FR
Nick Shackell Swimming Great Britain 100m Free, 400m FR, 400m MR
Scott Talbot Swimming New Zealand 100m Back, 200m Back
Scott Tucker Swimming United States 400 FR
Eithan Urback Swimming Israel 100m Back, 400m FR, 400m MR
2004 Olympics - Athens, Greece
Fana Ashby Track & Field Trinidad & Tobago 100m, 400m Relay
Romain Barnier Swimming France 100m Free, 400m FR
Kim Brackin Swimming Zimbabwe Head Coach
Fred Bousquet Swimming France 50m Free, 100m Free, 100m Fly, 400m FR, 400m MR
George Bovell Swimming Trinidad & Tobago 100m Free, 200m Free, 200m IM
Marc Burns Track & Field Trinidad & Tobago 100m, 400m Relay
Mark Carroll Track & Field Ireland Assistant Coach
Timicka Clarke Track & Field Bahamas 400m Relay
Eileen Coparropa Swimming Panama 50m Free, 100m Free
Kirsty Coventry Swimming Zimbabwe 100m Back, 200m Back, 200m IM
Dave Durden Swimming Panama Head Coach
Edis Elkasevic Track & Field Croatia Shot Put
Mark Gangloff Swimming United States 100m Breast, 400m MR
Cesar Garcia Diving United States Platform Diving
Lacena Golding-Clarke Track & Field Jamaica 100m Hurdles
Dean Griffiths Track & Field Jamaica 400m Hurdles
Brett Hawke Swimming Australia 50m Free
Margaret Hoelzer Swimming United States 200m Back
Bryce Hunt Swimming United States 200m Back
Matt Kidd Swimming Great Britain 100m Free, 400m MR
Sherridan Kirk Track & Field Trinidad & Tobago 800m
Jeremy Knowles Swimming Bahamas 200m Fly, 200m IM, 400m IM
Jana Kolukanova Swimming Estonia 50m Free, 100m Free
Gabor Mate Track & Field Hungary Discus
Coby Miller Track & Field United States 400m Relay
Osbourne Moxey Track & Field Bahamas Long Jump
Henry Rolle Track & Field Bahamas Coach
Leevan Sands Track & Field Bahamas Triple Jump
Jeff Shaffer Diving United States Assistant Coach
Maurice Smith Track & Field Jamaica Decathlon
2008 Olympics - Beijing, China
Jakob Andkjaer Swimming Denmark 50m Free, 100m Free, 100m Fly
Sanjay Ayre Track & Field Jamaica 400m, 1600m Relay
Fred Bousquet Swimming France 100m Fly, 400m FR
George Bovell Swimming Trinidad & Tobago 50m Free, 100m Free
Nick Bovell Swimming Trinidad & Tobago 200m IM
Adam Brown Swimming Great Britain 400m FR
Marc Burns Track & Field Trinidad & Tobago 100m, 400m Relay
Cesar Cielo Swimming Brazil 50m Free, 100m Free, 400m FR
Timicka Clarke Track & Field Bahamas 100m
Kirsty Coventry Swimming Zimbabwe 100m Back, 200m Back, 200m IM, 400m IM
Alana Dillette Swimming Bahamas 100m Back
Vonette Dixon Track & Field Jamaica 100m Hurdles
Mark Gangloff Swimming United States 100m Breast, 400m MR
Harvey Glance Track & Field United States Assistant Coach
Brett Hawke Swimming Brazil Assistant Coach
Margaret Hoelzer Swimming United States 100m Back, 200m Back, 400m MR
Stephanie Horner Swimming Canada 200m Fly, 400m Free, 800m FR
Jeremy Knowles Swimming Bahamas 100m Fly, 200m IM
Gideon Louw Swimming South Africa 50m Free, 400m FR
Josanne Lucas Track & Field Trinidad & Tobago 400m Hurdles
Gabor Mate Track & Field Hungary Discus
Avard Moncur Track & Field Bahamas 1600m Relay
Gisela Morales Swimming Guatemala 100m Back, 200m Back
Alexei Puninski Swimming Croatia 100m Fly, 400m MR
Leevan Sands Track & Field Bahamas Triple Jump
Shamar Sands Track & Field Bahamas 110m Hurdles
Eric Shanteau Swimming United States 200m Breast
Maurice Smith Track & Field Jamaica Decathlon
Kerron Stewart Track & Field Jamaica 100m, 200m, 400m Relay
Matt Targett Swimming Australia 100m Free, 400m FR, 400m MR
Donald Thomas Track & Field Bahamas High Jump
Arianna Vanderpool-Wallace Swimming Bahamas 50m Free, 100m Free
Erin Volcan Swimming Venezuela 100m Back, 200m Back
2008 Paralympic Games
Dave Denniston Swimming United States 50m Fly, 100m Breast
2012 Paralympic Games
Dave Denniston Swimming United States Assistant Coach
2012 Olympic Games - London
George Bovell Swimming Trinidad & Tobago 50m Free, 100m Free
Adam Brown Swimming Great Britain 50m Free, 400m Free Relay
Marc Burns Track & Field Trinidad & Tobago 400m Relay
Mark Carroll Track & Field Ireland Assistant Coach
Marcelo Chierighini Swimming Brazil 400m Free Relay
Cesar Cielo Swimming Brazil 50m Free, 100m Free, 400m Free Relay
Kirsty Coventry Swimming Zimbabwe 100m Back, 200m Back (6th), 200m IM
James Disney-May Swimming Great Britain 400m Free Relay
Glenn Eller Shooting United States Double Trap
Sheniqua Ferguson Track & Field Bahamas 100m, 200m, 400m Relay
Megan Fonteno Swimming American Samoa 100m Free
Brett Hawke Swimming Bahamas Head Coach
Stephanie Horner Swimming Canada 400m IM
Micah Lawrence Swimming United States 200m Breast
Gideon Louw Swimming South Africa 50m Free, 100m Free, 400m Free Relay
Josanne Lucas Track & Field Trinidad & Tobago 100m Hurdles
David Marsh Swimming United States Assistant Coach
Tyler McGill Swimming United States 100m Fly, 400m Medley Relay
Henry Rolle Track & Field Bahamas Assistant Coach
Stephen Saenz Track & Field Mexico Shot Put
Leevan Sands Track & Field Bahamas Triple Jump
Shamar Sands Track & Field Bahamas 110m Hurdles
Kai Selvon Track & Field Trinidad & Tobago 100m, 200m, 400m Relay
Eric Shanteau Swimming United States 100m Breast, 400m Medley Relay
Maurice Smith Track & Field Jamaica Decathlon
Kerron Stewart Track & Field Jamaica 100m, 400m Relay
Matt Targett Swimming Australia 400m Free Relay
Donald Thomas Track & Field Bahamas High Jump
Arianna Vanderpool-Wallace Swimming Bahamas 50m Free, 100m Free
Buy Tickets

BUY YOUR TICKETS ONLINE!

Aubtix.com is your home for buying tickets to Auburn athletic events.

Auburn Store

GET AUBURN GEAR NOW!

Shop for your favorite summer items at the Auburn Tigers Official Online Store.

Tigers Unlimited, Join Today! Click for more information